خانه > اخبار ویژه > آمریکا، عربستان را تهدید کرد

آمریکا، عربستان را تهدید کرد

العربیه/ سی‌ان‌ان: سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان روز دوشنبه در کاخ خود در ریاض با محمد نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرد. وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این دیدار دو طرف بر تقویت روابط دو جانبه در تمام زمینه‌های دفاعی، امنیتی، اقتصادی و تجاری تاکید کردند. طبق این بیانیه، در دیدار مذکور درباره ابعاد مختلف همکاری‌ها در زمینه طرح عربستان برای تشکیل ائتلاف کشورهای اسلامی علیه تروریسم تبادل‌نظر شد و پاکستان ضمن تقدیر از این طرح عربستان، بر حمایت اسلام‌آباد از آن تاکید کرد. نخست‌وزیر پاکستان در این دیدار دوباره تاکید کرد که مردم پاکستان در مقابل هرگونه تهدیدی علیه حاکمیت و وحدت ارضی عربستان همواره در کنار مردم عربستان می‌مانند. این مقام وزارت خارجه پاکستان با اشاره به اینکه سیاست پاکستان در تقویت و حمایت از برادری میان کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی ثابت است، اظهار کرد: پاکستان همواره آمادگی خود را برای حل اختلافات کشورهای اسلامی از راه گفت‌وگو و سازش اعلام کرده است. گارد شاهنشاهی عربستان متشکل از سربازان پاکستانی است.

دیدار نخست‌وزیر و فرمانده ارتش پاکستان با مقام‌های عربستانی در حالی است که شایعاتی مبنی بر خرید سلاح هسته‌ای از سوی حاکمان سعودی منتشر شده است. مقام‌های کاخ سعودی گمان می‌کنند با داشتن پول و وصل بودن به چاه‌های نفت می‌توانند از «برخی کشورها» که ظاهرا اشاره به پاکستان دارد سلاح هسته‌ای خریداری کنند. در همین راستا، وزیر خارجه آمریکا نگرانی‌ها درباره تلاش عربستان برای خرید سلاح اتمی برای برقراری تعادل در منطقه را رد کرد. به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت: «شما نمی‌توانید یک بمب بخرید و آن را جا به جا کنید.» وقتی مجری برنامه سی‌ان‌ان تاکید کرد، عربستان سعودی آن‌قدر پول دارد که بخواهد و بتواند سلاح اتمی خریداری کند، کری این اظهارات را چنین پاسخ داد: «توافقات منع گسترش هسته‌ای متعددی وجود دارد و عربستان سعودی هم این را می‌داند. من معتقدم خرید سلاح اتمی نه آسان خواهد بود نه امنیت آنها را تامین خواهد کرد، چرا که آن موقع مسائلی که ایران درگیر آن بود، عربستان موضوع‌ آن قرار خواهد گرفت.»

به نظر می‌رسد دولت عربستان اشتهای سیری‌ناپذیری در زمینه خرید تجهیزات نظامی دارد. اگرچه در مورد کفایت نظامیان این کشور برای اداره این تجهیزات علامت سوال وجود دارد، اما گویی توافق هسته‌ای ایران و غرب، سران سعودی را به تکاپو واداشته است. به گزارش روزنامه روسی «کامر سانت» به نقل از یک «منبع آگاه» عربستان تمایل به خرید اسلحه جدید دفاع هوایی و تجهیزات مختلف پرواز به ارزش ۱۰ میلیارد دلار از روسیه دارد. ریاض به شدت تلاش می‌کند سیستم‌های موشکی «اسکندر» و سامانه دفاع هوایی «اس ۴۰۰» روسیه را که اخیرا مسکو برای حمایت از پایگاه نظامی حمیمیم به سوریه فرستاده، به دست آورد. این روزنامه در ادامه نوشت: مذاکره در این زمینه به زودی و در جریان سفر قریب‌الوقوع سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به مسکو انجام خواهد شد.

همچنین ببینید

ظریف: ممنوعیت ورود مسلمانان، آمریکا را امن نمی‌کند/آمریکا به سمت تنش‌افزایی در سوریه نرود

وزیر خارجه کشورمان در واکنش به تصمیم اخیر دادگاه عالی آمریکا در تایید ایجاد محدودیت ...