خانه > اخبار ویژه > کاهش قیمت نفت در بودجه ۹۵ توسط مجلس/ نفت ۳۰ دلاری واقعی‌تر است

کاهش قیمت نفت در بودجه ۹۵ توسط مجلس/ نفت ۳۰ دلاری واقعی‌تر است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نفت ۴۰ دلاری در لایحه بودجه ۹۵ غیرواقع بینانه است گفت: احتمالا مجلس قیمت نفت در بودجه را کاهش می‌دهد و عدد ۳۰ دلار به واقعیت‌ها نزدیک‌تر است.

رحیم زارع در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در مورد مهمترین مزایا و معایب لایحه بودجه سال۹۵، اظهار داشت: براساس این لایحه اعتبارات عمرانی که برای سال‌جاری ۵۲ هزارمیلیارد تومان تعیین شده بود، به حدود ۶۰ هزارمیلیارد تومان افرایش پیدا کرد که این نشان دهنده سیر صعودی در این بخش است.

وی با بیان اینکه تخصیص بودجه عمرانی در سال جاری هنوز به ۱۰ هزار میلیارد تومان نرسیده است، افزود: حدود ۱۰ماه از سال گذشته از رقم ۵۲هزارمیلیارد تومانی در قانون بودجه حدود یک پنجم محقق شده و رقم بودجه‌های عمرانی هیچ وقت به صورت کامل محقق نمی‌شود؛ بهتر بود دولت به جای افزایش ۸ هزار میلیارد تومانی رقم بودجه عمرانی در لایحه، سرمایه بانک‌ها را برای حمایت از تولید و تحریک تقاضا ۱۰هزار میلیارد تومان افزایش می‌داد.

نفت ۴۰دلار در بودجه با واقعیت همخوانی ندارد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه قیمت نفت در لایحه بودجه ۹۵ در هر بشکه حدود۴۰ دلار تعیین شده است، گفت: این رقم نسبت به قیمت جهانی بالا است، البته سهم نفت در بودجه حدود ۲۵ درصد تعیین شده؛ اقتصاد کشور نفت محور است و دولت می‌بایست قیمت نفت را واقع بینانه تعیین می‌کرد.

زارع با تاکید بر اینکه باید قیمت نفت را با توجه به شرایط کاهش دهیم تا درآینده نگران کسری بودجه نباشیم، بیان کرد: احتمالا مجلس قیمت نفت در بودجه را کاهش می‌دهد و نظر ما این است و باید از ۴۰دلار در هر بشکه خیلی پایین‌تر باشد و عدد ۳۰دلار به واقعیت‌ها نزدیک‌تر است البته برخی اعتقاد دارند که باید دو نرخی تعیین شود.

همچنین ببینید

بدهی ۷۰۰هزار میلیارد تومانی دولت به بخش خصوصی

به نقل از خبرنگار مهر، علی طیب‌نیا در بیستمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ...