خانه > اخبار ویژه > گشایش ۱۳۰ میلیون یورو ال‌سی تا دوهفته دیگر

گشایش ۱۳۰ میلیون یورو ال‌سی تا دوهفته دیگر

گشایش ۱۶ فقره ال‌سی دیگر به مبلغ ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون یورو، تعامل با تولیدکنندگان بدهکار به جای برخورد، رشد ۴۱ درصدی تسهیلات پرداختی به صنایع کوچک، صفرشدن بدهی خارجی بانک صنعت و معدن، کاهش مطالبات معوق این بانک به زیر ۱۰ درصد و مواردی از این دست،

مهم‌ترین موضوعاتی بود که مدیرعامل بانک صنعت و معدن روز گذشته در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران که به مناسبت فرارسیدن دهه فجر در ساختمان مرکزی بانک صنعت و معدن برگزار شد، به آن اشاره کرد.

گشایش ۱۶ فقره ال‌سی
علی‌اشرف افخمی در این نشست ضمن تشریح عملکرد و اقدامات پیش روی این بانک در حوزه تولید و صنعت کشور در پاسخ به پرسش خبرنگار صمت، مبنی بر اینکه به جز ۱۴ ال‌سی که پس از لغو تحریم‌ها در این بانک گشایش یافت، چه میزان ال‌سی دیگری قرار است گشایش یابد و با چه مبلغی خواهد بود، گفت: به جز ۱۴ ال‌سی که در نخستین روز اجرای برجام از سوی بانک صنعت و معدن گشایش یافت تا ۲ هفته دیگر ۱۶ فقره ال‌سی دیگر به مبلغ ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون یورو در بخش‌های مختلف گشایش خواهد یافت. وی در ادامه در پاسخ به این سوال خبرنگار ما که این ال‌سی‌ها در کدام بخش‌ها قرار است گشایش یابد، اظهار کرد: این میزان ال‌سی قرار است در صنایع مختلف به کار آید که ازجمله می‌توان به صنایع کاشی، صنایع غذایی، صنایع نساجی، حوزه ماشین‌سازی و تجهیزات، صنایع ام‌دی‌اف و داروسازی اشاره کرد که قرار است از این طریق پوشش داده شوند.

تعامل با تولیدکنندگان بدهکار
علی‌اشرف افخمی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار صمت، درباره سیاست این بانک در رابطه با واحدهای تولیدی و صنعتی بدهکار که در دوره تحریم با مشکل مواجه شده‌اند، اظهار کرد: این بانک، رویه تعامل و همراهی به جای برخورد با این گروه از فعالان تولیدی و صنعتی که دچار مشکل بازپرداخت تسهیلاتشان هستند را در پیش گرفته است، به طوری که کارگروهی که در واحد وصول مطالبات معوق بانک صنعت و معدن فعال هستند، با بررسی وضعیت واحدهای بدهکار، از طریق تعامل، تلاش می‌کنند تا بتوانند مشکلات این بخش را حل کنند. به عنوان نمونه در برخی موارد بانک تلاش کرده تا با ارائه تسهیلات دوباره، به سرمایه در گردش این واحدها کمک کند تا دوباره احیا شوند و بتوانند اقدام به بازپرداخت بدهی‌شان کنند.

۱۰میلیارد دلار ال‌سی در ۲ سال
افخمی در ادامه این نشست گفت: یکی از کارهایی که در نخستین روز اجرای برجام و پس از اعلام رسمی لغو تحریم‌ها در بانک صنعت و معدن رخ داده، گشایش۱۴ فقره ال‌سی به مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو برای بانک‌های آلمان، اسپانیا، هلند و ایتالیا بود. او با تاکید بر اینکه ما قبل از اجرای برجام مذاکرات فشرده خود را با بانک‌های اروپایی آغاز و کارهای مقدماتی را برای صدور ال‌سی‌ها آماده کرده بودیم، تصریح کرد: البته این بانک نیز در ۲ سال گذشته بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار گشایش اعتبار داشته که از این میزان ۶ میلیارد دلار از خط اعتباری چین برای طرح‌های بزرگی همچون قطار سریع‌السیر تهران- اصفهان، طرح‌های هفتگانه فولادی و پتروشیمی مسجد سلیمان هزینه شد. مدیرعامل بانک صنعت و معدن ادامه داد: همچنین امسال ۹۰۰ میلیون دلار گشایش اعتبار شده و باتوجه به برداشتن محدودیت‌های تحریمی در فضای بهتری با بانک‌های خارجی ارتباط برقرار خواهیم کرد.

همچنین ببینید

تامین مالی چهار طرح صنعتی از سوی بانک صنعت و معدن در نخستین روزهای سال جدید

بانک صنعت و معدن ،نخستین روزهای سال جدید را با تامین مالی چهار طرح صنعتی ...