خانه > اخبار ویژه > پرداخت۵۰ درصد هزینه نصب و تولید هر کیلووات ساعت برق خورشیدی

پرداخت۵۰ درصد هزینه نصب و تولید هر کیلووات ساعت برق خورشیدی

مدیرعامل شرکت مهندسی «اینتر رائو» روسیه گفت: شرکت‌های روسی به سرمایه‌گذاری در بهسازی نیروگاه‌ها و حضور جدی در صنعت آب و برق ایران علاقه‌مندند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «دنیس‌ای دمچنکو» در دیدار با مشاور وزیر نیرو در امور اجتماعی و فرهنگ عمومی عنوان کرد: نیروگاه‌هایی مانند نیروگاه رامین اهواز در گذشته به‌دست روس‌ها ساخته شده و اکنون به اورهال و بازسازی نیاز دارد. روسیه به راه‌اندازی دفتری در ایران و انجام همکاری‌های مشترک متمایل است و در مرحله نخست به دنبال فرصت‌های همکاری می‌گردد.
ایران به ظرفیت‌سازی ۵۰هزار مگاوات انرژی نو نیاز دارد
در این نشست ناصر شفق، مشاور وزیر نیرو در امور اجتماعی و فرهنگ عمومی گفت: تفاهم بین رییس‌جمهوری روسیه با مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران، نقشه راهی را ترسیم کرده و وزارت نیرو نیز به ارتباط بیشتر با روس‌ها علاقه‌مند است. وی گفت: ایران در سال‌های آینده به تولید و ظرفیت‌سازی ۵۰ هزار مگاوات انرژی نو نیاز دارد؛ اینک ایران قطب انرژی منطقه است و نسبت به همسایگان خود انرژی بیشتری تولید می‌کند. سیاست وزارت نیرو، انتقال فناوری و بهسازی نیروگاه‌هاست و بر این پایه از سرمایه‌گذاری روس‌ها به‌ویژه در قالب قراردادهای «بی‌اواو» و «بی‌او‌تی» ساخت دفتر در ایران استقبال می‌کند. روش ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (بی‌او‌تی)، به قراردادهایی گفته می‌شود که در آن شرکت‌ها در برابر برخی امتیازها، به اجرای پروژه‌های سنگین مالی اقدام می‌کنند. در قراردادهای ساخت، تملک و بهره‌برداری (بی‌او‌او)، شرکت‌ها مسئول ساخت و بهره‌برداری از پروژه هستند؛ بدون اینکه مجبور باشند پروژه ساخته شده را به دولت یا بخش دولتی واگذار کنند. وی گفت: در نشست پاریس ۲۰۱۵ میلادی، ایران متعهد شده تا سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۴۰درصد انرژی کشور را به انرژی پاک تبدیل کند. از این رو، برای بهسازی نیروگاه‌های خود به فناوری‌های پیشرفته نیازمند است؛ ایران همچنین برای رفع مشکل آلودگی هوا و محیط‌زیستی، خود را متعهد به انجام این معاهده می‌داند. شفق همچنین به امضای توافقنامه‌ای در آذربایجان اشاره کرد که بر مبنای آن شبکه‌های برق ایران، روسیه، گرجستان و ترکیه به هم متصل خواهند شد. پیش‌تر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری نیز گفته بود: روسیه در دوران پساتحریم از جایگاه مهمی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده و تهران آماده است سطح روابط خود را در همه زمینه‌ها به‌ویژه در بخش اقتصادی با مسکو ارتقا دهد. ایران و روسیه که سال ۲۰۱۵ میلادی را با نزدیک به یک‌میلیارد و ۷۰۰میلیون دلار ارزش روابط بازرگانی پایان دادند با امضای ده‌ها توافقنامه همکاری مشترک در اجرای طرح‌های صنعتی نیروگاه هسته‌ای و تجاری-‌صادراتی، درصددند این حجم را تا چند سال آینده به سالانه ۱۰میلیارد دلار برسانند.

همچنین ببینید

سبک چینی حمایت از تولید

کشور چین طی چهار دهه با رشد مستمر و بالا، به بزرگ‌ترین اقتصاد، تولیدکننده، تجارت‌کننده ...