خانه > اخبار ویژه > برائت صنعت از کم‌آبی در جنوب کرمان

برائت صنعت از کم‌آبی در جنوب کرمان

کم‌آبی از بحران‌هایی است که می‌توان درباره آن مدعی شد همه مردم ایران آن را می‌شناسند اما عمق این بحران کجاست؟ روزنامه واشنگتن‌پست در تیر ۱۳۹۳ اعلام کرد: ایران در بین ۲۴ کشوری قرار دارد که وضعیت آب در آنها خطرناک است. واشنگتن‌پست، بحران ایران را ناشی از برنامه‌ریزی نادرست دانسته است.

همچنین خبرگزاری جهانی طبیعت با انتشار خبری، بحران شدید آب را برای ایران بزرگترین چالش در دوران معاصر خواند. در این گزارش آمده است که براساس مستندات راهبردهای بین‌المللی آینده (اف‌دی‌آی)، ایران از سال‌ها پیش در معرض بحران آب قرار داشته است. این تنها گوشه‌ای از خطر کم‌آبی است و باید این مشکل را بررسی کرد تا سهم مصرف آب برای تمام مصرف‌کنندگان مشخص باشد.
وجود ۱۰ هزار و ۴۱۸ چاه آب غیرمجاز در جنوب استان کرمان خبری بود که معاون استانداری کرمان آن را اعلام کرده بود. محمدجواد کامیاب علاوه بر این خبر همچنین گفته بود: ۱۷ طرح صرفه‌جویی در مصرف آب را مد نظر داریم که نخستین راهکار استفاده از سامانه‌های آبیاری نوین با رعایت الگوی سطح زیر کشت است. با اجرای طرح‌های آبیاری نوین در مدت ۵ سال به صرفه‌جویی یکهزار و ۳۰۰ میلیون متر مکعب دست خواهیم یافت. برای رسیدن به صرفه‌جویی یکهزار و ۳۰۰ میلیون متر مکعب در بخش آبیاری نوین به ۲هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
اینها در حالی است که مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی در استان کرمان معتقد است: «سهم بخش صنعت در استان کرمان از مصرف آب حدود ۲ درصد از مصرف کل استان است. » با این حال در صورتی که جلوی مصرف غیرقانونی و بی‌برنامه آب گرفته نشود آسیب‌های زیادی به بخش صنعتی این استان نیز وارد می‌شود. شرکت شهرک‌های صنعتی علاوه بر احداث ۷ تصفیه خانه صنعتی برای حفظ منابع آبی اقدامات دیگری از جمله جلوگیری از آبیاری غرق‌آبی و مسدود کردن انشعابات غیرقانونی داشته است.
همچنین یکی از خطراتی که به اعتقاد رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان کهنوج در برداشت و بهره‌برداری غیرقانونی آب در جنوب کرمان وجوددارد، فشردگی لایه‌های خاکی سفره‌های زیرزمینی است. محمدعلی توکلی معتقد است در صورتی که این مشکلات برطرف نشوند سفره‌های آبی مستحکم می‌شوند و دیگر آب به این سفره‌ها راه پیدا نخواهد کرد. صمت به بررسی دستاوردهای بخش صنعت در بهینه‌سازی الگوی مصرف آب و مضرات برطرف نکردن این مشکل می‌پردازد.

همچنین ببینید

پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

روز سه‌شنبه رئیس هیات عامل ایمیدرو با هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران ...