خانه > اخبار ویژه > ۷۰درصد تسهیلات صنایع، تمدیدی است

۷۰درصد تسهیلات صنایع، تمدیدی است

کاهش سرمایه در گردش یکی از عواملی است که مسیر ورود واحدهای تولیدی به گردونه مشکلات را ایجاد کرده و به نوعی می‌توان گفت بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی معطوف به همین موضوع است.

کاهش سرمایه در گردش منجر به ایجاد رکود در تولید می‌شود که البته کاهش ظرفیت واحدهای تولیدی یکی از جدی‌ترین تبعات ایجاد رکود در بخش تولید محسوب می‌شود. سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان با استفاده از چند راهکار توانسته تا حد زیادی این مشکل را مهار کند، یکی از راهکارهای این سازمان دریافت تسهیلات ۱/۵میلیارد تومانی از محل طرح کمک‌های فنی و اعتباری است که با تهاتر بانکی توانست سود بانکی را تا ۵درصد برای صنعتگران کاهش دهد. برای تشریح جزئیات این راهکار که در استان کرمان برای حل مشکل کمبود منابع مالی واحدهای تولیدی و تامین نقدینگی برای بخش تولید استفاده شده با محمود اسکندری‌نسب، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان به گفت‌وگو نشسته‌ایم که مشروح آن را می‌خوانید.
یکی از تبعات کمبود نقدینگی، ایجاد تبعات منفی برای واحدهای تولیدی است. آسیب‌هایی که بر اثر کاهش سرمایه در گردش در جنوب استان کرمان به وجود آمده شامل چه مواردی می‌شود و چه راهکاری برای حل این مشکل در نظر گرفته شده است؟
درحال‌حاضر؛‌ نبود و کمبود منابع بانکی یکی از بزرگترین مشکلات حوزه تولید در کل کشور است که به رکود ایجاد شده در کشور نیز تا حد زیادی دامن زده است. هفته گذشته در جلسه‌ای با ۱۰ نفر از سرمایه‌گذاران که نزدیک به ۱۵۰میلیارد تومان در بخش‌های مختلف اقتصادی استان سرمایه‌گذاری کرده‌اند برگزار و در آن به بررسی مشکلات ناشی از کاهش سرمایه در گردش پرداخته شد. این واحدها برای احداث کار خود را شروع کرده‌اند و تا ۵۰درصد پیشرفت فیزیکی هم داشته‌اند. برای حل مشکل منابع بانکی نیز جلسه‌ای با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم که براساس آن بانک‌های عامل مشخص شدند و نتایج خوبی به‌دست آمد.

 

تامین منابع تسهیلاتی از چه راهی است و آیا در این زمینه با مشکل خاصی مواجه شده‌اید؟
منابع تسهیلاتی برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و صنعتی استان کرمان از محل‌های صندوق توسعه ملی، کمک‌های فنی و اعتباری، یارانه تسهیلات و منابع داخلی بانک‌ها به بخش تولیدی تامین می‌شود. بانک مرکزی اعلام کرد که ۳۲۴هزار میلیارد تومان تسهیلات داده که بعد از بررسی‌ها، مشخص شد ۷۰درصد از این مقدار تسهیلات تمدیدی بوده و به عبارتی ۳۰درصد وام جدید اعطا شده است. در صورتی که فردی یک‌میلیارد تومان وام برای احداث کارخانه دریافت کند و در بازپرداخت آن با مشکل روبه‌رو شود، بانک‌ها می‌توانند وام را به روز کنند و تا یک سال دیگر تمدید می‌شود. در این حالت وام با سود جدید به روز می‌شود و در آمار تسهیلات این وام‌ها لحاظ می‌شود. ۷۰درصد از آماری که بانک مرکزی ارائه کرده، وام‌های تمدیدی است. سال گذشته تسهیلات بسیار اندکی به بخش تولید داده شد و حتی ممکن است این آمار هم دقیق نباشد، بعضی از کارشناسان معتقدند وام‌های تمدیدی بیش از ۷۰درصد کل تسهیلات سال گذشته را تشکیل می‌دهند.
آیا این مشکلات فقط درباره سرمایه در گردش به وجود آمده است یا در تسهیلات سرمایه ثابت هم مشکلاتی وجود دارد؟
تسهیلات مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی به ۲ دسته تقسیم‌بندی می‌شود که شامل سرمایه در گردش و سرمایه ثابت است. زمانی که تسهیلات بانکی به اندازه نیاز تزریق نشود واحدهای فعال و واحدهایی که برای احداث اقدام می‌کنند با مشکل روبه‌رو می‌شوند. درباره تامین سرمایه ثابت واحدهای تولیدی و صنعتی از سوی بانک‌ها می‌توان گفت که تقریبا تامین این نوع سرمایه از سوی بانک‌ها از بین رفته و بانک‌ها دیگر سرمایه ثابت برای احداث واحدهای صنعتی و تولیدی پرداخت نمی‌کنند. بخش تولید و صنعت در کشور ما به‌طور کلی براساس انرژی ارزان و تسهیلات پایه‌گذاری شده است اما اکنون قانون هدفمندی یارانه‌ها باعث شده انرژی ارزان از واحدهای تولیدی و صنعتی گرفته شود و تسهیلات بانکی هم که با مشکلات اینچنینی روبه‌رو است. بنابراین در این شرایط، رکود حاکم بر بخش تولید به هیچ عنوان مسئله عجیبی نیست. نباید توقع داشته باشیم واحدهای تولیدی و صنعتی تمام سرمایه مورد نیاز برای احداث واحد را خودشان بیاورند و باید برای افزایش سرمایه در گردش فکری کرد.

همچنین ببینید

158 طرح 5 میلیارد دلار تسهیلات از صندوق توسعه ملی گرفتند

 بررسی عملکرد تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۶ نشان می دهد که ۱۵۸ ...