خانه > اخبار ویژه > ۶ دهه حضور دائمی خودروسازی ژاپن در جمع ۳ کشور برتر جهان

۶ دهه حضور دائمی خودروسازی ژاپن در جمع ۳ کشور برتر جهان

صنعت خودروسازی ژاپن ده‌ها سال است که به‌عنوان صنعتی پیشرو در تولید اتومبیل‌های باکیفیت در سطح جهان شناخته می‌شود و علاوه بر آن از دهه ۱۹۶۰ میلادی تا به امروز یعنی در طول ۶ دهه اخیر به‌عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو دنیا، همواره در بین ۳ کشور برتر خودروساز در جهان حضوری دائمی و پیوسته داشته و دارد.

ژاپن در ۲۰ سال گذشته و پیش از صعود جهشی کشور چین در رتبه‌بندی جهانی کشورهای عمده تولیدکننده خودرو و رسیدن به جایگاه نخست این جدول در سال ۲۰۱۱م رقابتی شدید با امریکا بر سر کسب عنوان بزرگترین خودروساز جهان داشت، اما از این سال تا به امروز رتبه سومین تولیدکننده خودرو جهان را پس از چین و امریکا به‌صورت ثابت در اختیار خود دارد.

خودروسازی ژاپن در نقطه شروع
بذر درخت تناور کنونی صنعت خودروسازی ژاپن در سال‌های ابتدایی قرن گذشته میلادی (قرن بیستم) در این کشور کاشته شد، هر چند درباره تولید خودرویی که به طور کامل در ژاپن ساخته شده ۲ روایت با فاصله زمانی اندک وجود دارد.
البته در تاریخ معاصر کشور ژاپن تاریخ ساخت نخستین خودرو سال ۱۹۰۲ میلادی عنوان شده است، چراکه براساس اسناد و شواهد موجود، در این سال فردی ژاپنی به نام «کومانوسوکه اوچی‌یاما» از اهالی گینزا نخستین خودرو ژاپنی را ساخت و به حرکت درآورد اما نیروی محرکه این خودرو به وسیله یک موتور بنزین‌سوز تامین می‌شد که به طور کامل ساخت امریکا و از این کشور وارد شده بود.
اما به‌عنوان نخستین خودرو تمام‌ژاپنی همانطور که پیش‌تر اشاره شد ۲ روایت جدا نقل شده است. در این ارتباط، گروهی بر این باورند که اتوبوس کوچک یا به عبارتی مینی‌بوس ساخته شده به وسیله «تورائو یاماها» در سال ۱۹۰۴میلادی که به وسیله یک موتور بخار به حرکت درمی‌آمد، نخستین خودرو ساخت ژاپن است که تمامی اجزا و قطعات آن در همین کشور ساخته شده بود.
گروهی دیگر اما معتقدند که نخستین خودرو ساخت ژاپن به معنای امروزی آن مینی‌بوسی است که به وسیله فردی به نام «یوشیدا» در سال ۱۹۰۵ میلادی ساخته شده و قوای محرکه آن به وسیله یک موتور درون‌سوز بنزینی تامین می‌شد.
به هر صورت، ادامه این مسیر و شکل‌گیری صنعتی به‌عنوان صنعت خودروسازی در کشور ژاپن با ساخت نخستین اتومبیل سواری بنزینی‌سوز به نام «تاکوری» در سال ۱۹۰۷میلادی به وسیله همان مرد اهل گینزا یعنی کومانوسوکه اوچی‌یاما شکل واقعی به خود گرفت و خود اوچی‌یاما با احداث کارخانه اتومبیل‌سازی «کونیسوئه» و تولید اتومبیلی به‌همین نام در سال ۱۹۱۰ میلادی، بنیانگذار این صنعت و نخستین کارخانه تولیدکننده خودرو در ژاپن لقب گرفت.
اوچی‌یاما سال بعد (۱۹۱۱م) ضمن مشارکت با شرکت وسایل نقلیه موتوری توکیو، کارخانه تولید موتور اتومبیل به نام «کوای شین‌شا» را تاسیس و در ادامه، خط تولید اتومبیلی به نام «‌DAT» را نیز راه‌اندازی کرد.

همچنین ببینید

قلب سالکو وارد ایران شد

تجهیزات قلب کارخانه آلومینیوم جنوب که در ژاپن ساخته شده، در بندر شهید رجایی تخلیه شده ...