خانه > اخبار ویژه > کارآمدی نیروی‌انسانی مازاد در طرح‌های توسعه‌ای فولاد

کارآمدی نیروی‌انسانی مازاد در طرح‌های توسعه‌ای فولاد

مازاد نیروی‌انسانی در برخی از کارخانه‌های فولادی در شرایطی که رکود گریبانگیر این صنعت شده به یکی از چالش‌های صنعت فولاد کشور تبدیل شده است. در واقع میزان نیروی انسانی در واحدهای تولیدکننده فولاد نسبت به میزان تولید این واحدها حجم بیشتری را به خود اختصاص داده است.

با این حال به گفته کارشناسان صنعت فولاد، تعدیل نیروهای موجود در کارخانه‌های فولادی راهکار مناسبی برای رفع مشکلات این صنعت نیست بلکه با مدیریت هزینه مواد اولیه و مصرف بهینه انرژی به عنوان ۲عامل کلیدی تاثیرگذار در واحدهای تولیدی و همچنین اجرای طرح‌های توسعه صنعت فولاد کشور می‌توان نیروی‌انسانی متخصص را در کارخانه‌های تولیدکننده فولاد، حفظ کرد.
افزایش میزان صادرات فولاد
در همین حال مدیرعامل گروه صنایع فولادی صبح پارسیان به صمت گفت: زمانی‌که درباره نیروی انسانی در کارخانه‌های فولادی بحث می‌شود درواقع صحبت از این است که چند درصد از هزینه واحدهای تولیدی به نیروی‌انسانی مربوط می‌شود که این رقم یعنی میزان هزینه نیروی انسانی در مجموعه‌های فولادی بین ۵ تا ۸درصد است و در آن دسته از واحدهای فولادی که از نیروی‌انسانی مازاد برخوردار هستند این رقم به ۱۰درصد نیز می‌رسد. محمدرضا بنی‌اسدی با بیان اینکه دردولت دهم تعدادی نیرو به واحدهای فولادی نیمه دولتی تحمیل شد، خاطرنشان کرد: در دولت گذشته برخی از فولادسازها با این معضل یعنی تحمیل نیروی‌انسانی مازاد بر تولید روبه‌رو شدند و این امر باعث شده تا این واحدهای تولیدی با مشکل مواجه شوند. بنی‌اسدی ادامه داد: کاهش میزان تولید یا تعدیل نیروی انسانی مازاد راه‌حل مناسبی برای حل مشکلات صنعت فولاد نیست و این راهکارها منجر به کاهش هزینه‌های سربار نخواهد شد زیرا بیشتر نیروهایی که در کارخانه‌های فولادی فعالیت می‌کنند متخصص هستند و نمی‌توان گفت نیروی‌انسانی ناکارآمد از این واحدهای تولیدی تعدیل شود بلکه باید به دنبال راه‌حل منطقی‌تری برای رفع این مشکل بود. وی عنوان کرد: انرژی و مواد اولیه روی قیمت تمام‌شده محصولات فولادی تاثیرگذار است بنابراین با مدیریت این ۲ بخش می‌توان تا حدودی هزینه‌های تولید را در کارخانه‌های تولیدی فولاد کشور کاهش داد. مدیرعامل گروه صنایع فولادی صبح پارسیان با بیان اینکه میزان صادرات محصولات فولادی در ۹ ماه سال جاری به بیش از ۲/۶میلیون تن رسیده، گفت: افزایش میزان صادرات محصولات فولادی ازجمله راهکارهای نجات‌بخش این صنعت از وضعیت رکود است البته افزایش میزان تعرفه محصولات فولادی نیز یکی از اقدامات بسیار خوبی است که به رفع چالش‌های این صنعت کمک خواهد کرد.
نیروی انسانی مازاد، بهره‌وری را کاهش می‌دهد
در همین زمینه یک کارشناس صنعت فولاد در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: درحال حاضر تعداد نیروی‌انسانی در واحدهای تولیدی فولاد نسبت به میزان تولید این واحدها بیشتر است و زمانی‌که تعداد نیروی‌انسانی نسبت به حجم تولیدات افزایش پیدا کند به دنبال آن، بهره‌وری کاهش پیدا خواهد کرد.محمدرضا ایزدیان تصریح کرد: وجود نیروی‌انسانی مازاد در واحدهای تولیدکننده فولاد باعث می‌شود تا این نیروها از کنترل خارج شوند علاوه بر آن ازدیاد نیروی‌انسانی باعث افزایش میزان حوادث می‌شود و در مجموع این عوامل چالش‌هایی را در این صنعت ایجاد خواهد کرد. به گفته ایزدیان اگر به‌صورت استراتژیک و در بعد کلان به این قضیه نگاه کنیم حفظ نیروی‌انسانی در واحدهای تولیدی فولاد نکته مهمی است اما این اقدام در کوتاه مدت جوابگو است و باید برای رفع این مشکل یعنی مازاد نیروی انسانی در واحدهای تولیدی فولاد با توجه به شرایط رکودی که در این صنعت حکمفرماست، اقدام کرد. این کارشناس صنعت فولاد ادامه داد: سازمان تامین‌اجتماعی با تعدیل نیروی‌انسانی در واحدهای تولیدکننده فولاد مخالفت می‌کند زیرا در صورت تعدیل نیروی انسانی مازاد در این صنعت باید به تمامی این افراد بیمه بیکاری پرداخت شود. وی خاطرنشان کرد: نیروهایی که در واحدهای فولادی فعالیت می‌کنند شامل نیروهای کارگر و متخصص هستند و نیروی انسانی مازاد بیشتر در مراتب پایین‌تر و بخش نیروی انسانی کارگر دیده می‌شودکه باید با تدبیر و اندیشه این موضوع را سامان بخشید.

همچنین ببینید

صادرات کنسانتره مس به سود کشور نیست

جمعی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به همراه وزیر صنعت، معدن و ...