خانه > اخبار ویژه > پیشنهاد طرح تحریک مسکن

پیشنهاد طرح تحریک مسکن

بانک عامل بخش مسکن با تشریح آخرین آمار از روند پرداخت «تسهیلات خرید» که نشانگر قابل اعتماد برای تشخیص میزان رکود ملکی به حساب می‌آید، اعلام کرد: به‌رغم تصمیم قطعی متقاضیان مسکن برای بهره‌برداری از کف قیمت‌ها و همچنین وجود حجم زیادی آپارتمان‌های آماده فروش، «ضعف قدرت خرید» اجازه رونق معاملات را نمی‌دهد و باید اقدامات عاجل و ضربتی برای تحریک بازار صورت بگیرد. برای این منظور، مجموعه طرح‌هایی با اولویت سمت تقاضای مسکن همچون افزایش سقف تسهیلات اوراق، لیزینگ و نسیه‌فروشی آپارتمان، به شورای پول و اعتبار پیشنهاد شده است.

همزمان با شناسایی ریشه‌های چهارگانه رکود ملک، ۶ طرح میان‌مدت به شورای پول و اعتبار پیشنهاد شد
عملیات ضربتی تحریک تقاضای مسکن

گروه مسکن، فرید قدیری: مرجع تامین مالی بخش مسکن با استناد به یک «نشانگر» قابل اعتماد برای تشخیص میزان «رکود» در بازار ملک، ریشه اصلی شرایط غیرطبیعی کنونی را «غیبت تسهیلات کارآمد زودپرداخت به خریداران مسکن» معرفی کرد و با تاکید براینکه راه خروج از رکود مسکن، «اقدامات عاجل» برای «تحریک» تقاضای موثر و مصرفی است، اجرای ۶ طرح میان‌مدت را برای تصویب به شورای پول و اعتبار پیشنهاد داد.

در جلسه دیروز اتاق فکر معاونت مسکن که با حضور مسوولان معاونت، نمایندگان بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و کارشناسان اقتصادی این بخش برگزار شد، ارائه یک گزارش از آخرین وضعیت بازار مسکن نشان داد: باوجود آنکه حجم زیادی از متقاضیان مسکن در ماه‌های اخیر قصد بهره‌برداری از «کف» قیمت‌ها را داشته‌ و مصمم هستند تا پیش‌از سال جدید از بازار خرید کنند، اما عدم کفایت سقف تسهیلات فعلی باعث شده حجم انبوه آپارتمان‌های موجود در بازار قابل خرید نباشد.حجم پرداخت وام خرید مسکن طی نیمه اول امسال با افت شدید مواجه شد و نسبت به سال اوج پرداخت تسهیلات- زمان رونق بازار- و نیمه اول پارسال به ترتیب ۶۲ درصد و ۲۲ درصد کاهش پیدا کرد. در نیمسال اول ۹۴ حدود ۵۰ هزار فقره وام خرید مسکن توسط بانک مسکن پرداخت شد در حالی که پیش‌تر، معدل وام‌دهی به خریداران مسکن رکورد سالی ۲۶۰ هزار فقره تسهیلات را ثبت کرده بود. متولی مالی بخش مسکن،‌ وضعیت فعلی را نه به خاطر نبود تقاضای موثر که ناشی از ناکارآمدی تسهیلات فعلی می‌داند. در حال حاضر سقف تنها وام بدون- سپرده خرید مسکن، «۱۰+۳۵» میلیون تومان است که با دریافت آن، حداکثر ۵ متر بنا از یک واحد مسکونی با قیمت متوسط در شهر تهران را می‌توان خریداری کرد! هر چند از ۴ ماه پیش،‌ ثبت‌نام برای وام ۸۰ میلیون تومانی آغاز شده اما آنطور که دیروز در اتاق فکر معاونت مسکن، هشدارهای قبلی کارشناسان یادآوری شد، وام مسکن «یکم» در شرایط کنونی به علت نیاز به یک‌سال سپرده‌گذاری، اثر معکوس بر تحریک تقاضا گذاشته و باعث تاخیر زمانی در رونق معاملات مصرفی بازار مسکن شده است.

همچنین ببینید

مسکن از رکود خارج می‌شود

شورای پول و اعتبار در جلسه روز ۱۲ اردیبهشت ماه خود و در راستای کمک ...