خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > کمبود مواد اولیه، گره صنایع تبدیلی مس

کمبود مواد اولیه، گره صنایع تبدیلی مس

وجود پهنه‌های بزرگ مس در معادن استان کرمان این استان را به‌عنوان غنی‌ترین منبع این کانی معدنی در سطح کشور مطرح کرده است.

البته با وجود این منابع سرشار مس به گفته مسئولان استان، صنایع تبدیلی این ماده معدنی چندان وجود ندارد. صنایعی که آمارها حکایت از وجود ۵ واحد تولیدی سیم و کابل و ۶ واحد تولیدی لوله و مقاطع مسی در استان دارند تا این واحدها در مجموع برای ۳هزار و ۲۰۹ نفر در صنایع پایین‌دستی فرصت شغلی ایجاد کنند. البته برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که با وجود منابع غنی مس در استان، صنایع پایین‌دستی چندانی در این زمینه در استان به بهره‌برداری نرسیده است اما با این وجود، رکود در بازارهای جهانی مس این صنایع را با مشکلاتی روبه‌رو کرده که امید است با برداشته شدن تحریم‌ها این مشکلات نیز برطرف شود.

لزوم تامین تجهیزات کارخانه
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان کرمان در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه هم‌اکنون به دنبال ایجاد شرکت‌های پیمانکاری فرعی برای تولید قطعات مورد نیاز صنایع مس در استان هستیم، اظهار می‌کند: در صورتی که تامین قطعات مورد استفاده در صنعت مس استان به انجام برسد؛ تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی با هزینه‌های کمتری در زمینه تامین این قطعات مواجه خواهند شد. مجید غفاری با اشاره به اینکه آمارها حکایت از رکود در بازار صنایع پایین‌دستی و زیرمجموعه مس استان دارد، می‌افزاید: حدود ۱۰ واحد مختلف در زمینه صنایع پایین‌دستی و فرآوری مس در شهرک‌های استان مشغول به فعالیت هستند که بر اساس جواز تاسیس صادر شده، توانسته‌اند به‌صورت اسمی برای حدود ۲۰۰ نفر فرصت شغلی ایجاد کنند. وی ادامه می‌دهد: یکی از مشکلات اصلی که تاکنون موجب شده از توانمندی صنایع پایین‌دستی مس در استان به بهترین شکل ممکن بهره‌برداری نشود، رکود در بازار فروش محصولات تولیدی است زیرا با توجه به اینکه بیشتر این واحدها تامین‌کننده برخی مواد مورد استفاده در واحدهای بزرگ هستند، هزینه محصولات ارائه شده از دوره‌های قبل به واحدهای بزرگتر فروش دریافت نکرده‌اند که این امر باعث رکود در میزان تولید واحدهای پایین‌دستی و کوچک در استان شده است. غفاری تصریح می‌کند: البته کاهش قیمت مس در بازارهای جهانی از دیگر عواملی است که صنایع مس تبدیلی و واحدهای پایین‌دستی آن را با مشکل و رکود در تولید همراه کرده است. این مقام مسئول در شرکت شهرک‌های صنعتی استان کرمان با تاکید بر اینکه حدود ۸۰درصد فناوری و ماشین‌آلات مورد استفاده در صنعت مس استان قدیمی است، تاکید کرد: در خارج از شهرک‌های صنعتی استان، صنایع پایین‌دستی خوبی وجود دارد که دارای فناوری‌های مناسبی در زمینه تولید هستند. این در حالی است که صنایع پایین‌دستی مسی که در داخل شهرک‌ها وجود دارند جزو صنایع خرد به شمار می‌روند که فناوری و ماشین‌آلات جدید تاثیر چندانی در میزان کیفیت محصول تولیدی آنها ندارد و فقط رکود در بازار فروش کالای تولید آنهاست که باعث ایجاد برخی مشکلات اساسی برای این واحدها شده است.

همچنین ببینید

حمایت دولت؛ شرط ورود سرمایه‌گذار به معادن

انجام مطالعات اکتشافی تا بهره‌برداری و تولید محصولات معدنی ضمن داشتن ریسک بالا، سرمایه‌های بالایی می‌طلبد.