خانه > اخبار ویژه > پیشرفت ریل ملی به ۸۵ درصد رسید

پیشرفت ریل ملی به ۸۵ درصد رسید

درحالی که پیگیری‌های صمت و مصاحبه با کارشناسان و مدیرعامل سابق ذوب‌آهن اصفهان از راه‌اندازی تولید ریل ملی با ۸۲درصد پیشرفت فیزیکی برای ۲ ماه پیش تا دهه فجر خبر می‌داد اما در تازه‌ترین اظهارنظر از سوی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ذوب‌آهن اصفهان آهن پیشرفت این پروژه هنوز ۸۵ درصد اعلام می‌شود و البته از گوشه و کنار شنیده می‌شود امیدواری برای آنکه این طرح در زمان اعلام‌شده به بهره‌برداری برسد، اندک است.

به گفته مسئولان رکود سنگین بازار و فروش نرفتن محصولات این کارخانه به طرح‌های توسعه‌ای ذوب‌آهن اصفهان لطمه جدی وارد کرده و اگر قرارداد سه‌جانبه میان ۳ وزارتخانه راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت به قرارداد پیش‌فروش منتهی می‌شد تولید ریل ملی تامین مالی شده و پیشرفت بهتری می‌یافت.

قرار نخست، تولید تا پایان آذر بود
ذوب‌آهن اصفهان تنها فولادساز ایران است که به روش کوره بلند، محصولات فولادی تولید می‌کند و پس از فولاد مبارکه و فولاد خوزستان، سومین تولیدکننده بزرگ فولادی کشور به شمار می‌آید. اما در شرایط کنونی آنچه ذوب‌آهن را از دپوی محصولات فولادی و رکود سنگین بر این حوزه می‌تواند نجات بدهد تولید محصولات جدید با ارزش‌افزوده بالا ازجمله ریل ملی، تیرآهن بال پهن و… است.
اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل سابق ذوب‌آهن اصفهان در گفت‌وگو با صمت در مهرماه از گشایش و بهره‌برداری طرح تولید نخستین ریل ملی ایران در دهه فجر خبر داده و گفته بود: ممکن است تولید فولاد آلیاژی «uic۶۰» ویژه ریل، زودتر از دهه فجر نیز آغاز شود. سعدمحمدی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده که حداقل در سال بیش از هزار کیلومتر ریل‌گذاری جدید در کشور انجام شود، گفت: به همین دلیل ذوب‌آهن اصفهان طرح‌های توسعه‌ای خود را به سمت تولید ریل مترو، ریل‌های آسانسور و ریل معادن هدایت کرده به‌ویژه در زمینه ریل، نیاز کشور به واردات به‌طور کامل رفع خواهد شد.

همچنین ببینید

اجرای سیاست‌های انبساطی، رمز تداوم سودآوری

به گفته تحلیلگران بازار سرمایه، نخستین گزارش‌های پیش‌بینی درآمدهای شرکت‌ها و صنایع بورسی برای ابتدای ...