خانه > اخبار ویژه > ۵۰درصد بنگاه‌های تولیدی کشور تعطیل یا نیمه فعال است

۵۰درصد بنگاه‌های تولیدی کشور تعطیل یا نیمه فعال است

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدی کشور درباره وضعیت تولید گفت:در حال حاضر شبکه تولید حداکثر با ۳۵ تا۴۰ درصد از ظرفیت تولید واقعی خود فعالیت می کند و دولت هیچ گونه حمایتی از تولید ندارد.

علیرضا مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نسبت به وضعیت نابه سامان تولید در کشور هشدار داد و گفت:اینکه مسئولان وعده کردند بعد از اجرای برجام مشکلات تولیدی حل می‌شود صحت ندارد. عدم همسویی متولیان اجرایی کشور در صدور مجوزهای فعالیتی و ارتباطی ، عدم ثبات نرخ ارز و هزینه های جاری در شبکه حمل و نقل،عدم برنامه ریزی برای تأمین بی واسطه و ارزان مواد اولیه و عرضه کالا و خدمات تولیدی مورد نیاز جامعه در سطوح داخلی و بروز مشکلات و بروکراسی اداری در حوزه مراودات بین المللی از جمله مشکلات مرتبط به تولید است.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت و معدن تهران و به نقل از تسنیم؛ مرادی افزود:شبکه تولید کشور با تمام مشکلات تلاش برای ادامه حیات خود دارد. در حال حاضر شبکه تولید حداکثر با ۳۵ تا۴۰ درصد از ظرفیت تولید واقعی خود فعالیت می‌کند.سطح پایین فعالیت در تعاونی‌های تولیدی که بیش از۵۰درصد بنگاه های تعاونی را شامل می‌شود،تأیید بر عدم پای‌بندی مدیران اجرایی به شاخص‌های قانونی تعیین شده در حمایت از بنگاه‌ها است.

وی در بیان معضلات بخش تولید گفت:مشکلات شبکه تولید در داخل کشور است. تولیدکنندگان هیچ گونه حمایت مالی ندارند. دولت در شورای پول و اعتباری برای کاهش سود سپرده تصمیم‌می‌گیرد در حالی که چرا نرخ سود تسهیلات بالاست؟ بانک‌ها هیچ گونه همکاری با تولید‌کنندگان ندارند. معضل شبکه تولید کشور قابل رفع نیست. مگر اینکه تغییری در رویکرد دولت و سیاست‌گذاران مرتبط با حوزه تولید که مبنا و بستر اشتغال زایی و کارآفرینی و ثبات در کشور است رخ دهد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدی کشور اظهار داشت:در حال حاضر بخش تولید و تولیدکنندگان هیچ گونه پشتوانه و تکیه گاهی اعم از حمایت های دولتی در تأمین ارزبه نرخ دولتی، تخفیف مالیاتی و رفع مشکلات مالیات ارزش افزوده مطابق قانون،ایجاد تناسب بین هزینه های واقعی تولید و قیمت تمام شده کالا در قیاس با کالاهای وارداتی یا قابل عرضه در بازار رقابتی و صدور مجوزهای فعالیتی و عرضه تولیدات نداشته و ندارد. اگر بخواهیم در راستای تبعیت از رویکرد رهبری گام برداریم دولت باید حسب وعده هایش در جهت احیای بخش تولید گام بردارد.

وی درباره پرداخت یارانه تولید گفت: دولت آمار و لیستی از بنگاه‌هایی که این تسهیلات را دریافت کردند اعلام کند. هیچ بنگاهی از سوی دولت و یارانه دولتی حمایت نشده است.

همچنین ببینید

ثبات؛ مهمترین دستاورد اقتصادی دولت

مهم‌ ترین دستاورد و نقطه قوت دولت در عرصه اقتصادی به باور کارشناسان، ثبات و ...