خانه > اخبار ویژه > ۲۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی در صنعت مبلمان

۲۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی در صنعت مبلمان

هشتمین کنفرانس مبلمان، طراحی، هنر، دکوراسیون و صنایع وابسته یا همان «دکو۲۰۱۵» دیروز با مشارکت سفیران برخی از کشورها در ایران و مهمانان اروپایی و آسیایی در تهران گشایش یافت.

«دکو۲۰۱۵» میزبان بزرگترین طراحان و چهره‌های مبلمان و طراحی اروپا و آسیا مانند «رالف ویگمن» مدیرعامل «آی‌اف‌دسیژن» است و برای نخستین بار چهره‌های برتر انجمن‌های مبلمان آسیا از کشورهایی مانند کره‌جنوبی، اندونزی، مالزی، تایلند و سایر مقامات کافا (شورای انجمن‌های آسیایی مبلمان) در این کنفرانس حضور دارند. صنعت مبل به عنوان صنعتی با رسته‌های مختلف و پیشینه تاریخی در کشور، اکنون جایگاه خود را به خوبی باز کرده و توانسته سهم خوبی از اشتغال کشور را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که به گفته فعالان اقتصادی، صنعت مبلمان ایران ۲۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی و ۲۰ درصد اشتغال کشور را برعهده دارد.

فعالیت ۵۰ هزار واحد صنفی در کشور
رییس اتاق اصناف ایران گفت: صنعت مبلمان کشور در بخش صنفی با فعالیت ۵۰ هزار واحدصنفی و ۴۰۰ هزار نفر نیرو از توانایی و ظرفیت بالایی برخوردار است. علی فاضلی در مراسم افتتاحیه هشتمین کنفرانس مبلمان، طراحی، هنر، دکوراسیون و صنایع وابسته «دکو۲۰۱۵» که به میزبانی شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، در جمع تولیدکنندگان ایرانی و خارجی اظهار کرد: در صنایع مبلمان دو بخش صنعتی و صنفی داریم که در بخش صنعت حدود هزار و ۶۰۰ بنگاه با ظرفیت ۲۴ هزار نفر و در بخش صنف حدود ۵۰ هزار واحد با ظرفیت حدود ۴۰۰ هزار نفر مشغول به کار هستند. وی افزود: ۹۰ درصد بنگاه‌های اقتصادی ایران را بنگاه‌های کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند و در میانگین جهانی هم شاهد هستید که یک سوم اشتغال در جهان را بنگاه‌های کوچک و متوسط فراهم می‌کنند، ضمن اینکه حدود یک چهارم سرمایه جهان را نیز همین بنگاه‌ها تامین می‌کنند. فاضلی تصریح کرد: اقتصاد ایران نیز بنگاه‌محور است و اکثریت اشتغال نظام اقتصادی ایران را همین بنگاه‌های کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند که باید از حمایت بیشتری برخوردار شوند. وی با تشکر و قدردانی از فعالیت مثمر شورای ملی مبلمان کشور گفت: شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران در چند سال اخیر دست به کاری زده که شاید در ۲ دهه اخیر کمتر کسی به این فکر افتاده و این موضوع باید به سایر بخش‌ها و حوزه‌های صنعتی و صنفی کشور نیز تعمیم پیدا کند؛ حرکتی که باعث شد از حالت تولید سنتی عبور کنیم و در صادرات منطقه‌ای نیز نقش داشته باشیم. رییس اتاق اصناف ایران افزود: زمانی که کشورهایی نظیر ترکیه، مالزی و چین در این بخش سرمایه‌گذاری می‌کنند و همچنین کشوری مثل امریکا در کشورهای آسیای شرقی برای تولید مبلمان به دنبال سرمایه‌گذاری است چرا ما باید کمترین حمایت را در این بخش از صنعت کشور داشته باشیم. وی با بیان اینکه صنعت مبلمان کشور از توانایی و ظرفیت بالایی برخوردار است تصریح کرد: بنده معتقد نیستم باید جلوی ورود کالای خارجی به کشور را گرفت بلکه تولیدات داخلی کشور باید از چنان کیفیتی برخوردار باشند که جای ورود برای کالای خارجی نباشد و این نگاه امروز کم است که باید بیشتر به این مسئله توجه داشت. فاضلی اظهار کرد: با وجود اینکه ۴۰۰ هزار شغل در این صنعت ایجاد شده، بخش عمده اعتبارات و هزینه‌های این صنعت در بخش خدمات هزینه می‌شود؛ این در حالی است که به مسئله بازاریابی و فروش کمتر توجه شده است. وی ادامه داد: چند نکته اساسی در صنعت مبلمان و چوب کشور مغفول مانده که باید بیشتر به آن توجه شود؛ بحث خلأ طراحی، نشان(برند)سازی و بالابردن کیفیت از جمله این موضوعات است که باید بیشتر مدنظر قرار گیرد. فاضلی افزود: امروز نبود و کمبود قوانین توسعه تولید در کشور را به عنوان یک چالش و مشکل اصلی در نظام اقتصادی پیش‌رو داریم که در این زمینه خواستار همکاری و مساعدت دولت و مجلس هستیم.

تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با صنعت مبل
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه صنعت مبلمان ایران ۲۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی و ۲۰ درصد اشتغال کشور را برعهده دارد گفت: با تغییر شکل صنعت به کارخانه‌های بزرگ و دارای نشان(برند) می‌توان علاوه بر ارزآوری بیشتر فرهنگ ایرانی را نیز به دنیا انتقال داد.محسن جلال‌پور در هشتمین کنفرانس بین‌المللی تجارت جهانی مبلمان، طراحی، دکوراسیون و صنایع وابسته با اعلام این مطلب اظهار کرد: در پساتحریم شرایط خاصی برای کشور ایجاد شده که برای بهره‌گیری از آن باید توجه ویژه‌ای داشت. صنعت مبلمان با ویژگی‌های خاص خود یکی از صنایعی است که می‌تواند در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی موثر باشد. وی خاطرنشان کرد: مبلمان به دلیل اینکه در کنار صنعت به هنر نیز گره خورده، می‌تواند فرهنگ ما را نیز به جهان انتقال دهد. رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: انتقال فرهنگ از طریق صنعت مبلمان در واقع انتقال هنر ایرانی است چراکه در مقایسه با سایر صنایع وجود هنر در این بخش پررنگ‌تر است. جلال‌پور تصریح کرد: ایران ۸ هزار سال در این صنعت قدمت دارد و با توجه به اینکه ۲۵۰۰ سال پیش همه سردمداران کشور ما در عکس‌های باقیمانده بر مبلمان تکیه می‌زنند نشان‌دهنده تاریخی بودن فرهنگ ما در این بخش است. وی اظهارکرد: با توجه به امکان اشتغال ارزان در این صنعت و شرایط مناسب برای حضور در بازارهای بین‌المللی ما به عنوان اتاق بازرگانی، شورای ملی مبلمان و تشکل‌های مربوط باید گام‌های جدی‌تری برداریم. رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: ۱۰ درصد صنعت کشور مربوط به صنعت مبلمان است و برای تامین مواد اولیه خود نیاز به واردات آنچنانی نیز ندارد. جلال‌پور یادآور شد: ایجاد اشتغال در این صنعت هزینه‌بر نیست و می‌تواند ارزآوری مناسبی نیز برای کشور داشته باشد. رییس اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفت: ظرفیت حضور مبلمان ایرانی در دیگر کشورها بیش از آن چیزی است که امروز شاهد هستیم و ما ظرفیت خوبی در کشور برای توسعه صنعت مبلمان و در نهایت صادرات آن داریم. وی با اشاره به توسعه شهرک‌های صنعتی مبلمان در کشور گفت: برای فراهم کردن مسیر صادرات صنعت مبلمان باید به نشان(برند)سازی در این بخش توجه بیشتری شود. جلال‌پور گفت: در هیات‌های تجاری خارجی که به کشور ما می‌آیند به صنعت مبلمان نیز باید توجه شود که تحقق این امرمستلزم تغییر شکل از محیط کارگاهی خرد به کارخانه‌های بزرگ و دارای نشان(برند) است. رییس اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: گردش مالی صنعت مبلمان سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان است که با تغییر شکل آن می‌توان علاوه بر افزایش گردش مالی به بازارهای بین‌المللی نیز وصل شد. وی تاکید کرد: از صنعت مبلمان کشور پشتیبانی‌هایی ازسمت دولت، مجلس شورای اسلامی و اتاق بازرگانی ایران انجام می‌شود که باید با فعالیت شورا و تشکل‌های مبلمان به سمت بازارهای بین‌المللی ورود کند.

تبدیل ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل
مظفر علیخانی، دبیرکل شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته با ابراز امیدواری نسبت به استقبال از دکو ۲۰۱۵، اظهار کرد: دکو ۲۰۱۵ امکان مشارکت فعالان صنف و صنعت مبلمان و دکوراسیون و نیز صنعتگران مرتبط با مبلمان و دکوراسیون را فراهم کرده، بنابراین حساسیت افکار عمومی نسبت به این کنفرانس افزایش یافته و انتظار می‌رود شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته، گام نخست را در جهت تبدیل ظرفیت بالقوه به بالفعل بردارد و زیربنای محکمی برای برگزاری دکو ۲۰۱۶ فراهم کند. وی با بیان اینکه این دوره از برگزاری کنفرانس دکو با دوره‌های گذشته تفاوت دارد، ادامه داد: امسال شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته این کنفرانس را برگزار و برنامه‌هایی در این مسیر تدوین کرده، در واقع شکل‌گیری این شورا برآیند خواسته و تقاضای صنایع مرتبط با مبلمان و دکوراسیون است و راهبرد خود را در این کنفرانس اعلام می‌کند.به گفته وی، کنفرانس دکو ۲۰۱۵ مانند سال‌های قبل میزبان مهمانان ویژه‌ای از کشورهای اروپایی و آسیایی است و چهره‌های اروپایی این رویداد ویژه صنعت مبلمان در تهران به برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای دانشجویان و صنعتگران ایرانی خواهند پرداخت. کارگاه‌های آموزشی به طور معمول برای تبیین علمی و ارائه تجربیات به تفصیل براساس رویکردهای تعیین شده هر کنفرانس، تعیین، برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

همچنین ببینید

پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

روز سه‌شنبه رئیس هیات عامل ایمیدرو با هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران ...