خانه > اخبار > اخبار استان > درنشست سیزدهم کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران پیگیری شد

درنشست سیزدهم کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران پیگیری شد

 

سیزدهمین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران به بحث و بررسی پیرامون جایگاه بخش خصوصی در برنامه ششم اختصاص یافت.

 

محسن بهرامی‌ارض اقدس در ابتدا با اشاره به مهلت محدود باقی‌مانده تا بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه در دولت و مجلس، بر ضرورت توجه بخش خصوصی به موضوع توسعه تجارت خارجی و تعامل فرامرزی در این برنامه تاکید کرد و گفت: «این لایحه سه بار مورد ویرایش قرار گرفته و برخی از مواد آن نیز تحت عنوان احکام دائمی ‌از لایحه جدا شده و جهت تبدیل شدن به قوانین دائمی ‌به مجلس رفته است.لایحه پیشنهادی فعلی مشتمل بر ۲۷ بند است.»

 

وی افزود: «برخی بندهای برنامه پنجم از جمله موادی همچون ماده ۸۰، ۱۰۱، ۱۰۲، ۱۰۴، ۱۰۶ و… که در حمایت از بخش خصوصی بود نیز در این لایحه نیامده است و از این رو، بخش خصوصی باید پیگیر آن باشد تا بتواند ضمن تلاش برای گنجاندن آنها در برنامه، از ظرفیت‌های برنامه ششم برای توسعه مسیر تجارت کشور و تسریع و تسهیل در این امر طی پنج سال آینده استفاده کند.»

 

در ادامه این نشست، ابراهیم بهادرانی، رئیس ستاد تدوین برنامه ششم در اتاق ایران طی دقایقی به تشریح مواردی از نظام تدوین برنامه ششم پرداخت. پس از آن هر یک از اعضا، دیدگاه‌های خود را درباره نقش بخش خصوصی در برنامه ششم بیان کردند. حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، گفت: «بخش خصوصی یک ماه فرصت دارد تا لایحه برنامه ششم را مورد بازنگری قرار دهد. کمیسیون به ویژه در بخش صادرات باید نظرات خود را اعمال کند.»

 

وی افزود: «در لایحه برنامه ششم بار دیگر، بخش غیردولتی در لایحه برنامه مورد اشاره قرار گرفته است؛ درحالی که باید بخش خصوصی واقعی مورد اشاره قرار گیرد.»

وی ادامه داد: «موضوع دیگر این است که باید برای مثال، پنج هدف در بخش صادرات تعیین شود و سپس راهکارهای دستیابی به این اهداف نیز ذیل آن مورد اشاره قرار گیرد. اگر خواسته‌هایمان را به طور شفاف بیان نکنیم نمی‌توانیم آنها را مورد پیگیری قرار دهیم.»

همچنین ببینید

راهکارهای جذب سرمایه‌گذار خارجی /کم‌محلی بانک های بزرگ خارجی

خستین نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران در سال جدید به بررسی عوامل موثر بر سرمایه‌گذاری ...