خانه > اخبار ویژه > بحران‌های بازار اورانیوم بر ایران اثر ندارد

بحران‌های بازار اورانیوم بر ایران اثر ندارد

اورانیوم یکی از منابع معدنی است که ذخایر بسیاری در جهان دارد. این فلز در بسیاری از قسمت‌های دنیا در صخره‌ها، خاک و حتی اعماق دریا و اقیانوس‌ها وجود دارد.

میزان وجود و پراکندگی آن از طلا، نقره یا جیوه بسیار بیشتر است و حتی گفته می‌شود که فراوانی آن در کره زمین به اندازه قلع است. با این حال، بهره‌برداری از تمام ذخایر اورانیوم صرفه اقتصادی ندارد و به این دلیل است که فقط برخی از کشورها از تولیدکنندگان آن هستند؛ هر چند به طور تقریبی تمام آنها، ذخایری از اورانیوم را در اختیار دارند.
اورانیوم، خریدار پیدا می‌کند
یکی از شیوه‌های تولید برق، استفاده از اورانیوم و انرژی هسته‌ای است. شواهد نشان می‌دهد که اهمیت این انرژی در آینده جهان بسیار زیاد خواهد بود. به‌تازگی هم گزارشی به‌وسیله انجمن جهانی هسته‌ای انتشار یافته که این موضوع را تایید می‌کند. براساس گزارش منتشر شده اخیر انجمن جهانی هسته‌ای، سهم انرژی هسته‌ای در تولید برق جهان در ۲۰ سال آینده به رشد مداوم خود ادامه خواهد داد و به بیش از ۴۵درصد خواهد رسید. درحال‌حاضر ۱۱درصد از برق جهان در نیروگاه‌های هسته‌ای تولید می‌شوند. این انجمن برای برآورد تولید برق هسته‌ای در سال ۲۰۳۵م، ۳ سناریوی مختلف را بررسی کرده است.

در سناریوی محتمل، تولید برق هسته‌ای در سال مورد نظر به ۵۵۲ گیگاوات خواهد رسید و در سناریوی خوش‌بینانه این رقم تا سطح ۷۲۰ گیگاوات رشد خواهد کرد (تولید کنونی انرژی هسته‌ای جهان، ۳۷۹ گیگاوات است). حتی سناریوی بدبینانه هم رشد مداوم تا سال ۲۰۳۰م استفاده از انرژی هسته‌ای را پیش‌بینی می‌کند و پس از آن است که از تعداد نیروگاه‌ها کاسته می‌شود. این افزایش مصرف انرژی هسته‌ای یکی از واکنش‌های کشورها در قبال انتشار گازهای گلخانه‌ای و گرمایش جهانی است. از طرفی با توجه به کاهش منابع نفت و گاز در آینده، امنیت تامین انرژی هم افزایش می‌یابد.
در هر صورت، بیشترین افزایش تقاضا برای برق را می‌توان در کشورهای در حال توسعه مشاهده کرد وگرنه کشورهای صنعتی هم از نظر تقاضای برق به ثبات رسیده‌اند و هم از نظر ظرفیت رشد انرژی هسته‌ای. توجه به انرژی هسته‌ای برای تامین برق جهان تا ماه مارس ۲۰۱۱ در حال فزونی بود؛ تا اینکه در این زمان، فاجعه سونامی و آسیب‌های واردشده به نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما رخ داد. با این حادثه، برخی از کشورها از پیامدهای انرژی هسته‌ای ابراز نگرانی کردند و توسعه آن با اختلاف‌هایی در بین کارشناسان مواجه شد. با این حال، به‌تدریج باز هم منافع انرژی هسته‌ای مطرح شد و کشورها به‌دنبال توسعه تولید برق از این منبع رفتند. به همین دلیل است که اکنون انجمن جهانی اقتصاد انتظار دارد که تعداد رآکتورهای هسته‌ای جهان و تولید برق هسته‌ای روند صعودی خود را ادامه دهد. بنابر تحلیل صمت این موضوع با کاهش مصرف زغال‌سنگ حرارتی در جهان و قوانین جدید زیست‌محیطی در مناطقی مانند اروپا، امریکا و شرق آسیا شدت بیشتری پیدا می‌کند. بیشترین ظرفیت‌های توسعه برق هسته‌ای هم در کشورهای آسیایی مانند چین، کره‌جنوبی و هند مشاهده می‌شود. این روند درحال‌حاضر در چین آغاز شده است و چندی پیش این کشور شروع به تخریب تعدادی از نیروگاه‌های زغال‌سنگ خود کرد تا تولید برق با این روش کاهش یابد.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...