خانه > اخبار > اقتصادی > 43 میلیون و 330هزار تن کالا صادر شد

43 میلیون و 330هزار تن کالا صادر شد

 

۴۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تن کالا در نه ماه از مرزهای کشور صادر شده است.

به نقل از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در این مدت ۲۸ میلیون و ۲۸۶هزار تن کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی و آبی در ۹ ماه وارد کشور شده است.

 

فرامرز مداح مدیرکل دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات این سازمان گفت : از مجموع کالاهای صادر شده، ۵ میلیون و ۶۰ هزار تن کالا از طریق مرزهای جاده‌ای از کشور خارج و یک میلیون و ۱۳۹ هزار تن از مرزهای جاده‌ای به کشور وارد شده است.

مداح با اشاره به این که از مجموع واردات و صادرات سهم جاده ۹ درصد و سهم دریا ۹۱ درصد است ، اظهار داشت: از میان مرزهای جاده‌ای کشور، مرز بازرگان با سهم ۶۱ درصدی فعال‌ترین مرز در زمینه واردات کالا به کشور به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای آستارا و میرجاوه با ۱۷ و ۹ درصد در رده‌های بعدی قرار دارد.

 

وی افزود: عملکرد مرزهای جاده‌ای در زمینه صادرات کالا از کشور نشان می‌دهد در ۹ سال جاری ، مرز بازرگان با ۲۱ درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای میلک با ۱۷درصد و دوغارون با ۱۱ درصد قرار دارد.

مدیر کل دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات با بیان اینکه سهم کامیون‌های ایرانی در صادرات کالا ۶۳درصد و در جابه‌جایی واردات کالا ۳۹ درصد بوده است، افزود: از مجموع کالاهای صادر شده بیشترین میزان به افغانستان و ترکیه و از مجموع کالاهای وارد شده بیشترین میزان از کشورهای ترکیه و آذربایجان بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه در این مدت ، ۲۱۶ هزار نفر مسافر توسط ۲۷ هزار دستگاه وسیله‌نقلیه مسافری وارد کشور شدند، افزود: در جابه‌جایی این مسافران سهم اتوبوس ۳۹ درصد، مینی‌بوس ۸ درصد و سواری ۵۳درصد است.

همچنین ۲۷۱ هزار نفر توسط ۳۴ هزار دستگاه وسیله‌نقلیه مسافری از کشور خارج شد که سهم اتوبوس ۴۱ درصد ، مینی‌بوس ۵درصد و سواری ۵۴درصد بوده است.

مداح گفت : بیشترین تردد وسایل‌نقلیه مسافری در مرزهای دوغارون با ۳۴ درصد و بیله‌سوار با ۱۶ درصد بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: از مجموع مسافران وارد شده به کشور ۱۱۰ هزار نفر مسافر خارجی و ۱۰۶ هزار نفر مسافر ایرانی بودند و از مجموع مسافران خارج شده از کشور ۱۲۳ هزار نفر مسافر خارجی و ۱۴۷ هزار نفر مسافر ایرانی از مرزهای جاده‌ای کشور خارج شدند.

همچنین ببینید

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

طبق تازه‌ترین تحلیل‌های آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی طی ...