خانه > اخبار > انرژی > تحولات بازار جهانی گاز درآستانه تشکیل اجلاس سران GECF درتهران/کاهش قیمت در اروپا و افزایش در آمریکا

تحولات بازار جهانی گاز درآستانه تشکیل اجلاس سران GECF درتهران/کاهش قیمت در اروپا و افزایش در آمریکا

وضعیت بازار جهانی گاز در آستانه تشکیل اجلاس سران GECF در تهران نشان می دهد که قیمت ها در بازار اروپا کاهش یافته، اما به دلیل استقرار هوای سرد در آمریکا، نرخ محموله های گاز در این کشور روندی افزایشی دارد.

تحولات بازار جهانی گاز درآستانه تشکیل اجلاس سران GECF درتهران/کاهش قیمت در اروپا و افزایش در آمریکا

به گزارش ایرنا، بازار جهانی گاز بر خلاف نفت، یکپارچه نیست و به چهار بازار منطقه ای تقسیم می شود که در هر کدام از آنها با توجه به شرایط مختلف قیمت های متفاوتی نیز وجود دارد.

بازار گاز به چهار بازار آمریکا (موسوم به H.H)، بازار اروپای شمالی، بازار اروپای جنوبی و بازار خاور دور تقسیم می شود که بررسی وضعیت آنها در هفته نخست ماه نوامبر (اواسط آبان ماه) نشان می دهد قیمت گاز در بازار شرق آسیا افزایش و قیمت ها در بازار NBP انگلیس (اروپای شمالی) کاهش داشته است.

بر این اساس، در بازار آسیای شمال شرقی، قیمت تک محموله گازطبیعی با ۳۵ سنت افزایش نسبت به هفته قبل به ۷.۴۵ دلار در هر میلیون BTU رسید.

* (British Thermal Unit، واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی است؛ در تعریف، هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از ۶۰ درحه فارنهایت به ۶۱ درجه فارنهایت برساند.)

همچنین قیمت تک محموله گازطبیعی در بازار جنوب غربی اروپا نسبت به هفته قبل بدون تغییر و در سطح ۶ دلار در هر میلیون BTU باقی ماند.

در بازار NBP انگلیس نیز قیمت گاز به ۵.۷۲ دلار هر میلیون BTU رسید که نسبت به هفته گذشته ۲۱ سنت کاهش داشت.

همچنین ببینید

گاز، بزرگترین مزیت فولادسازان وطنی

صنعت فولادسازی در میان صنایع معدنی یکی از صنایع انرژی‌بر به‌شمار می‌رود. موضوعی که این صنعت ...