خانه > اخبار ویژه > ایمیدرو به‌دنبال فعالیت در سازندهای غیرآبی

ایمیدرو به‌دنبال فعالیت در سازندهای غیرآبی

اکتشاف مواد معدنی موجود در آب‌های آزاد و داخلی یکی از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر از سوی کشورهای مختلف مورد توجه قرار گرفته است. این موضوع حاکی از آن است که اکتشاف مواد معدنی محدود به مرزهای یک کشور نبوده بلکه این اقدام در تمامی نقاط دنیا از جمله خشکی‌ها و دریاها یا حتی در فضا قابل انجام است.

با افزایش جمعیت در جهان بدون شک میزان تقاضا در صنایع مختلف افزایش خواهد یافت، از سویی دیگر برخی منابع معدنی موجود در خشکی رو به پایان است، در نتیجه اکتشاف ذخایر موجود در دریاها و آب‌های آزاد با گذشت زمان از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. از سویی دیگر برخی از کشورها به دلیل مساحت کم خشکی‌های خود به دنبال استخراج منابع معدنی از دریاها و اقیانوش‌ها هستند تا در بازار رقابت‌های جهانی از کشورهای معدنی عقب نمانند. ایران نیز با در اختیار داشتن دریا و دریاچه‌های مختلف و همچنین دسترسی به آب‌های آزاد، امکان اکتشاف و استخراج مواد معدنی موجود در آب را دارا است، اما نکته مهم در این میان کمبودهای مختلف در اکتشاف ذخایر خشکی‌ها است. در حال حاضر اکتشاف منابع معدنی موجود در خشکی در کشور کامل نشده و بخش زیادی از منابع و ظرفیت‌های معدنی اکتشاف نشده است، در نتیجه فعالان و تصمیم‌گیرندگان بخش معدن ترجیح می‌دهند به جای فعالیت و اکتشاف ذخایر موجود در آب بر اکتشاف ذخایر خشکی متمرکز شوند. البته درکنار بهره‌برداری از منابع معدنی موجود در خشکی‌ها، مطالعه روی مواد معدنی آب‌های آزاد و داخلی نیز باید در اولویت سازمان‌های مربوط قرار بگیرد. خوشبختانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران در این زمینه اقدامات و مطالعات خوبی را انجام داده است.

گذری بر معدنکاری ژاپن
شرایط جغرافیایی کشوری همچون ژاپن باعث شده تا مسئولان این کشور به فکر جست‌وجو در بستر دریاها و اکتشافات مواد معدنی موجود در آن شوند. این کشور به دلیل در اختیار داشتن معادن بسیار محدود، برای تولید محصولات خود مجبور به واردات برخی مواد اولیه از دیگر کشورها است، اما مسئولان ژاپن تصمیم گرفتند برای تامین نیاز صنایع خود به مواد اولیه به بستر دریاها ورود پیدا کنند. با انجام فعالیت‌های اکتشافی و مطالعاتی ژاپن، ممکن است این کشور در سال‌های آینده در فهرست کشورهای معدنی جهان قرار بگیرد. در تحقیقاتی که از سوی شرکت ملی نفت، گاز و فلزات ژاپن با استفاده از یک دستگاه کنترل از راه دور انجام شده است، ۶ نمونه سنگ جمع شده که کنسانتره مس آنها ۱۵ تا ۳۰ برابر سنگ‌های استخراج شده در امریکای جنوبی است.

همچنین ببینید

ایمیدرو ۸۵ درصد برنامه خود را فعال کرد

در ۴سال گذشته، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اقدامات موثری را ...