خانه > اخبار > انرژی > مراکش، مالک بزرگترین نیروگاه برق دنیا

مراکش، مالک بزرگترین نیروگاه برق دنیا

با آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی، مراکش در صدد است تا بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی دنیا را افتتاح کند. این نیروگاه بزرگ که «نور ۱» نام دارد با ظرفیت تولیدی معادل ۱۶۰ مگاوات برق خورشیدی، تاثیر قابل توجهی در تولید برق مراکش و سایر کشورهای منطقه خواهد گذاشت.

مراکش کشوری در شمال غربی افریقاست که بخشی از صحرای بزرگ افریقا را در خود جای داده است، این بخش از صحرای آفریقا که در مراکش قرار دارد تاکنون بی‌استفاده‌ترین نقطه مراکش به شمار می‌رفت، اما به زودی و با افتتاح بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی دنیا در این منطقه، علاوه بر کاربردی شدن باعث ایجاد ارزش افزوده و همچنین کاهش قیمت انرژی در این کشور خواهد شد. بخش نخست این نیروگاه به نام «نور۱» شناخته می‌شود و به دنبال بهره‌برداری از آن، فازهای بعدی این پروژه عظیم با نام‌های «نور ۲» و «نور ۳» به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی راه‌اندازی خواهد شد و در نهایت فاز چهارم یا پایانی تا سال ۲۰۲۰ میلادی تکمیل می‌شود. پروژه «نور ۱» با استفاده از۵۰۰ هزار آینه خورشیدی هلالی و توسط آژانس انرژی خورشیدی مراکش موسوم به «ماسن» ساخته شده است. هریک از آینه‌های این نیروگاه ۱۲ متر ارتفاع دارد و گرمای ذخیره شده را از طریق لوله‌های فولادی انتقال می‌دهد. این گرما و منبع ذخیره شده دمایی تا ۳۹۳ درجه سانتیگراد دارد که با آب ترکیب می‌شود تا بخار تولید کند و این بخار در نهایت انرژی تولید می‌کند. بر اساس محاسبات انجام شده، با راه‌اندازی این نیروگاه ۹ میلیارد دلاری، سالانه تا ۲۴۰ هزار تن دی‌اکسیدکربن کمتری در این کشور تولید و روانه اتمسفر می‌شود، از سوی دیگر این نیروگاه درصورت فعالیت کامل ۵۸۰ مگاوات برق خورشیدی تولید خواهد کرد که برای تامین نیاز یک میلیون خانه کافی خواهد بود. این موضوع به این معناست که علاوه بر تامین برق مراکش، امکان صادرات برق و انرژی پاک به کشورهای دیگر نیز فراهم خواهد شد.

تامین ۱۱ درصد از برق جهان
صادرات انرژی خورشیدی می‌تواند علاوه بر تاثیر بر اقتصاد داخلی مراکش بر اقتصاد کشورهای مقصد نیز موثر باشد. به عنوان نمونه در برنامه‌ریزی‌های انجام شده در اجرای همین طرح تا پایان سال ۲۰۵۰میلادی، نزدیک به ۱۵ درصد از انرژی برق خورشیدی اروپا و همچنین ۱۱ درصد از تولید برق خورشیدی جهان از این نیروگاه خورشیدی عظیم تولید و تامین می‌شود.

همچنین ببینید

بزرگترین ابرسازه (رصدخانه ) علمی ایران چشم به آسمان خواهد دوخت؟

طرح رصدخانه ملی ایران، به عنوان نخستین طرح بزرگ پژوهشی کشور، در سال ۱۳۷۷ به ...