خانه > اخبار ویژه > افزایش ۶ درصدی سهم امارات در تولید انرژی پاک

افزایش ۶ درصدی سهم امارات در تولید انرژی پاک

با افزایش تقاضا برای انرژی بیشتر، چشم‌انداز استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر روشن‌تر می‌شود. کاهش ذخایر زیرزمینی و آلایندگی بالای سوخت‌های فسیلی باعث شده تا کشورهای زیادی اقتصاد خود را بر پایه استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر قرار دهند.

امارات متحده عربی نیز یکی از کشورهایی است که با تکیه بر موقعیت جغرافیایی خود در زمینه انرژی‌های پاک فعال شده و درحال‌حاضر این فناوری یکی از ارکان اصلی اقتصاد امارات متحده عربی به شمار می‌آید. انرژی پاک در امارات متحده عربی باعث ایجاد تنوع و گستردگی در صنایع دانش‌محور این کشور شده به طوری که انتظار می‌رود بتواند علاوه بر توسعه انرژی پاک در کشور خود، به یکی از صادرکنندگان و تامین‌کنندگان انرژی پاک به منطقه تبدیل شود.

افزایش سرمایه‌گذاری ۲ برابری
در سال‌های اخیر با توجه به اینکه منابع انرژی تجدیدناپذیر رو به اتمام است این منابع مورد توجه قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۰۶ م حدود ۱۸ درصد از انرژی مصرفی جهانی از راه انرژی‌های تجدیدپذیر به‌دست آمد. انواع انرژی‌های تجدیدپذیر یا پاک در ۶ دسته انرژی آبی (نیروی برق‌آبی)، انرژی بادی، انرژی خورشیدی، انرژی زمین‌گرمایی، انرژی زیست توده (زیست‌سوخت) و انرژی امواج و جزر و مد دسته‌بندی می‌شود. در میان کشورهای جهان، امارات متحده عربی به همراه ۱۹ کشور دیگر از جمله استرالیا، برزیل، کانادا، شیلی، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کره‌جنوبی، مکزیک، نروژ، عربستان سعودی، سوئد، انگلیس و امریکا تصمیم دارند تا ظرف ۵ سال آینده سرمایه‌گذاری‌های خود را در بخش انرژی‌های پاک ۲ برابر کنند. آنان قصد دارند تا ۸۰ درصد بودجه جهانی را صرف تحقیق و توسعه انرژی‌های پاک کنند، «ماموریت نوآوری» را اعلام می‌کنند و متعهد می‌شوند سرمایه‌گذاری‌های خود را در این زمینه در ۵ سال آینده ۲ برابر
کنند.

امارات، رتبه سوم در تولید انرژی خورشیدی
بر همین مبنا می‌توان به تولید انرژی خورشیدی در امارات اشاره کرد. به طور کل ظرفیت تولید انرژی خورشیدی متمرکز در جهان از سال ۲۰۰۴ م به ۱۰ برابر افزایش یافت، به طوری که در سال ۲۰۱۳م با ۳۶ درصد افزایش به ۴/۳ گیگاوات رسید. در این میان بر اساس گزارش سال ۲۰۱۴م شبکه سیاست انرژی‌های تجدیدپذیر قرن ۲۱، امارات در رتبه سوم تولید انرژی خورشیدی متمرکز در سال ۲۰۱۳م جهان قرار گرفت. در این سال کشور اسپانیا در زمینه تولید انرژی خورشیدی متمرکز (سی‌اس‌پی) رتبه نخست جهان، امریکا رتبه دوم، امارات رتبه سوم و درنهایت هند و الجزایر در جایگاه چهارم و پنجم قرار گرفت. بنا بر این گزارش نیروگاه تولید انرژی خورشیدی «شمس۱» که در مارس ۲۰۱۳ به دست رییس‌جمهوری امارات، خلیفه آل نهیان افتتاح شد، نقش مهمی در گسترش فناوری انرژی خورشیدی متمرکز در بازارهای درحال رشد ایفا کرد. نیروگاه خورشیدی «شمس ۱» با قدرت تولید ۱۰۰ مگاوات از طریق یک واحد تولیدی، نخستین ایستگاه خورشیدی پیشرفته در خاورمیانه به شمار می‌رود. این ایستگاه خورشیدی با برق‌رسانی به بیش از ۲۰ هزار منزل مسکونی در امارات و جلوگیری از انتشار ۱۷۵ هزار تن گاز دی‌اکسیدکربن، دارای سامانه خنک‌کننده خشک است که به شکل قابل توجهی در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند و در مقایسه با فناوری‌های دیگر از درصد بهره‌وری بالاتری برخوردار است. فناوری انرژی خورشیدی در نقاط مختلف جهان به‌ویژه امریکا که در زمینه ایستگاه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی تجربه‌های بسیاری دارد، به صورت قابل توجهی رواج یافته است. همچنین کشورهایی مانند اسپانیا، چین، استرالیا، مصر، مراکش و تایلند شاهد رشد روزافزون این فناوری نوین بوده‌اند.

همچنین ببینید

رقابت چین و امارات بر سر بازارهای ایران/اولین شرکای تجاری ایران در هفته گذشته

کشورهای امارات متحده عربی، هند، عراق، کره و چین اولین شرکای تجاری ایران در هفته ...