خانه > اخبار ویژه > چرا تابلوهای ارز ناگهان سفید شدند؟

چرا تابلوهای ارز ناگهان سفید شدند؟

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت و معدن و به نقل از اقتصادنیوز، صرافی‌های بازار ارز چند روزی است که نرخی بر روی تابلوهای خود درج نمی‌کنند. این در حالی است که نرخ دلار در روزهای اخیر کاهش یافته و به کانال سه هزار و ۵۰۰ عقب‌نشینی کرده است.

به گفته فعالان بازار ارز از روز گذشته، تابلوهای صرافی‌ها دیگر قیمت خرید و فروش انواع ارز را درج نمی‌کنند و گفته شده است که بانک مرکزی صرافان را از اعلام نرخ‌ها منع کرده است.

عدم درج قیمت خرید و فروش ارز بر تابلوی صرافی‌ها در حالیست که از اواخر هفته گذشته سایت‌های اعلام کننده نرخ ارز از به روز کردن قیمت‌ها، منع شده بودند. ظاهرا این سایت‌ها تنها مجاز هستند که از سامانه سنا که وابسته به بانک مرکزی است نرخ‌های ارز را منتشر کنند.

دراین راستا، رئیس انجمن صنفی کارفرمایان سکه و صرافان به خبرآنلاین گفته است که نامه‌ای که مسوول رسیدگی به این موضوع ارسال کرده است بابت منع اطلاع‌رسانی قیمت ارزها بر روی سایت صرافی‌های خصوصی باعث شد تا این صرافی‌ها از اعلام قیمت خودداری کنند، در حالی که این قانون برای صرافی بانک‌ها اعمال نشده است، البته روی تابلوهای داخل صرافی‌ها امکان اعلام قیمت‌ها را دارند.

عباس مسعودی با اشاره به اینکه سال گذشته در نامه‌ای بانک مرکزی اعلام نرخ روی سایت را مجاز دانست، گفته است که اما چند روز قبل مجددا با ارسال یک ابلاغیه آن را غیرمجاز اعلام کرد که هنوز نمی‌دانیم علت این چیست؟ در حالی که اگر اعلام نرخ ارز روی سایت‌ها غیرقانونی است باید برای همه یکسان باشد، چرا که صرافی بانک‌ها می‌توانند روی تابلوهای فضای مجازی خود‌قیمت ها را اعلام کنند اما صرافی‌های خصوصی که مجوز فعالیت از بانک مرکزی را نیز دارند و هیچ تفاوتی با مجوز صرافی‌های بانک‌ها ندارند مجاز به اعلام قیمت نیستند.

البته رئیس انجمن صنفی کارفرمایان سکه و صرافان خاطرنشان کرده است: ما در نامه‌ای اعتراض خود را اعلام کرده‌ایم اما هنوز پاسخی در این زمینه دریافت نکرده‌ایم.

به گزارش اقتصادنیوز، عدم انتشار نرخ‌ها بر روی تابلو صرافی‌ها و سایت‌های اعلام کننده نرخ ارز در روزهای اخیر باعث شده است که شایعات مختلفی پیرامون این موضوع در بازار شکل بگیرد.اگرچه در دو روز گذشته شاهدیم نرخ دلار با کاهش بیش از ۱۰۰ تومان مواجه شده و به کانال ۳۵۰۰ تومانی بازگشته است.

همچنین ببینید

سکه ۲۰ هزار تومان گران شد

سکه تمام طرح جدید ۲۰ هزار تومان نسبت به دیروز گران شد و یک میلیون ...