خانه > اخبار ویژه > ۵ گروه صنعتی برترین‌های سال ۹۴

۵ گروه صنعتی برترین‌های سال ۹۴

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ایران با اشاره به هجدهمین سال رتبه‌بندی ۱۰۰ شرکت برتر ایران (IMI-۱۰۰) ضمن اعلام ۵ گروه اقتصادی برتر سال ۹۴ گفت: بر اساس ارزیابی ۵۰۰ شرکت برتر از ۲۹ گروه اقتصادی به ترتیب بیشترین سهم فروش را گروه‌های بانک و موسسات اعتباری، فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، وسایل نقلیه و قطعات خودرو و فلزات اساسی به خود اختصاص داده‌اند،

که سهم آنها از فروش به ترتیب برای بانک‌ها و موسسات اعتباری ۲۶درصد، گروه فرآورده‌های نفتی ۱۶درصد، پتروشیمی ۱۲درصد، فلزات اساسی ۵درصد و وسایل نقلیه و قطعات خودرو ۵درصد است.
محمدعلی محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ایران در نشست خبری هجدهمین همایش سالانه رتبه‌بندی ۱۰۰ شرکت برتر ایران گفت: سازمان مدیریت صنعتی بیش از ۵۰ سال پیش با فلسفه توسعه ظرفیت‌های مدیریتی کشور به‌ویژه در بخش بنگاه‌های اقتصادی تشکیل و در طول این سال‌ها در ۳ حوزه آموزشی، پژوهشی و مشاوره‌ای فعالیت انجام می‌دهد. مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ایران با بیان اینکه این سازمان از سال ۷۷ اقدام به انتخاب ۱۰۰ شرکت برتر کرده است، گفت: این رتبه‌بندی در سال نخست با ۱۰۰ شرکت آغاز شده و اکنون در سال ۹۴ این رقم به ۵۰۰ شرکت برتر رسیده است. این شرکت‌ها براساس ۲۸ شاخص و در ۲۹ گروه صنعتی با یکدیگر مقایسه و رتبه‌بندی شده‌اند. وی با بیان اینکه رتبه‌بندی ۱۰۰ شرکت برتر ایران (IMI-۱۰۰) به هجدهمین سال خود رسیده است، اظهار کرد: همایش هجدهمین سال رتبه‌بندی ۱۰۰ شرکت برتر در ۶بهمن در سالن همایش‌های صداوسیما با حضور مقامات ارشد کشوری، فعالان صنعتی و اقتصادی کشور برگزار خواهد شد. محمدی با اشاره به اینکه رتبه‌بندی شرکت‌های ایرانی(IMI-۱۰۰) با هدف شفاف‌سازی فضای کسب‌وکار کشور و گسترش رقابت بین شرکت‌های ایرانی از سوی سازمان مدیریت صنعتی انجام می‌شود؛ افزود: رویه انتخاب شرکت‌های برتر در ۲۸ شاخص خلاصه می‌شود که شاخص«فروش» مبنای اصلی و مهم آن است. محمدی به‌طور خلاصه ۲۸ شاخص یادشده را شامل شاخص‌های اندازه و رشد شرکت اعم از فروش، اشتغال و… سودآوری و عملکرد، صادرات، نقدینگی، بدهی و شاخص‌های بازار معرفی کرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان اینکه ملاک حضور شرکت‌ها در رتبه‌بندی درآمد بیش از ۲۰میلیارد تومان است، اظهار کرد: حدود ۸۰۰ شرکت صورت‌های مالی خود را دراختیار سازمان قرار داده‌اند که پس از ارزیابی‌های انجام شده ۵۰۰ شرکت برتر در سطح کلان و در سطح هر رشته صنعتی رتبه‌بندی شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۰ شرکت نخست ۸۵ درصد از سهم فروش کل ۵۰۰ شرکت برتر را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: بر همین اساس سهم فروش ۱۰۰ شرکت دوم ۹/۴درصد، ۱۰۰ شرکت سوم ۳/۳درصد، ۱۰۰ شرکت چهارم ۱/۶درصد و ۱۰۰ شرکت پنجم ۰/۹درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین ببینید

برنامه بورس کالا برای صادرات/ پارسال حجم قراردادهای آتی 89درصد رشد کرد

مدیرعامل بورس کالا از افزایش ۸۹ درصدی حجم قراردادهای آتی در سال ۱۳۹۵ خبر داد ...