خانه > اخبار > اخبار استان > 10 منطقه مستعد معاملات مسکن

10 منطقه مستعد معاملات مسکن

صرف‌نظر از مقایسه کوتاه‌مدت (ماهانه یا فصلی) قیمت مسکن در تهران که از «ثبات و پایداری بازار ملک» در مقطع کنونی حکایت دارد، در حال حاضر با تعقیب نوسانات دو سال اخیر نرخ‌ها ضمن پی بردن به «میزان واقعی تخلیه حباب قیمتی»، می‌توان از آدرس «مناطق مستعد معاملات مصرفی» در بازار مسکن شهر تهران نیز مطلع شد.

 

بررسی‌ها در این باره نشان می‌دهد: طی دوره تقریبا بلندمدت گذشته که درست از نقطه اوج رونق بازار مسکن در پایان بهار ۹۲ شروع و به اواخر رکود فعلی در پاییز ۹۴ ختم شده است، میانگین قیمت اسمی آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران ۳ درصد کاهش پیدا کرده که به معنای افت ۴۰ درصدی قیمت واقعی مسکن (با احتساب نرخ تورم) در فاصله زمانی ۲ سال اخیر است.

از طرفی، مقایسه قیمت‌ها در دوره میان‌مدت گذشته یعنی از ابتدای دی ماه ۹۳ تا ابتدای زمستان سال جاری بیانگر آن است که در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در تهران ۵/ ۰درصد نسبت به یک سال گذشته افت کرده است و شیب قیمت در ۱۷ منطقه از ۲۲ منطقه پایتخت، در سطح منفی (کاهشی) قرار دارد. نتایج به‌دست آمده از این بررسی، با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی از یکسو معاملات مسکن به استناد آمارهای پاییزی، در فاز پیش‌رونق قرار دارد و از سوی دیگر انتظارات بهبود بازار برای آینده وجود دارد، مشخص می‌کند: در حال حاضر فضای بازار مسکن در ۱۰ منطقه تهران برای خرید و فروش‌های مصرفی، «مستعد» و «مناسب» است.

این استعداد معاملاتی، بیشتر از آنچه شامل حال سمت عرضه شود، به نفع سمت تقاضا است، چرا که در بین این ۱۰ منطقه، هم مناطق شمالی و گران قیمت و هم مناطق مرکزی و متوسط و حتی جنوبی شهر به‌صورت تقریبا برابر توزیع شده‌اند. ماحصل این پراکندگی باعث خواهد شد معاملات مسکن در سطوح مختلف درآمدی تحرک بگیرد و طبقات کم‌درآمد و میان‌درآمد بتوانند از شرایط به وجود آمده، بهره‌برداری کنند. از این مهمتر، فراوانی واحد مسکونی نوساز در فهرست مناطق مستعد خرید است به‌طوری‌که طبق جدول منطقه‌ای صدور پروانه ساختمانی در تهران، بیشترین ساخت‌وساز مسکونی طی سه سال اخیر در همین ۱۰ منطقه صورت گرفته است.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

تغییر استراتژی حقیقی ها در بورس تهران

با رشدی که ۴۰ واحدی که روز گذشته برای شاخص کل بورس رقم خورد، حال ...