خانه > اخبار ویژه > پیش شرط‌هایی برای بهبود فضای کسب‌وکار

پیش شرط‌هایی برای بهبود فضای کسب‌وکار

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از صعود ۱۲پله‌ای ایران در رده‌بندی جهانی فضای کسب‌وکار خبر داد و اعلام کرد، ایران رتبه ۱۱۸ را بین ۱۸۹ کشور به دست آورده است. این بانک در تازه‌ترین گزارش خود موسوم به «گزارش فضای کسب و کار ۲۰۱۶» به مقایسه ۱۸۹ کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت فضای کسب‌وکار آنها پرداخته است.

براساس ارزیابی این نهاد بین‌المللی که بر پایه آمار مربوط به یک‌ساله منتهی به ژوئن ۲۰۱۵ (خرداد ۹۴) تهیه شده، فضای کسب‌وکار در ایران بهبود نسبی داشته است. کارشناسان اقتصادی معتقدند بهبود فضای کسب‌وکار مستلزم بهبود در وضعیت اقتصادی و رشد سرمایه‌گذاری است. هرچند با پسابرجام می‌توان درهای بازشده‌ای را برای سرمایه‌گذاری تصور کرد، اما برای بهبود واقعی در فضای کسب‌وکار دولت باید با عزمی راسخ‌تر پیگیر برطرف کردن موانع موجود در این فضا باشد.


ارتقای ۱۲ پله‌ای
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی، جایگاه ایران در شاخص سهولت انجام کسب‌وکار در سال ۲۰۱۶ میلادی را رتبه ۱۱۸ عنوان کرد و گفت: این رتبه، ۱۲ پله صعود نسبت به مدت مشابه سال پیشین داشته است. شاپور محمدی با بیان آنکه بخشی از این ارتقای جایگاه به دلیل اصلاحات فرآیندی و انعکاس واقعیت‌های موجود کشور به بانک جهانی و بخشی دیگر نیز به‌دلیل تغییر روش‌شناسی است، افزود: رتبه ایران در گزارش سهولت انجام کسب‌وکار سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۳۰ عنوان شده بود که در بازبینی گزارش نام‌برده براساس روش‌شناسی گزارش ۲۰۱۶ به ۱۱۸ تصحیح شده است. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه اصلاحات منعکس و مورد تایید بانک جهانی در بازبینی گزارش ۲۰۱۵ میلادی اعمال شده است، بهبود رتبه در بازبینی گزارش ۲۰۱۵ بیشتر مشهود است که این امر حاکی از این نکته مهم است که بهبود ۱۲ پله‌ای رتبه کشور اغلب به واسطه اصلاحات است و تغییر روش‌شناسی، تاثیر نامحسوس‌تری بر بهبود رتبه کشور داشته است. براساس این گزارش، رتبه ایران در گزارش سال ۲۰۱۶، به رتبه کشورهای پیشروی در حال توسعه از قبیل برزیل (۱۱۶) و چین (۸۴) بسیار نزدیک است. در گزارش سهولت انجام کسب‌وکار سال ۲۰۱۵ میلادی، مولفه‌هایی چون تعداد مراحل، مدت‌زمان و هزینه انتقال دارایی از یک شرکت به شرکت دیگر در محاسبه این زیرشاخص لحاظ می‌شود. این در حالی است که در گزارش سال ۲۰ ۱۶ میلادی برای نخستین‌بار، مولفه کیفیت مدیریت (اداره) زمین (۳۰-۰) نیز با در نظر گرفتن عواملی چون قابلیت اطمینان، شفافیت و پوشش جغرافیایی سیستم‌های مدیریت زمین، به‌عنوان جنبه‌های حل اختلاف برای مسائل زمین در محاسبه این زیرشاخص لحاظ شده است. این گزارش می‌افزاید: اصلاحاتی از قبیل حذف مرحله «اخذ گواهی پایان کار ساختمان از شهرداری»، حذف مرحله «اخذ گواهی اشتغال و مفاصای بیمه از اداره کار و امور اجتماعی»، اصلاح مدت اعتبار «استعلام مفاصاحساب مالیاتی» مندرج در گزارش بانک جهانی از یک ماه به ۳ ماه، اصلاح میزان هزینه ثبت مالکیت مندرج در بند ۶ گزارش بانک جهانی، کاهش جمع هزینه‌های زیرشاخص نام‌برده از ۱۰/۶درصد ارزش ملک به ۶/۱درصد (کاهش ۴/۵ درصدی)، کاهش زمان ثبت مالکیت به‌واسطه حذف دو مرحله «اخذ گواهی پایان کار ساختمان از شهرداری» (۳۰ روز) و «اخذ گواهی اشتغال و مفاصای بیمه از اداره کار و امور اجتماعی» (۱۹ روز) مورد تایید گروه انجام کسب‌وکار بانک جهانی قرار گرفته و منجر به بهبود رتبه کشور در این زیرشاخص شده است.

همچنین ببینید

بهترین کشورهای جهان برای آغاز یک کسب و کار

کشور‌ها در اروپای مرکزی و شمالی رتبه‌های بالای فهرست بهترین مکانهای جهان برای آغاز یک ...