خانه > اخبار > اقتصادی > کدام بخش‌های اقتصادی در 4 سال اخیر بیشترین ارزش‌افزوده را داشتند؟

کدام بخش‌های اقتصادی در 4 سال اخیر بیشترین ارزش‌افزوده را داشتند؟

از میان چهار بخش عمده اقتصادی بخش خدمات در چهار سال گذشته با ۱۲۰.۴ هزار میلیارد تومان بیشترین ارزش‌افزوده را در اقتصاد ایجاد کرده است. اما وضعیت دیگر بخش‌ها چگونه است؟

بر اساس آمار بانک مرکزی بخش خدمات بیشترین و بخش کشاورزی کمترین ارزش افزوده را در اقتصاد ایران داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس این گزارش ارزش‌افزوده بخش خدمات در سال ۹۳ معادل ۱۲۲.۴ هزار میلیارد تومان عنوان شده که نسبت به سال گذشته ۲.۴ درصد افزایش داشته است. درسال ۹۳ هم ارزش افزوده این بخش ۱۱۹.۵ هزار میلیارد تومان گزارش شده که نسبت به سال ۹۲ حدود ۱.۵ درصد کمتر شده است. در سال ۹۱ و ۹۰ هم به ترتیب ارزش‌افزوده این بخش ۱۲۱.۳ و ۱۲۰ هزار میلیارد تومان عنوان شده است.

 

در مقابل بخش خدمات، بخش کشاورزی کمترین ارزش‌افزوده را داشته است. در سال ۹۳ ارزش افزوده بخش کشاورزی ۱۳.۵ هزار میلیارد تومان عنوان شده است. ارزش افزوده این بخش در سال ۹۰، ۹۱ و ۹۲ هم به ترتیب ۱۳، ۱۲.۵ و ۱۲ هزار میلیارد تومان عنوان شده است.

 

دومین بخشی که بالاترین ارزش افزوده را در اقتصاد ایران داشته، بخش صنابع و معادن است که در سال ۹۳ معادل ۵۳.۵ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده در اقتصاد ایجاد کرده است. البته مروری بر آمار ارزش افزوده بخش صنعت و معدن نشان می‌دهد در چهار سال اخیر، بخش صنعت و معدن در سال ۹۰ بالاترین ارزش‌افزوده را تجربه کرده و ارزش‌افزوده در این سال ۵۶.۱ هزار میلیارد تومان بوده است.

 

نفت سومین بخشی است که بالاترین ارزش‌افزوده را در اقتصاد ایران دارد. ارزش‌افزوده نفت در سال ۹۳ حدود ۱۳.۵ هزار میلیارد تومان عنوان شده است. این در حالی است که ارزش‌افزوده این بخش در سال ۹۰ حدود ۳۴.۸ هزار میلیارد تومان گزارش شده که نشان‌دهنده کاهش ارزش افزوده این بخش در سه سال گذشته است.

arzesh

همچنین ببینید

شکاف قیمتی محصولات فولادی ناشی از چیست؟

بخش خدمات در کشورهایی که نظام مالیات بر ارزش‌افزوده در آنها اجرا می‌شود، همواره پیشنهاد ...