خانه > اخبار ویژه > تحولات نفت شیل، چگونه ریسک‌های قیمتی و سیاسی را کاهش داد؟

تحولات نفت شیل، چگونه ریسک‌های قیمتی و سیاسی را کاهش داد؟

در حالی که قیمت‌ جهانی نفت به زیر ۳۰ دلار برای هر بشکه رسیده است، تحلیل‌ها درباره فروپاشی قیمت روی استراتژی بازار عربستان سعودی و نگرانی در مورد اقتصاد رو به نزول چین متمرکز شده؛ نه بر روی ظهور نفت شیل آمریکا.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سیکینگ‌آلفا، علی‌رغم ظهور مجدد آمریکا به عنوان ابرقدرت انرژی به کمک تکنولوژی استخراج نفت شیل، مارک پری، اقتصاددان کلان توضیح داده که چگونه تولید نفت آمریکا نظم انرژی دنیا را تغییر داد. در حالی که قیمت‌ها به زیر ۳۰ دلار برای هر بشکه رسیده است، توضیح برای فروپاشی قیمت روی استراتژی بازار عربستان سعودی و نگرانی در مورد اقتصاد رو به نزول چین متمرکز شده نه بر روی ظهور نفت شیل آمریکا.

 

اما همانطور که در نمودار زیر مشخص است، حتی با وجود کاهش تعداد دکل‌های حفاری ایالات متحده، شیل همچنان به عنوان کلیدی برای درک چشم‌انداز بازار جهانی نفت باقی مانده‌ است. کمبود خطر سیاسی در بازارهای نفتی نیز یک سرنخ مهم بوده است.

 

2323

با در نظر گرفتن همه آشفتگی‌ها در مناطق کلیدی نفت، یعنی خاورمیانه، قیمت نفت افزایشی نداشته است و تنها به روند نزولی خود ادامه داده است. خطرات سیاسی که اغلب در بدترین زمان‌ها ظاهر می‌شد در حال حاضر وجود ندارد. هیچ‌چیز، نه مداخله روسیه در سوریه، نه حمله داعش به زیرساخت‌های نفتی لیبی و نه افزایش‌ تنش‌ها میان ایران و عربستان قادر به متوقف کردن فروپاشی قیمت نفت نبوده‌اند.

 

به نظر می‌رسد افزایش عرضه بیش از تقاضای جهانی نفت و یا نگرانی‌ها در مورد اقتصاد چین در حال حاضر تاثیر بیشتری نسبت به خطرات سیاسی روی قیمت نفت دارند. ولی به واقع این‌گونه نیست. قیمت قراردادهای نفتی داستان واقعی را بهتر نشان می‌دهد. قیمت نفت برنت تا اواسط سال ۲۰۲۰ به بالای ۵۰ دلار به ازای هر بشکه نخواهد رفت. خطرات سیاسی از روی بازارهای نفتی زودتر از ۵ سال آینده برداشته نخواهد شد.

 

ولی چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟‌ مدل نفت شیل آمریکا، بازار نفت دنیا را برای مدت قابل‌ پیش‌بینی تغییر داده است. توانایی تولیدکنندگان شیل برای کاهش یا افزایش فوری هزینه‌های سرمایه‌گذاری بالادستی، حفاری و تولید با تغییر قیمت نفت، به عنوان یک جاذب موثر در برابر شوک‌های ایجاد شده از هرگونه افزایش قیمت نفت احتمالی خواهد بود.

همچنین ببینید

برنامه جامع مدیریت بهداشت، ایمنی، محیط زیست، و انرژی

 برنامه جامع مدیریت بهداشت، ایمنی، محیط زیست، و انرژی به شرح زیر است.