خانه > اخبار ویژه > بهبود بازاریابی نفت با ساخت پالایشگاه و ذخیره‌سازی

بهبود بازاریابی نفت با ساخت پالایشگاه و ذخیره‌سازی

ایران در پساتحریم راهکارهایی برای جبران عقب‌ماندگی دوران تحریم در پیش گرفته است.

حضور شرکت‌های بزرگ نفتی و امضای قرارداد با این شرکت‌ها به این معنی است که ایران در سال آینده روزهای پرکاری پیش رو دارد.
به گزارش شانا، ایران آماده فرستادن یک‌میلیون بشکه نفت خام به مقصد اروپاست که هنوز به طور رسمی از سوی معاونت امور بین‌الملل وزارت نفت و شرکت ملی نفتکش مورد تایید قرار نگرفته است.
مذاکره با شرکت‌های بزرگ اسپانیایی، ایتالیایی، ژاپنی و نیز امضای قرارداد با برخی از این شرکت‌ها در پسابرجام احتمال حمل این میزان نفت‌خام را به اروپا تقویت می‌کند. اما برای فروش نفت توجه به دو مولفه حائز اهمیت است؛ نخست وجود بازاری که بتوان بلافاصله نفت را پس از حمل به فروش رساند. دوم وجود انبارهایی که در نزدیکی بازار فروش با ذخیره‌سازی میزان قابل‌توجهی از نفت، فرصت فروش به موقع را برای این کشورها فراهم سازد. حال این انبارها می‌توانند به‌طور صرف انبار فروش یا پالایشگاه‌هایی باشند که ضمن خرید نفت توان تبدیل این ماده استراتژیک به مشتقات آن را داشته باشند. ایران نیز در دوران قبل از تحریم مانند سایر کشورهای تولیدکننده اقدام به ذخیره‌سازی نفت خود در کشورهای اروپایی و آسیایی کرده بود که این کشورها در دوران تحریم به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و افریقایی محدود شده بود.

قیمت‌های نفت مبتنی بر ذخایر نفتی جهان
با توجه به دوران پساتحریم و نیاز مبرم ایران برای افزایش تولید برای بازپس‌گیری سهم در اوپک و نیز عرصه اقتصاد جهانی ضروری است موضوع ذخیره‌سازی نفت مدنظر قرار گیرد؛ شود چراکه خرید سهم پالایشگاه مانند سایر مقولات نفتی بسیار پیچیده و زمانبر است. این در حالی است که ایران برای افزایش یک‌میلیون بشکه‌ای نفت خود فرصتی کمتر از یک سال دراختیار دارد. از طرفی با بازار نابسامان نفتی و قیمت‌های کاهشی آن راهی جز تعجیل در تصاحب بازاری که سال‌هاست به هر دلیلی به رقبای ایران واگذار شده، نیست. از سوی دیگر با توجه به افزایش ذخایر نفتی جهان گفته می‌شود که آینده بازار نفت جهان را ذخایر این ماده استراتژیک تعیین خواهدکرد. به گزارش رویترز، در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۵ حدود ۳میلیارد بشکه ذخایر نفتی به صورت نفت و مشتقات نفتی به‌طور گسترده در جهان عرضه شده است. اما ذخایر نفت خام و فرآورده‌های نفتی پالایش شده در جهان احتمالا دستکم ۲ برابر این رقم و بیش از ۶میلیارد بشکه است. براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، تولیدکنندگان نفت، فعالان بازار، شرکت‌های مجری خطوط لوله و پالایشگاه‌ها در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی دارای ذخایر نفت خام و فرآورده‌های نفتی هستند که در سپتامبر ۲۰۱۵م ۲ میلیارد و ۹۸۹ میلیون بشکه بوده است. اگر پالایشگاه‌ها در بازارهای نوظهور همین ذخایر عملیاتی را مانند همتایان خود در اقتصادهای پیشرفته دراختیار داشته باشند، احتمالا دستکم ۵۰۰ میلیون بشکه دیگر ذخایر خصوصی در کشورهای در حال توسعه وجود خواهد داشت. این درحالی است که تمام ارقام ارائه شده تاکنون ذخایر در حال ترانزیت به‌وسیله نفتکش‌ها از سوی کشورهای صادرکننده به مراکز پالایشگاهی مهم را شامل نمی‌شود. این ذخایر به طور تقریبی ۶۵۰ نفتکش بسیار بزرگ (VLC) هستند که با مجموع ظرفیت حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون بشکه در دریاها به سر می‌برند. اگر به طور تقریبی نیمی از این نفتکش‌ها پر باشد و نیم دیگر محموله خود را تخلیه کرده و در مسیر بازگشت باشند باید ذخایر درحال ترانزیت را ۶۵۰میلیون بشکه محاسبه کرد. از طرفی پالایشگاه‌های جهان روزانه بیش از ۸۰میلیون بشکه نفت پالایش می‌کنند که نشان می‌دهد آنها برای فعالیت‌های روزانه خود به ذخیره‌سازی حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰میلیون بشکه نفت احتیاج دارند. به‌علاوه روزانه بیش از یک‌میلیارد بشکه نفت و محصولات نفتی به‌وسیله نفتکش‌ها، خطوط لوله، قایق و خط آهن از میدان‌های نفتی به پالایشگاه و سپس پایانه‌های توزیع گسترده منتقل می‌شود. ذخایر نفتی در حال تبدیل شدن به یک تجارت بسیار بزرگ هستند. براساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، رقم تاثیرگذار ۲۳۰میلیون بشکه ذخایر جدید زمینی قبل از پایان سال ۲۰۱۶م در نقاط مختلفی همچون امریکای شمالی، خاورمیانه، افریقا و جنوب شرق آسیا مستقر خواهد شد و انتظار می‌رود ظرفیت ذخایر استراتژیک چین بیش از نیمی از این ذخایر را تشکیل دهد. مقدار ظرفیت ذخایر تجاری نفت خام و فرآورده‌ها در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی حائز اهمیت است، چرا که یکی از انعطاف‌پذیرترین بخش‌های سیستم ذخیره‌سازی نفت خام به شمار می‌رود.

همچنین ببینید

بسته کارآفرینان برای تجارت

هم‌اندیشی کارآفرینان صنعتی با تیم اقتصادی دولت در راستای بررسی تبعیض میان بخش خصوصی و ...