خانه > اخبار ویژه > حذف «قیمت مصرف‌کننده»، قطع سود سرشار واسطه‌ها

حذف «قیمت مصرف‌کننده»، قطع سود سرشار واسطه‌ها

قرار است طرحی اجرایی شود که براساس آن « درج قیمت مصرف‌کننده» از روی کالاها حذف می‌شود. به گفته کارشناسان نظام قیمت‌گذاری کنونی در کشور اشکالات فراوانی دارد و در حالی‌که سود سرشاری را نصیب خرده‌فروشان کرده، بیشترین ضرر را به مصرف‌کننده تحمیل می‌کند.

با اجرای این طرح تقاضای مردم و رقابت موجود میان فروشگاه‌های عرضه کالا قیمت را مشخص می‌کند و بازرسانی نیز بر اجرای صحیح طرح نظارت خواهند کرد. طرح پیشنهادی برای حذف قیمت از روی مواد غذایی و خوراکی از سوی کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران پیشنهاد شده که مراحل لازم را طی کرده و منتظر تصویب در شورای اقتصاد است. اما قرار است در آینده طرح حذف قیمت مصرف‌کننده برای تمامی کالاها به اجرا درآید. محمد آقاطاهر، رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی از اجرای آزمایشی این طرح در مراحل اولیه روی اقلام غیرضروری مانند چیپس و پفک خبر داده و افزود: پس از بررسی تبعات آن، این طرح در بقیه کالاها نیز اجرایی می‌شود.
بهترین زمان اجرایی شدن طرح
دراین‌باره دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه براساس قانون نظام صنفی، عرضه‌کننده موظف به ارائه قیمت کالا به مصرف‌کننده است، می‌گوید: این کار از طریق نصب برچسب قیمت انجام می‌شود و تولیدکننده نیز موظف به ارائه فاکتور رسمی به عرضه‌کننده کالا است. به گفته ابوالحسن خلیلی اجرای این طرح الزاماتی دارد که باید از سوی عرضه‌کننده و فروشنده کالاها رعایت شود. وی با اشاره به اینکه یکی از الزامات اساسی این کار این‌است که فروشگاه‌ها موظف به ارائه رسید خرید کالا هستند، اظهار می‌کند: در بحث هدفمندسازی یارانه‌ها نیز یکی از بندها، بهبود شبکه توزیع و توانمندسازی آن بوده که در بخش بزرگی از فروشگاه‌ها این امر انجام می‌شود.

همچنین ببینید

هشدار صریح بانک مرکزی به سپرده‌گذاران

سال نو شروع شده و مردم در فکر این هستند پول خود را کجا ببرند ...