خانه > اخبار ویژه > ورود بخش خصوصی به حوزه تولید توربین های بادی

ورود بخش خصوصی به حوزه تولید توربین های بادی

یک فعال بخش خصوصی در صنعت برق خبر داد:

ورود بخش خصوصی به حوزه تولید توربین های بادی

موج – گروه صنعتی هامون سازه، قرارداد انتقال فناوری و تولید ۳۰۰ توربین بادی را با یک شرکت آلمانی به امضا رسانده است که هر یک از این توربین ها، ۱.۶ مگاوات برق تولید می کنند.
محسن فدایی نژاد، مدیر پروژه های بین المللی گروه صنعتی هامون سازه، به خبرنگار خبرگزاری موج گفت: این گروه با سی سال سابقه و ۲ کارخانه در شیراز و زاهدان و با ظرفیت تولید سالانه ۴۰ هزار تن، سازه های فلزی مختلفی تولید می کند.
وی افزود: تمرکز عمده این گروه بر صنعت برق قرار دارد و در این راستا، به خصوص برج های مشبک و فلزی برای انتقال برق بین شهرها از مهمترین تولیدات گروه مذکور است.
فدایی نژاد با بیان اینکه از ۲ سال پیش ساخت توربین های بادی نیز در دستور کار این مجموعه قرار گرفت، ادامه داد: پس از مذاکرات فراوان، با شرکت آلمانی «یونایتد انرژی ام توی» به تفاهم اولیه برای انتقال تکنولوژی رسیدیم که هرچند مبلغ قرارداد هنوز نهایی نشده است اما برآورد اولیه، رقمی حدود ۱۰ میلیارد دلار است.
وی افزود: بر اساس قرارداد، طرف آلمانی انتقال فناوری و تامین مالی بخشی از پروژه را انجام می دهد و گروه هامون سازه نیز در کنار سرمایه گذاری، تولید پایه، پرده و ناسل توربین ها را برعهده دارد.
فدایی نژاد با بیان اینکه طرف آلمانی متعهد شده است که در کنار انتقال فناوری، آموزش کارشناسان و تکنسین های ایرانی را نیز بر عهده گیرد، خاطرنشان کرد: بومی سازی این دانش هدف اصلی گروه هامون سازه است و به هیچ وجه صرفا به دنبال واردات تجهیزات و فناوری نیستیم.
وی با اشاره به اینکه با اجرای این پروژه، گروه هامون سازه اولین شرکت خصوصی در ایران در حوزه تولید توربین های بادی خواهد بود، افزود: انتظار ما از بخش دولتی، حمایت فنی بیشتر از ماست کمااینکه با مسئولان پژوهشگاه نیرو نیز جلساتی در این زمینه برگزار کرده ایم؛ در عین حال از شرکت مپنا به عنوان مجموعه ای دارای تجاربی با ارزش در تولید توربین های بادی نیز دعوت کرده ایم تا در این پروژه همراه ما باشد و در این راه، مذاکرات خوبی نیز صورت گرفته است.

همچنین ببینید

نرخ بالای سپرده یعنی مرگ تولید

رییس بانک مرکزی چندی پیش موافقت خود را جهت تخصیص تسهیلات بانکی به واحدهای خرد ...