خانه > اخبار ویژه > آمریکا می داند که ایران قدرت موثر منطقه در مبارزه با تروریسم است/ سعودی ها باید برای بازگشت به رابطه، راه حل پیدا کنند

آمریکا می داند که ایران قدرت موثر منطقه در مبارزه با تروریسم است/ سعودی ها باید برای بازگشت به رابطه، راه حل پیدا کنند

متاسفانه حوادثی بسیار تلخ رخ داده است. از جمله اعدام یک روحانی و عالم بزرگ که این برخلاف مقررات و قوانین و نیز اقدامی ضد اسلامی و ضدانسانی است. یک عالمی که به هر حال در مورد حقوق شهروندی انتقاد داشته و درباره عدم تبعیض حرف می زده است و شخصیت های زیادی در جهان از جمله حتی دبیرکل سازمان ملل هم از عربستان خواستند که این اعدام را انجام ندهد. این اعدام همه را شگفت زده کرد و این شگفتی به گونه‌ای بود که کشورهای غربی هم آن را محکوم کردند و کسی نمی تواند بگوید این کار درست بوده است.

رییس جمهوری در گفت وگویی مشترک با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ ، رادیو فرانس کولتور و روزنامه لوموند؛ ابراز امیدواری کرد که دستاورد های سفر به رم و پاریس ، به نفع ملتهای ایران، فرانسه و ایتالیا باشد و بتواند به صلح و ثبات منطقه کمک کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این گفت وگو که عصر پنجشنبه در پاریس انجام شد، مواضع و دیدگاههای کشورمان را درباره روابط تهران با ایتالیا و فرانسه و مسایل منطقه ای و بین المللی تشریح کرد.

متن گفت وگوی رییس جمهوری با این سه رسانه فرانسوی به این شرح است:

سوال: تا چند ماه قبل در غرب خیلی‌ها فکر می‌کردند که ایران از نقش‌آفرینی در جامعه جهانی کنار مانده است، آیا این به لطف توافق هسته‌ای بود که ایران به جامعه جهانی بازگشته است؟

– بسیار خوشحالم از این که فرصتی پیش آمد تا از ایتالیا و فرانسه به عنوان دو کشور مهم اتحادیه اروپا بازدید داشته باشم و با مقامات این دو کشور درباره روابط دوجانبه، مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کنم. ایران هیچ وقت از جامعه جهانی دور نبوده چه قبل از توافق و چه بعد از توافق، به این دلیل که در سال ۲۰۱۳ وقتی که در مجمع عمومی سازمان ملل جهان، قطعنامه عاری از خشونت و افراطی گری موسوم به WAVE را پیشنهاد دادم، این پیشنهاد به اتفاق آرا تصویب شد. در همان اجلاس ۲۰۱۳ در حاشیه مجمع عمومی با بسیاری از رهبران اروپایی ملاقات کردم و همه آنها از تحریم ناراحت بودند و همه می‌گفتند مسیر تحریم درست نیست و احساس من این بود که فقط چند کشور در دنیا هستند که بقیه را تحت فشار قرار داده‌اند و آن شرایط را بوجود آورده‌اند.

البته در روابط اقتصادی به دلیل تحریم مشکلاتی وجود داشت که امروز بعد از توافق با شرایط دیگری مواجه هستیم.

• آقای رییس جمهور این روزها شما با آمریکا تبادل زندانی کرده‌اید و دیدارهایی به صورت مستمر بین مقامات دو کشور انجام شده است، آیا ایران و آمریکا آماده از سرگیری روابط دیپلماتیک نمی‌شوند؟

– بین ایران و آمریکا مسایل پیچیده و فراوانی طی ۳۷ سال گذشته بوده و بطور طبیعی نمی‌شود همه این مسایل را در زمان کوتاهی حل و فصل کرد. آنچه از ابتدای انتخابم اعلام کردم این بود که ما می‌خواهیم تنش ها با آمریکا را کاهش دهیم. هر چند این تنش تا حدودی کاهش پیدا کرده و راه درازی برای حل مشکلات در پیش داریم. این مسایل پیچیده است و مشکلاتی هم در مقام عمل بوجود می‌آید و به هر حال روزی مسایل ایران و آمریکا حل خواهد شد چون هیچ اختلافی بین دو کشور مهم دائمی نخواهد بود؛ اما در عین حال بخاطر پیچیدگی‌هایی که دارد در کوتاه مدت نمی‌شود همه مسایل را حل کرد.

• آیا بعضی وقتها احساس نمی‌کنید که آمریکا ترجیح می دهد در منطقه با ایران کار کند تا عربستان سعودی؟ و آیا چرخشی از مواضع آمریکا از عربستان سعودی به ایران در منطقه احساس نمی‌کنید؟

– به هر حال در توافق هسته‌ای مسایلی که قبلاً بسیار پیچیده بود، مقداری تسهیل شده است. در بحث توافق هسته‌ای آمریکا هم نقش فعالی داشته و همین که توانستیم با ۱+۵ که یکی از آنها آمریکا بوده، یک مساله بسیار پیچیده را حل و فصل کنیم یک نقطه پیشرفت است. این که ما امروز در مذاکرات سوریه همه دور یک میز نشسته ایم، چنین شرایطی در سالهای پیش نبوده است. بنابراین مسلما شرایط نسبت به گذشته تغییر کرده و‌آمریکایی ها احساس می‌کنند که در منطقه آن قدرتی که اراده و توانش را دارد که با تروریسم مبارزه کند ایران است و این مساله بسیار مهمی است. نفوذ و اقدامات تآثیر گذار ایران در منطقه در کنار این موضوع که ایران دارای دموکراسی است و در طول ۳۷ سال گذشته هیچوقت انتخابات ما حتی یک روز و یک ساعت عقب نیفتاده و طبق برنامه انتخابات برگزار شده است، نقش بسیار مهمی به ایران در معادلات جهانی داده است. این در حالی است که مردم برخی کشورهای منطقه نمی‌دانند انتخابات چیست و در عمرشان صندوق رأی را ندیده‌اند. شرایط ایران قابل مقایسه با برخی ازکشورها نیست.

همچنین ببینید

اجرای کامل و دقیق برجام، آزمون مهمی برای سایر همکاری ها در عرصه بین المللی است/بعد از پایان داعش ، مبارزه با تروریسم در منطقه باید ادامه یابد

رییس جمهوری در تماس تلفنی همتای فرانسوی خود گفت: اجرای کامل و دقیق برجام آزمون ...