خانه > اخبار ویژه > تکمیل زنجیره تولید، اولویت برنامه راهبردی

تکمیل زنجیره تولید، اولویت برنامه راهبردی

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام در نظر دارد تا برنامه راهبردی بخش تولید و تجارت استان ایلام را تدوین کند. این برنامه در راستای برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر گرفته شده اما رویکردی توسعه‌گرا دارد

و با استفاده از مزیت‌های استان ایلام به پیشبرد چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ و صنعتی شدن استان ایلام می‌پردازد. به گفته مدیران استانی، ایلام دارای منابع غنی نفت و گاز است که باید برنامه دقیقی برای ایجاد صنایع وابسته به آنها تدوین شود. کارشناسان معتقدند در این برنامه باید تکمیل زنجیره‌های تولید در نظر گرفته شود. همچنین حمایت از تولیدات صادرات‌گرا، احیای واحدهای تعطیل و ارتقای واحدهای فعال نیز باید در این برنامه گنجانده شود. به عقیده کارشناسان، مدیران و مسئولان ملی نیز باید معافیت‌های مالیاتی و تخصیص بودجه و اعتباری بیش از گذشته را برای توسعه صنعتی استان ایلام در نظر بگیرند. در همین حال رییس‌جمهوری استان‌های مرزی را به عنوان اولویت جذب سرمایه و فناوری مطرح کرده است و مدیران استان ایلام نیز تلاش می‌کنند تا این استان به یک استان نوظهور صنعتی تبدیل شود اما معتقدند رسیدن به این مهم بدون کمک دولتمردان، قانونگذاران و تدوینگران برنامه‌های ملی ممکن نیست. جذب سرمایه از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند توسعه صنعتی و اقتصادی را درپی داشته باشد. در همین راستا به منظور ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاران، باید فرصت‌های بکر سرمایه‌گذاری استان ایلام به درستی به بخش خصوصی معرفی شود. در همین حال ارتقای بازاریابی در سطح استان نیز از دیگر مواردی است که باید در برنامه راهبردی استان گنجانده شود.
ایلام، استان نوظهور صنعتی
به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام، برنامه راهبردی این سازمان در راستای برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت است اما با رویکرد توسعه‌ای و به فعلیت درآمدن ظرفیت‌های بالقوه استان که درحال تدوین است.یارالله نصیری در این زمینه به صمت می‌گوید: برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت استان ایلام که در حال تدوین است، درواقع برش استانی برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده که به تازگی به تدوین رسیده است. او با بیان اینکه تصمیم‌گرفته‌ایم برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت را با مزیت‌های استانی تلفیق کنیم، می‌افزاید: استان ایلام دارای مزیت‌های فراوانی است که باید در برنامه راهبردی مد نظر قرار گیرد. این در حالی است که تمامی استان‌ها مزیت‌های خاص خود را دارا هستند به طوری که ایلام دارای منابع غنی نفت و گاز است. همچنین این استان دارای مزیت تجارت از مرز بین‌المللی مهران است.
نصیری با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم در برش استانی برنامه راهبردی، مزیت‌های استان ایلام در دستور کار قرار گیرد و داخل برنامه گنجانده شود تا به‌طور جدی به آنها پرداخته شود، ادامه می‌دهد: در این برنامه از ظرفیت‌های بالقوه استان به منظور رشد و توسعه صنعتی و تجاری استانی استفاده خواهد شد. نصیری درباره اهدافی که در برنامه راهبردی گنجانده شده است نیز عنوان می‌کند: اگر توجه دولت به مزیت‌های نفت و گاز استان ایلام معطوف شود؛‌ این مزیت‌ها می‌تواند منجر به تولید ثروت، ارزش‌افزوده، اشتغالزایی و امنیت پایدار منطقه غربی کشور شود. این درحالی است که ظرفیت‌های نفت و گاز استان و مرز مهران می‌تواند برای تمامی مناطق غرب کشور اشتغالزایی و امنیت پایدار بلندمدت را به همراه داشته باشد. او می‌افزاید: ظرفیت بسیار ارزنده و چشمگیر استان ایلام با تامین آبی که از طریق سامانه گرمسیری برای استان ایلام ایجاد خواهد شد، ایجاد صنایع تبدیلی در زمینه فرآوری محصولات کشاورزی و کشت و صنعت است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام عنوان می‌کند: صنایع نفت و گاز مانند شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها به‌طور عمده در زمره صنایع متوسط و بزرگ قرار می‌گیرند بنابراین می‌توان با ایجاد صنایع نفت و گاز؛ صنایع پایین‌دستی و بالادستی آنها را ایجاد کرد. این درحالی است که صنایع پایین‌دستی نفت و گاز در رده صنایع کوچک دسته‌بندی می‌شوند؛ بنابراین با ایجاد صنایع نفت و گاز، صنایع کوچک نیز فعال خواهند شد. نصیری می‌گوید: برنامه‌ریزی سازمان بر اساس افق ۱۴۰۴ خواهد بود و اگر سرمایه‌گذار و سرمایه‌کافی برای توسعه صنایع نفت و گاز و مرز مهران در اختیار داشته باشیم در این افق به طور حتم می‌توان استان ایلام را به یکی از استان‌های توسعه یافته تبدیل کرد. در این راستا تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که ایران از یک کشور در حال پیشرفت به کشور نوظهور صنعتی تبدیل شود. در همین حال تلاش بر این است که استان ایلام نیز توسعه یافته و بیکاری در استان تا افق ۱۴۰۴ به‌طور کامل ریشه‌کن شود.
تکمیل زنجیره‌های تولید و حمایت از واحدهای صنعتی

همچنین ببینید

سفیر اندونزی: بهبود تعرفه، راه تحقق هدف 2میلیارد دلاری تجارت با ایران است

سفیر اندونزی در تهران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ...