خانه > اخبار ویژه > آلمانی‌ها، آماده همکاری در نوسازی صنایع ایران

آلمانی‌ها، آماده همکاری در نوسازی صنایع ایران

آلمانی‌ها جزو نخستین کشورهایی بودند که پس از رفع تحریم‌ها به ایران آمدند و باب مراودات تجاری و صنعتی اروپا را با ایران باز کردند.

تنها ۵ روز از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ گذشته بود که زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان به تهران آمد و به دنبال آن پای دیپلمات‌ها و هیات‌های اقتصادی غربی به تهران باز شد. در ادامه این فضای مثبت همکاری صنعتی ایران و جهان، این‌بار سازندگان ماشین‌آلات صنعت پلاستیک و لاستیک در نظر دارند تا با سفر به تهران، علاوه بر بیان تجربیات فنی خود در این صنعت، باب مذاکرات رودررو را برای نوسازی و تجهیز صنایع باز کنند که در آن جدیدترین فناوری و ماشین‌آلات این صنعت مورد بحث قرار می‌گیرد. آلمان به عنوان بزرگترین صادرکننده ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی در جهان با حجم بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار صادرات سالانه به ۱۵۸ کشور جهان یکی از معتبرترین کشورها در زمینه تولید ماشین‌آلات و فناوری است. در این میان انجمن ماشین‌سازان صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان (VDMA) به عنوان یکی از بزرگترین و کلیدی‌ترین انجمن‌ها در اروپا مطرح است که از بیش از ۳۱۰۰شرکت ماشین‌سازی تشکیل شده است. بخش لاستیک و پلاستیک این انجمن با بیش از ۲۰۰ عضو دارای حجم صادرات بیش از ۷ میلیارد یورو است که سهم بزرگی در صادرات ماشین‌آلات آلمان دارد و بیشتر اعضای آن نیز از آلمان و کشورهای همسایه‌اش هستند.
با توجه به نشست تجاری انجمن ماشین‌سازان صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان (VDMA) در ۱۶ و ۱۷ آذر صمت در گفت‌وگویی با ترسن کومان، مدیرعامل انجمن ماشین‌سازان صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان به دلایل حضور این انجمن در ایران و ضرورت برپایی این نشست پرداخت.

دلیل اصلی انجمن ماشین‌سازان صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان (VDMA) برای برپایی همایش «صنایع لاستیک و پلاستیک ایران و آلمان» در تهران چیست؟
ایران و آلمان سابقه‌ای طولانی در روابط اقتصادی دارند که نشان‌دهنده موفقیت این ۲ کشور در تمامی زمینه‌های تجاری است. باید این نکته را در نظر گرفت که هر ۲ کشور دارای نقاط قوت مشترک بسیاری هستند؛ از جمله اینکه هر ۲ در زمره کشورهای صنعتی با سابقه طولانی تولید به شمار می‌آیند و علاوه بر آن نیروهای متخصص و تحصیلکرده‌ای را در سطح جامعه خود دارند. از سوی دیگر صنعت ماشین‌آلات آلمان همواره ایران را به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد فروش محصولات خود می‌شناسد، به طوری که تا ۱۰ سال پیش، حدود نیمی از واردات ماشین‌آلات بخش پلاستیک و لاستیک ایران از کشور آلمان بود. البته در بحث تحریم‌های غرب علیه ایران نیز باید گفت که هرچند صنعت پلاستیک و لاستیک و برای نمونه در بحث واردات ماشین‌های تزریق، موضوع مستقیم تحریم‌های اخیر نبود، اما به دلیل مشکلات مالی ناشی از تحریم‌ها و با هدف ایجاد سرمایه‌گذاری‌های جدید و تامین کالاهای سرمایه‌ای، واردات این ماشین‌آلات از سوی ایران به طور تقریبی به صفر رسیده است. با این حال ما به آینده خوش‌بین هستیم و امیدواریم که تغییرات مثبت سیاسی اخیر زمینه تجارت آزاد بین ۲ کشور را فراهم کند. هم‌اکنون زمان آن رسیده که ۲ کشور روابط اقتصادی و تجاری خود را از سر بگیرند و این موضوع از اهداف اصلی این نشست است.

همچنین ببینید

ربیعی: معادن نیاز به نوسازی و تجدید نظر در تجهیزات ایمنی دارند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: معادن کشور بویژه معادن زغال سنگ نیاز به ...