خانه > اخبار ویژه > چراغ ارزش افزوده با داخلی‌سازی قطعات برقی روشن می‌شود

چراغ ارزش افزوده با داخلی‌سازی قطعات برقی روشن می‌شود

طراحی و توسعه فناوری‌های نوین در زمینه مجموعه‌های برقی و الکترونیکی یکی از اهداف پیش‌بینی شده در افق ۱۴۰۴ صنعت خودرو است. طراحی و ساخت این نوع قطعات دستاوردهای خوبی را برای صنعت خودرو به همراه دارد و به رقابتی شدن این صنعت کمک خواهد کرد.

به گفته کارشناسان، ساخت قطعات الکترونیکی در کشور باعث ایجاد ارزش‌افزوده بالایی در این صنعت می‌شود. این درحالی است که ساخت این قطعات به سرمایه‌گذاری بالایی نیازمند است، از این‌رو با برنامه‌ریزی دقیق و راهبردی می‌توان به این هدف جامه عمل پوشاند. حال با توجه به اعلام آمادگی شرکت‌های خارجی برای همکاری با صنعت خودرو و با قطعی شدن این همکاری‌ها بعد از لغو کامل تحریم‌های اقتصادی، ساخت خودروهای جدید با سرمایه‌گذاری مشترک در دستور کار قرار خواهد گرفت. از این رو تلاش برای تولید قطعات برقی خودروهای جدید و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین به منظور ساخت این دسته از قطعات در همکاری با کشورهای خارجی موضوعی است که به منظور تحقق یافتن هدفی که در سند چشم‌انداز صنعت خودرو به آن اشاره شده، از اهمیت زیادی برخوردار است.

حمایت از پژوهش‌های قطعات برقی و الکترونیکی
طراحی و توسعه قطعات برقی و الکترونیکی ارزش‌افزوده بالایی را در کشور ایجاد می‌کند. این گفته یک استاد دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت به صمت است. امیرحسن کاکایی اظهار کرد: حدود ۱۵ سال پیش توسعه مجموعه‌های برق و الکترونیک خودرو در برنامه راهبردی یکی از خودروسازی‌های کشور مطرح و در دستور کار قرار گرفت اما واقعیت این است که این اقدام موفقیت‌آمیز نبوده است.به گفته این استاد مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت، کشور ما در زمینه طراحی و توسعه سیستم‌های الکترونیکی خودرو کند عمل کرده است. بیشتر قطعات برقی و الکترونیکی خودروها از کشورهای خارجی وارد شده و در ایران مونتاژ می‌شود یا برخی از قطعات الکترونیکی در کشور ساخته می‌شود اما طراحی سیستم‌های الکترونیکی را کشورهای خارجی انجام می‌دهند و فناوری‌های جدید در زمینه ساخت قطعات برقی و الکترونیکی در دست این کشور هاست.
آنطور که کاکایی می‌گوید: فناوری‌های جدید و گسترده الکترونیکی باید روی خودروهای جدید پیاده شود و این قطعات باید به دقت و با کیفیت بالایی ساخته شوند زیرا قابلیت اطمینان این نوع قطعات اهمیت بسیاری دارد، این درحالی است که سرمایه‌گذاری روی ساخت این دسته از قطعات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.بنابر اظهارات کاکایی، تاکنون در زمینه فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت خودرو حمایت‌های لازم انجام نشده است. این درحالی است که به منظور طراحی و توسعه فناوری‌های برق و الکترونیک در خودرو باید پژوهش‌هایی که در زمینه طراحی و ساخت این قطعات انجام می‌شود را مورد حمایت قرار داد.

همچنین ببینید

خروج خودرو پلاک موقت از کیش آزاد شد

از امروز خروج خودروی پلاک موقت با موتور ۲۵۰۰ سی سی و پایین تر از ...