خانه > اخبار ویژه > آغاز همکاری آلومینیومی ایران و ترکیه

آغاز همکاری آلومینیومی ایران و ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی بوده که در سال‌های اخیر، همکاری‌های معدنی گسترده‌ای با ایران داشته است. تجربه موفق آنها در همکاری‌های معدنی در معادن سرب و روی قزوین، نشان‌دهنده زمینه‌های گسترده همکاری بین ۲ کشور است.

پس از دستیابی ایران و کشورهای صنعتی جهان به توافق هسته‌ای هم، ترکیه نخستین کشوری بود که برای شروع فصل جدید روابط معدنی اعلام آمادگی کرد. اولویت آنها برای این تعاملات، معادن زغال‌سنگ، فروکروم و طلا بوده است. با این حال به‌دلیل یکسان بودن، ساختارهای زمین‌شناسی ۲ کشور و شباهت‌های فرهنگی، همکاری‌های می‌تواند به بیش از حوزه‌های این چند ماده معدنی گسترش یابد.

اکنون که چهارمین نمایشگاه تجاری بین‌المللی محصولات، ماشین‌آلات و فناوری‌های آلومینیوم (آلواکپسو ۲۰۱۵) به اتمام رسیده است، چشم ایران به ترکیه دوخته شده تا در صورت امکان، در این حوزه هم به همکاری با ترکیه و حتی صادرات محصولات خود به بازار آن اقدام کند. در روز آخر این نمایشگاه هم، شرکت آسان آلومینیوم ترکیه، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم این کشور از سفر آنها به ایران خبر داد که در هفته آینده انجام خواهد شد؛ سفری که اثبات می‌کند، تمایل ایران برای همکاری با ترکیه، یک طرفه نیست و در آینده می‌توان منتظر تعاملات بیشتر ۲ کشور در این حوزه بود.

از آلواکسپو چه خبر؟
این نمایشگاه از ۸ تا ۱۰ اکتبر (۱۶ تا ۱۸ مهر) در مرکز اکسپوی استانبول برگزار شد. آلواکسپو بزرگترین نمایشگاه صنعت آلومینیوم منطقه اوراسیا (آسیا و اروپا) و تنها نمایشگاه صنعت آلومینیوم ترکیه به شمار می‌آید. این نمایشگاه به‌وسیله هانوفر مسه فوارچیلیک، یکی از زیرمجموعه‌های دوچ مسه در ترکیه برگزار شد و حمایت کامل «تالساد» انجمن صنایع آلومینیوم ترکیه، را هم با خود به همراه داشت.
یکی از سالن‌های آلواکسپو به‌صورت ویژه به صنعت آلومینیوم ترکیه و فعالان در این بخش اختصاص یافت. صنعت آلومینیوم ترکیه در آلواکسپو ۲۰۱۵ آخرین دستاوردها و محصولات خود در حوزه‌های خودروسازی، ساختمان‌سازی، کالاهای مصرفی، بسته‌بندی، صنایع دفاعی، انرژی، صنایع هوایی، حمل‌ونقل و دیگر صنایع مصرف‌کننده آلومینیوم را در معرض دید عموم قرار داد. در ۲ سالن دیگر این نمایشگاه هم شرکت‌های مطرح صنعت آلومینیوم جهان اعم از تولیدکنندگان مواد اولیه، مواد مصرفی، تامین‌کنندگان فناوری، سازندگان ماشین‌آلات و تولیدکنندگان شمش آلومینیوم و محصولات آلومینیومی حضور یافتند.
از ایران نیز ۳ غرفه در آلواکپسو ۲۰۱۵ حضور داشتند که مانند دوره قبل این نمایشگاه، شاخص‌ترین غرفه متعلق به شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) بود. از شرکت‌های مطرح شرکت‌کننده در آلواکسپو ۲۰۱۵ هم می‌توان به گروه «اینداکتوترم»، «قطر آلومینیوم»، «گروه اس‌ام‌اس» و «یوسی روسال» اشاره کرد.

همچنین ببینید

رشد صادرات زنجیره روی، آلومینیوم و مولیبدن در 9 ماهه 96 صورت گرفت

صادرات ۹ ماهه امسال در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می دهد در زنجیره ...