خانه > اخبار ویژه > دور خیز کشتی سازان ایرانی برای حمل گاز روی دریا

دور خیز کشتی سازان ایرانی برای حمل گاز روی دریا

یکی از خبرهایی که در چند روز گذشته چشم صنعتگران دریایی را گرفت، ساخت کشتی‌های حامل ‌«ال‌ان‌جی»‌ بود.

این خبر را اسماعیل صادقی، مدیرعامل شرکت «صنایع کشتی‌سازی عظیم گسترش» درحالی داد که چندی پیش مهندس محمدرضا نعمت‌زاده خبر از تدوین راهبرد صنعت دریایی در برنامه‌های ۲، ۵ و ۱۰ ساله داده بود. بر این اساس به نظر می‌رسد تحولی در راه صنایع دریای کشور قرار گرفته است.

ایــــران کشتــی‌های حامــل ‌«ال‌ان‌جی»‌ می‌سازد
‌«ال‌ان‌جی»‌ (Liquefied natural gas) به نوعی از گاز طبیعی گفته می‌شود که به طور موقت برای ذخیره‌سازی یا حمل‌ونقل در حجم زیاد به حالت مایع تبدیل شده است. همچنین ایران با در اختیار داشتن بیشترین میعانات و ذخایر گازی جهانی، به دنبال افزایش صادرات گاز به همسایگان، اروپا و مناطق دور دست است. در این زمینه یکی از مشکلاتی که وجود دارد هزینه بالای احداث خط لوله انتقال است، ایران درصدد است با توسعه صنعت ‌«ال‌ان‌جی»‌، ظرفیت صادرات گاز را افزایش دهد. در صورتی که ایران به فناوری ‌«ال‌ان‌جی»‌ و انتقال آن از طریق کشتی‌ها دست یابد امکان صادرات گاز ایران به شرق آسیا و غرب اروپا نیز فراهم می‌شود.
برای دستیابی به این هدف مدیرعامل شرکت صنایع کشتی‌سازی عظیم گسترش با اشاره به فراهم کردن شرایط برای ساخت کشتی‌های حمل ‌«ال‌ان‌جی»‌ در ایران گفت: پس از لغو تحریم‌ها، کار ساخت کشتی‌های حمل ‌«ال‌ان‌جی»‌ را به‌طور جدی آغاز خواهیم کرد. امکان ساخت کشتی‌های حمل ‌«ال‌ان‌جی»‌ و نفتکش‌های «VLCC» در کشور وجود دارد، و بر این اساس قرار است از طریق همکاری با یک شرکت خارجی، مقدمات ساخت کشتی‌های حمل ‌«ال‌ان‌جی»‌ فراهم شود.
صادقی در ادامه این خبر که به ایرنا داده بود، توضیح داد: ما در کشور تجارت ساخت کشتی‌های تانکر و کانتینربر را داریم اما برای ساخت کشتی‌های حمل ‌«ال‌ان‌جی»‌ باید مقدمات کار فراهم شود. از طریق انتقال دانش ساخت کشتی‌های حمل ‌«ال‌ان‌جی»‌ به داخل کشور، می‌توانیم ساخت این نوع کشتی‌ها را که فناوری پیچیده‌ای دارند، در داخل کشور آغاز کنیم.
صادقی با اشاره به مذاکره با شرکت‌های خارجی برای ساخت نفتکش‌ها و شناورهای بزرگ گفت: با یک شرکت بزرگ آلمانی تفاهمنامه امضا شده و مذاکراتی نیز با شرکت‌های معتبر کره‌ای و چینی انجام شده است. همچنین وجود حوضچه بزرگی به طول ۴۸۵ متر، فرصت مناسبی را برای ساخت نفتکش‌ها و شناورهای بزرگ فراهم کرده و باعث شده، محدودیتی در ابعاد ساخت شناورها نداشته باشیم.
مدیرعامل شرکت صنایع کشتی‌سازی عظیم گسترش با اشاره به تفاوت هزینه ساخت شناور و نفتکش در ایران و چین، گفت: شاید هزینه ساخت کشتی در چین از ایران ارزان‌تر تمام شود، اما باید توجه داشت که کیفیت برخی کشتی‌های ساخت چین، پایین‌تر است به طوری که پس از مدت کوتاهی نیاز به اورهال اساسی پیدا می‌کنند.
در ادامه این گزارش کارشناسان صنایع دریایی به در گفت‌وگو با صمت به بررسی توان ایران در ساخت کشتی‌های اقیانوس‌پیما که حامل ‌«ال‌ان‌جی»‌ باشد، پرداختند.

ایران توانایی ساخت کشتی‌های حامل ‌«ال‌ان‌جی»‌ را دارد
شهرام کوکبی، یکی از بنیانگذاران انجمن مهندسان دریایی درباره ساخت این نوع از کشتی‌ها به صمت گفت: ایران در شرایط کنونی به توانایی مورد نیاز برای ساخت این نوع از کشتی‌ها رسیده اما یکی از موضوعاتی که در زمینه ساخت کشتی اهمیت دارد این است که ما فقط به توان فنی در ساخت یا به عبارتی اجرا رسیده‌ایم.
وی درباره مراحل کلان ساخت کشتی توضیح داد: ساخت کشتی در ۳ مرحله به طور کلان انجام می‌شود. این ۳ مرحله شامل طراحی، تامین تجهیزات و ساخت می‌شود. ایران در شرایط کنونی می‌تواند پروژه ساخت کشتی را اجرا کند و در ۲ مرحله دیگر با مشکلاتی مانند کمبود دانش فنی مواجه است.
کوکبی، که عضو سابق هیات مدیره شرکت کشتی‌سازی ایزوایکو است، با اشاره به این که ایران در دو مرحله نخست ساخت کشتی نیاز به پیمانکاران خارجی دارد، توضیح داد: در برخی از پروژه‌های این ظرفیت در کشور وجود دارد که مهندسان داخلی در طراحی هم فعالیت کنند یا قطعه‌سازان برخی از قطعات را تامین کنند اما به طور کلی در ۲ مرحله نخست کشتی‌های بزرگ و کانتیربر یا حامل ‌«ال‌ان‌جی»‌ ایران به طور قطع نیاز به پیمانکاران خارجی دارد.
وی که عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف است، درباره پروژه‌های موفق کشتی‌سازی در ایران گفت: پروژه‌های موفق کشتی‌سازی در ایران این گونه پیشرفت که مرحله نخست و مرحله دوم به طور پکیج به یکی از کشورهای توسعه یافته سپرده و مرحله سوم در ایران انجام شد.
این کارشناس صنایع دریایی افزود: در زمینه ساخت کشتی‌های حامل ‌«ال‌ان‌جی»‌ هم اگر ایران قصد دارد به طور جدی در آن ورود کند باید از شیوه‌هایی مانند گذشته استفاده کند. در این زمینه می‌توان با پیمانکاران خارجی همکاری‌های مناسبی داشت و با عقد قراردادهای دقیق به نتیجه مورد نظر رسید.
کوکبی همچنین درباره سرمایه‌گذاری مشترک (جوینت وینچر) برای ساخت این نوع از کشتی‌ها توضیح داد: متاسفانه در شرایط کنونی پیدا کردن سرمایه‌گذار مشترک در منطقه کار دشواری است اما اگر در این پروژه‌ها بتوان به این صورت پیشرفت، نتیجه بسیار مناسب‌تری خواهد داشت.