خانه > اخبار > آخرین وضعیت مرز بازرگان

آخرین وضعیت مرز بازرگان

ایران با ترکیه در سطح منطقه و کشور پیمان‌های تجاری و قراردادهای بازرگانی دارد. ساده‌انگاری است که با یک حرکت بخواهیم مسیرهای تجاری‌مان را به روی همسایگان ببندیم یا بخواهیم آن را تغییر دهیم.

هم‌اکنون در شرایطی قرار داریم که رفت‌وآمدهای تجاری بین تاجران ایران و ترکیه، سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی و حتی روسای اتحادیه‌های تولیدی برای ایجاد زمینه‌های بازار و کار مش
ترک به شکل جدی برقرار شده است. ترکیه همواره راه عبور ایران به بازارهای اروپا و حوزه کشورهای دریای مدیترانه در شمال و جنوب بوده و ایران هم راه عبوری برای رفت‌وآمد کامیون‌های ترک و همچنین راه عبوری برای کامیون‌ها و تاجران اروپایی به همسایه شرقی ایران و آسیای میانه بوده است. در چند روز اخیر مسائل غیرکارشناسی مطرح شده ولی نباید با عصبانیت با مسائل شرق ترکیه برخورد کنیم. اگر از تجارت اروپا سهم می‌خواهیم باید حوزه‌های رفت‌وآمد و حمل‌ونقل به ترکیه را مدیریت کنیم. آمدن هیات‌های تجاری از کشورهای اروپایی به ایران در هفته‌های گذشته این مسئله را برای ما بیشتر حائز اهمیت می‌کند. عبور و مرور حداقل ۵۰۰ کامیون و ده‌ها اتوبوس در هر روز بین حوزه‌های مرزی ما با ترکیه حائز اهمیت است و از سوی دیگر ۵۰۰۰ کامیون که حامل بار از طرف ترکیه است از طریق ایران به‌صورت ترانزیت به کشورهای همجوار ما رفت‌وآمد می‌کنند. همچنین کامیون‌هایی با بار فاسد شدنی از طرف ایران به ترکیه در حرکت هستند و باید از مسیرهای کوتاه و آسان عبور کنند که نیاز است این موضوع را هم مد نظر قرار دهیم. تجارت ایران با ترکیه از سابقه طولانی برخوردار است که در طول زمان با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده اما در طول زمان مشکلاتی که در روابط ۲ کشور وجود داشته مدیریت شده است. هم‌اکنون در شرق ترکیه مسائل مربوط به گروه «پ.ک.ک»، اختلاف‌نظرهای سیاسی و نظایر آن وجود دارد و ما باید اجازه دهیم افرادی که صاحب‌نظر در حوزه دیپلماسی و میزهای اقتصادی هستند این موضوع را بررسی کنند. ایران و ترکیه کمیسیون راهبردی دارند که از سوی وزیران کابینه هر ۲ کشور مدیریت می‌شود. باید در این زمینه تعامل کنیم و عصبانیت نشان ندهیم تا مسئله از طریق دیپلماسی حل شود. اینکه افکار صادرکنندگان و واردکنندگان را به هم بزنیم نمی‌تواند تامین‌کننده نیازهای اقتصادی ما باشد. تمامی دولت‌ها باید ضامن تامین امنیت حدود جغرافیایی خود باشند و از این جهت دولت ترکیه نیز باید امنیت کاروان‌های تجاری و مسافری ایران را تامین کند، پیشنهاد من این است که کاروان‌های تجاری و مسافری در مسیرهای ناامن سعی کنند به شکل گروهی حرکت کرده و همچنین از حرکت‌های شبانه خودداری کنند. ضمن اینکه بهتر است در طول مسیرشان در نزدیکی شب یا عصرهنگام در نخستین شهر مسیر خود توقف کنند.

سیدجلال ابراهیمی – دبیر شورای بازرگانی ایران و ترکیه

منبع : www.smtonline.ir

همچنین ببینید

ورق‌هایی که بی‌نیاز از واردات هستند

ورق گالوانیزه به ورق فولادی پوشش داده شده به وسیله روی گفته می‌شود. این روش در ...