خانه > اخبار ویژه > چرا عربستان از قیمت پایین‌ نفت خوشحال است؟

چرا عربستان از قیمت پایین‌ نفت خوشحال است؟

ه گزارش اقتصادنیوز به نقل از بیزینس‌اینسایدر، هفته گذشته قیمت نفت به پایین‌ترین سطح ۱۲ سال اخیر خود نیز رسید و به طور طبیعی این موضوع برای تولیدکنندگانی همچون عربستان ایده‌آل نخواهد بود. ولی یک دلیل وجود دارد که عربستان از ایجاد چنین قیمت‌های پایین در طولانی مدت خوشحال شود.

جیمز شوم تحلیلگر مسائل اقتصادی اوپنهایمر در یادداشت اخیر خود این دلیل را شرح داده است: «ما به شدت معتقدیم که عربستانی‌ها با پایین‌آوردن قیمت نفت موجب تحمیل ضرر به ایران خواهند شد. هرگونه آسیب به تولیدکنندگان نفت شیل نیز مزیت دوم این قیمت‌های پایین خواهد بود. در حالی که قیمت‌های پایین نفت موجب آسیب خوردن اقتصاد عربستان می‌شود، ولی اثر منفی بیشتری روی ایران خواهد گذاشت. در واقع آنها ایران را مجبور می‌کنند که بین قیمت بالاتر نفت و رونق اقتصادی ناشی از آن و تسلط در خاورمیانه یکی را انتخاب کند. از نظر ما جنگ ایران و عربستان در حال حاضر جنگ بر سر قیمت نفت خواهد بود.»

به عبارت دیگر، شوم بر این عقیده‌ است که تجارت نفت جدالی بر سر تسلط منطقه‌ای در خاورمیانه بین این دو قدرت قدیمی است و این در حالی است که روابط میان ایران و عربستان در ماه‌های گذشته خوب نبوده است. اخیرا و پس از بالا گرفتن تنش سیاسی میان این دو کشور، عربستان اعلام کرده که روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده است.
علاوه بر این، ایران در آستانه لغو تحریم‌ها و استفاده از منافع آن بوده که این موضوع برای این کشور بسیار خوب و برای کشورهای دیگر تولیدکننده نفت خبر بدی است. با وجود این، حتی اگر تحلیل‌های شوم درست از آب در آید، پرسشی که مطرح می‌شود، این است که عربستان سعودی تا چه مدت نظاره‌گر قیمت‌های پایین خواهد بود و برای برطرف ساختن این مشکل چه برنامه‌ای خواهد داشت؟

همچنین ببینید

کاهش قیمت نفت در بازار جهانی

قیمت‌های نفت روز دوشنبه تحت تاثیر رشد بی‌وقفه حفاری در آمریکا که تلاش‌های تولیدکنندگان بزرگ ...