خانه > اخبار ویژه > یا تکامل پیدا کن یا منقرض شو

یا تکامل پیدا کن یا منقرض شو

ماموت‌ها، گوزن‌های عظیم‌الجثه و ببرهای دندان خنجری از حیوانات بزرگ و قدرتمندی بودند که نتوانستند شرایط عصر یخبندان را تحمل کنند و نسل‌شان منقرض شد. چند میلیون سال پیش از آن هم دایناسورها که پادشاهان کره زمین بودند، به تاریخ پیوستند.

 با این حال، بسیاری از حیوانات ضعیف‌تر، تنها به این دلیل که توانستند خود را با شرایط جدید زندگی سازگار کنند، به بقای خود ادامه دادند. آنها تکامل ژنتیکی پیدا کردند و تمام تصورات را مبنی‌بر اولویت قدرت و جثه بزرگتر نقض کردند. امروزه، جهش ژنتیکی برای شرکت‌های بزرگ معدنی جهان هم ضروری شده است.
شرکت‌هایی که مانند جانداران قدرتمند دوران کهن، منابع زیادی مصرف می‌کنند و توانایی‌های زیادی دارند، اکنون باید خود را با عصر یخبندان معدنی انطباق دهند؛ در غیراین صورت منقرض خواهند شد.

در عصر یخبندان طبیعت، فعالیت‌های آتش‌فشانی تغییر کرد، شهاب‌سنگ‌های زیادی به زمین برخورد کرد، از وسعت علفزارها و خوراک جانداران تا حد زیادی کاسته شد و دمای هوا به شدت کاهش یافت. این شرایط را به نوعی دیگر می‌توان در محیط فعالیت شرکت‌های معدنی جهان مشاهده کرد. آنها با بحران تامین آب و انرژی مورد نیاز در فرآیندهای معدنکاری مواجه هستند، عیار ذخایر معدنی در حال کاهش است، مشکلات کارگری و انتظارات آنها افزایش می‌یابد، گاهی قوانین و مقررات دولتی برای آنها موانعی ایجاد می‌کند و در همین حال، روزبه‌روز قیمت محصولات آنها کاهش پیدا می‌کند. به نظر نمی‌رسد که بدون یک جهش ژنتیکی واقعی، شرکت‌های معدنی بتوانند از این شرایط دشوار، جان سالم به در ببرند.
تقلای شرکت‌های معدنی برای انطباق
در روزگاری که معدنکاران با بحران‌های مختلف اقتصادی، فنی و سیاسی مواجهند، نمی‌توان تنها به انتظار افزایش قیمت محصولات معدنی ماند. در حال حاضر، عیار معادن جهان در حال کاهش است و هزینه‌های تولید محصولات معدنی افزایش می‌یابد. اما مشکل آنجا است که به‌طور همزمان، قیمت فروش این محصولات هم کاهش می‌یابد که شرکت‌های معدنی را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است.