خانه > اخبار ویژه > ۳سناریو برای بازگشت رونق اقتصادی

۳سناریو برای بازگشت رونق اقتصادی

یکی از گرفتاری‌ها و چالش‌های واحدهای تولیدی در شرایط حال حاضر، مشکلات مربوط به نقدینگی است. مشکلی که باعث شده بخش مولد اقتصاد نتواند از عهده تعهدات خود برآید و فعالیت خود را طوری توسعه دهد که بتواند از بازدهی مناسب برخوردار شود و درنهایت عاملی شود بر تشدید رکود فعلی اقتصاد.

شورای پول و اعتبار مصمم است با طرح ۳سناریو مشکل نقدینگی بنگاه‌های تولیدی را مرتفع و شرایط را برای بازگشت رونق به اقتصاد فراهم کند. محسن جلال‌پور یکی از اعضای شورای پول و اعتبار از طرحی در این شورا خبر داد که بر مبنای آن و در صورت تصویب نهایی، منابع ناشی از کاهش سقف سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی به کارگاه‌ها و بنگاه‌های کوچک اختصاص می‌یابد. وی گفت: چندین جلسه است که در شورای پول و اعتبار، بحث تامین منابع برای واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در دستور کار قرار گرفته است، البته در جلسات اخیر در باره این طرح بحث شده که نتیجه آن، اختصاص تسهیلاتی است که بتواند کارگاه‌ها و بنگاه‌های کوچک و متوسط را دوباره فعال کند.
عضو شورای پول و اعتبار افزود: این طرح مدت‌ها بود در نوبت بررسی و تصویب شورای پول و اعتبار قرار گرفته بود و خیلی از آن استقبال نمی‌شد ولی با توجه به نیاز اکنون بخش تولید، این مصوبه را گذراندیم و کار در قالب خرید دین پیش خواهد رفت که البته اقدام خوبی است.وی تصریح کرد: بر این اساس، تلاش داریم تا در جلسه آتی شورای پول و اعتبار درباره کاهش سقف سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و اختصاص آن به بخش تولید و بنگاه‌های کوچک و متوسط بحث و تصمیم‌گیری کنیم.به گفته جلال‌پور، یکی از گرفتاری‌های واحدهای تولیدی در شرایط حاضر، مشکلات مربوط به نقدینگی است که در شورای پول و اعتبار هم مطرح می‌شود. در این راستا باید تقاضای موثری در کشور ایجاد کرد، چراکه هم‌اکنون تقاضا در وضعیت مناسبی نیست و شرایطی که امروز در کشور اتفاق افتاده، به رکود انجامیده و کارخانجات هم در تولید مشکلاتی دارند و از سوی دیگر، انبوه تولیدی که انجام داده‌اند، در انبار کارخانجات مانده است.وی اظهار کرد: بر این اساس، پیشنهاد تحریک بازار داخلی و خارجی را از دولت درخواست کرده‌ایم، البته این تحریک تقاضا نباید با تورم داخلی همراه باشد.رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: یکی از اصلی‌ترین پیشنهادهای ما در زمینه فعال شدن دوباره بنگاه‌های کوچک و متوسط تولیدی، اجرای طرح‌های نیمه‌تمام است، ضمن اینکه اجرای پروژه‌های جدیدی در دستور کار قرار گیرد که زنجیروار، به تقویت بخش تولید بیانجامد و تولید را رونق دهد.این سه نسخه در حالی برای بخش تولید پیچیده می‌شود که کارشناسان اقتصادی هر یک از این اقدامات را به نفع تولید می‌دانند اما بر این باورند که سازوکار اجرای آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

همچنین ببینید

جای خالی مدل مدیریت هاشمی در عرصه اقتصاد ایران

مسعود نیلی معتقد است در شرایط کنونی اقتصاد ایران، نیاز به سیاست‌مدارانی که سرمایه سیاسی ...