خانه > اخبار ویژه > 329 فرصت کارآفرینی صنعتی

329 فرصت کارآفرینی صنعتی

وزارت صنعت، معدن و تجارت ۳۲۹ فرصت کارآفرینی برای سال‌های ۹۴ تا ۹۶ را معرفی کرد. این دومین منو برای سرمایه‌گذاری است که از ابتدای سال تاکنون منتشر می‌شود. پیش از این، فرصت‌های اقتصادی ایران برای سرمایه‌گذاری از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام شد. فرصت‌های معرفی شده به تفکیک حوزه‌های صنعتی، معدنی و تجاری در ۱۷ گروه است که در آن «تجهیزات پزشکی»، «شیمیایی» و «کانی غیرفلزی» در اولویت اول تا سوم سرمایه‌گذاری قرار دارند. در گزارش منتشر شده، ۶ محور برای تقویت و بازدهی بهتر سرمایه‌گذاری نیز مطرح شده است.

گروه صنعت و معدن:
وزارت صنعت، معدن و تجارت ۳۲۹ فرصت و اولویت سرمایه‌گذاری برای سال ۹۴ تا ۹۶ را معرفی کرد. این دومین وزارتخانه اقتصادی است که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سال جاری را اعلام می کند. پیش از این در مرداد ماه امسال وزارت راه‌و‌شهرسازی جزئیات کامل ۱۰۷ فرصت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف راه‌و‌شهرسازی را اعلام کرده بود.

حال با وجود گذشت نیمی از سال، فرصت‌های سرمایه‌گذاری به تفکیک حوزه‌های صنعتی، معدنی و تجاری در ۱۷ گروه اعلام شده که شامل «اکتشاف معادن»، «استخراج معادن»، «فلزات و مصنوعات فلزی»، «کانی غیرفلزی»، «پتروشیمی و پالایشگاه»، «شیمیایی»، «پلیمری»، «سلولزی»، «غذایی»، «دارویی»، «نساجی و پوشاک»، «برق و الکترونیک»، «فلزی و لوازم خانگی»، «ماشین‌سازی و تجهیزات»، «تجهیزات پزشکی»، «خودرو و نیرو محرکه» و «تجارت» است. در میان گروه‌های اعلام شده «تجهیزات پزشکی»، «شیمیایی» و «کانی غیرفلزی» به ترتیب با ۴۰، ۳۱ و ۳۰ فرصت سرمایه‌گذاری در اولویت اول تا سوم قرار دارند. بر اساس این گزارش، سرمایه‌گذاران می‌توانند برای طی فرآیند سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری با مراجعه به سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت یا سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌های کل کشور مراحل کار را طی کنند.

۶ محور برای بازدهی سرمایه‌گذاری

مطابق اعلام معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تقویت و بازدهی بهتر سرمایه‌گذاری‌ها ۶ محور مورد توجه این وزارتخانه قرار گرفته که شامل موارد زیر است: ۱- توجه به ضرورت صادرات بخشی از تولیدات (حداقل ۳۰‌درصد)، ۲- مطالعه بازار منحصر به بازار داخلی نشود و در مطالعات امکان‌سنجی به بازارها و رقبا در عرصه‌های بین‌المللی نیز توجه شود، ۳- تولیدات بدون حمایت‌های خاص دولتی رقابت‌پذیر باشد، ۴- حتی‌الامکان سرمایه‌گذاری‌ها در صنایع مهم و صادراتی به صورت مشارکت با شرکت‌های توانمند خارجی باشد، ۵- به امر دانش فنی و قابلیت توسعه محصول از طریق تحقیق و توسعه و طراحی در سرمایه‌گذاری‌ها توجه شود، ۶- با توجه به محدودیت توان بانک‌های داخلی، در زمینه تامین مالی بالاخص در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ به بازار سرمایه، همچنین جذب منابع مالی مبتنی بر سرمایه‌گذاری و فاینانس خارجی تکیه شود.

بنا براین گزارش، منظور از اولویت‌گذاری به رشته فعالیت‌های مندرج در فهرست اعلامی، پشتیبانی و حمایت‌های حوزه اختیار این وزارتخانه و پیشنهاد درخواست پشتیبانی از سوی سایر دستگاه‌ها است. براساس جدول اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گروه «اکتشاف معادن» ۶ مورد، «استخراج معادن» ۴ مورد، «فلزات و مصنوعات فلزی» ۲۶ مورد، «کانی غیرفلزی» ۳۰ مورد، «پتروشیمی و پالایشگاه» ۲۳ مورد، «شیمیایی» ۳۱ مورد، «پلیمری» ۲۳ مورد، «سلولزی» ۱۴‌مورد، «غذایی» ۹ مورد، «دارویی» ۱۳، «نساجی و پوشاک» ۲۴ مورد، «برق و الکترونیک» ۲۱ مورد، «فلزی و لوازم خانگی» ۸ مورد، «ماشین‌سازی و تجهیزات» ۲۴ مورد، «تجهیزات پزشکی» ۴۰ مورد، «خودرو و نیرو محرکه» ۲۰ مورد و «تجارت» ۱۳ مورد، اولویت‌های سرمایه‌گذاری صنعتی، معدنی و تجاری اعلام شده است. سال گذشته این وزارتخانه ۲۱۵ اولویت و فرصت پول‌ساز سرمایه‌گذاری را در ۱۵ گروه صنعتی و معدنی اعلام کرده بود؛ اما در سال جاری علاوه بر اضافه شدن گروه «فلزی و لوازم خانگی» به عنوان یکی از گروه‌های دارای اولویت، ۱۳ فرصت سرمایه‌گذاری در بخش تجارت نیز اعلام شده است. بر این اساس، احداث نمایشگاه بین‌المللی استان در محل دائمی؛ احداث نمایشگاه دائمی فرش دستباف؛ ایجاد بانک اصناف؛ توسعه و تقویت زیرساخت‌های تجاری مثل ایجاد پایانه‌های صادراتی؛ ایجاد خطوط دریایی و هوایی برای صادرات کالاهای کشور به بازارهای متناسب با نیاز؛ ایجاد شهرک‌های لجستیکی یا‌هاب‌های تجاری؛ ایجاد و توسعه شهرک‌های صنفی؛ ایجاد و توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای (عرضه‌کننده کالا و خدمات)؛ ایجاد میادین میوه و تره‌بار؛ ایجاد و توسعه فروشگاه‌های مجازی و بازاریابی شبکه‌ای؛ توسعه و ارتقای کیفی خدمات اصناف با هدف رضایتمندی مشتری؛ توسعه و ساماندهی شرکت‌های پخش و حمایت از ایجاد شرکت‌های لجستیکی و ایجاد شرکت‌های توانمند بازاریابی و صدور کالای صنعتی ۱۳ فرصت سرمایه‌گذاری در بخش تجارت هستند.

همچنین ببینید

سفیر ایران: عراق بهترین بستر برای صادرات و سرمایه گذاری است

‘ایرج مسجدی’ سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت: عراق بهترین بستر برای صادرات و ...