خانه > اخبار ویژه > ۱۲+۱ راهکار برای خروج بورس از رکود

۱۲+۱ راهکار برای خروج بورس از رکود

بازار سرمایه کشور مدت‌هاست در رکود عمیقی فرو رفته اما در روزهای اخیر به دلیل شرایط مثبت سیاسی و اقتصادی مناسب، اندکی روند صعودی به خود گرفت.

این بازار به اندازه‌ای رنجور بود که رییس‌جمهوری نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی خود اعلام کرد: «بورس مشکلاتی دارد و باید مشکلات را حل و فصل کنیم، البته همه بورس دست دولت نیست، اما دولت می‌تواند به بورس کمک کند و این کمک را خواهد کرد. »
در نخستین گام، دولت با ارائه دومین بسته خروج از رکود با تحریک طرف تقاضا به کمک بورس آمد. کارشناسان معتقدند دولت از راه‌های دیگری نیز می‌تواند به بازار سرمایه کمک کند.

بازگرداندن اعتماد به بورس
در این‌باره مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مهر آیندگان معتقد است که یکی از مهم‌ترین کمک‌های دولت به بازار سرمایه بازگرداندن اطمینان به سرمایه‌گذاران است تا به این وسیله افراد ترغیب شوند و نقدینگی‌های خود را وارد بازار سرمایه کنند.
مصطفی امیدقائمی در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه باید قوانین موجود در بازار سرمایه با شرایط جهانی انطباق پیدا کند، گفت: نیاز است مقررات موجود در بازار به گونه‌ای طراحی شود قابلیت اصلاح به صورت خودکار داشته باشد. برای نمونه هنگامی که تفاوت نرخ ارز و کاهش قیمت‌های محصولات جهانی اتفاق می‌افتد، باید قوانین به‌صورتی طراحی شده باشند که این بازار بتواند به صورت خودکار اصلاح شود.
وی با اشاره به اینکه دولت امکانات بسیاری برای کمک به بازار سرمایه دارد، بیان کرد: در ۲سال اخیر دولت به دلیل کنترل تورم، سیاست‌های انقباضی اقتصادی را در پیش گرفت که موجب افزایش رکود در کشور شد، بنابراین در صورتی که دولت سیاست‌های باز اقتصادی را اجرایی کند، به‌طور قطع موجب تحرک در همه بازارها خواهد شد. ضمن اینکه اجرای سیاست‌های پولی انبساطی نیز می‌تواند گامی در همین راستا باشد.
امیدقائمی اصلاح تعرفه‌های گمرکی را از دیگر راهکارهای کمک دولت به بخش تولید و بازار سرمایه دانست و گفت: درحال‌حاضر تولیدکنندگان داخلی محصولات بسیاری را تولید می‌کنند که مشابه آن نیز با تعرفه‌های بسیار پایین به کشور وارد می‌شود، بنابراین بهتر است دولت در تعرفه‌های گمرکی نیز اصلاحاتی انجام دهد تا محصولات داخلی بتوانند در رقابت مناسب با تولیدات خارجی قرار گیرند و محصولات خود را به فروش رسانند و به این ترتیب شاهد رونق در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی داخلی باشیم و علاوه بر آن جلوی ورشکستگی بسیاری از کارگاه‌ها نیز گرفته شود. وی با اشاره به اینکه منع بانک‌ها از سهامداری تصمیم نادرستی بود، بیان کرد: بازار سرمایه کشور در مقطعی است که اگر سرمایه‌گذاری بانک‌ها افزایش یابد به بازار کمک بیشتری خواهد کرد و باید مقرراتی وجود داشته باشد تا براساس آن، بانک‌های مختلف به راه‌اندازی شرکت‌های مدیریتی اقدام نکنند.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

۴ نشانه توقف ریزش قیمت‌ها در بورس / آینده صندوق‌های با درآمد ثابت

هر چند بررسی متغیرهای اقتصادی به ویژه قیمت‌های جهانی و نرخ‌های سود بالای بانکی جای ...