خانه > اخبار > آینده صنایع جهان در 2016

آینده صنایع جهان در 2016

 

کاهش رشد اقتصادی چین مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر افت رشد بخش‌های مختلف صنعت در سال ۲۰۱۵ بوده است.

 

با این حال بنابر پیش‌بینی منابع تحلیلی مختلف، طی سال ۲۰۱۶ غالب بخش‌های صنعت در اقتصاد جهانی رشد متوسط و مثبتی را تجربه خواهند کرد. رشدی که احتمالا در سال‌های بعدی استمرار و بهبود خواهد داشت. به پیش‌بینی اقتصاددانان در بخش سرمایه‌گذاری در ساخت‌و‌سازهای جدید صنعتی، سرمایه‌گذاری در تولیدات صنعتی و نیز مخارج بخش‌های مختلف صنعت، رشد‌های بالاتری در سال جدید میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۵ انتظار می‌رود.

انجمن جهانی فولاد پیش‌بینی کرد که تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۱۶ با ۷/ ۰درصد افزایش به میزان هزار و ۵۲۳ میلیون تن خواهد رسید در حالی که در سال گذشته با ۷/ ۱ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۴ تا هزار و ۵۱۳ میلیون تن پایین آمده بود. مدیر گروه اقتصاد این موسسه تصریح می‌کند که بازار فولاد دوران رشد و شکوفایی خود را که با انفجار رشد اقتصادی در چین همراه بوده پشت سر گذاشته و با کند شدن رشد اقتصادی چین سرمایه‌گذاری در این صنعت نیز کاهش خواهد یافت همچنان که بازارهای مالی متشنج می‌شود و معضلات سیاسی جغرافیایی را در پی خواهد داشت.

 

بر اساس گزارشی از اتحادیه‌ تولیدکنندگان صنعتی، رشد تولیدات صنعتی در جهان در سال ۲۰۱۶ احتمالا از رشد اقتصادی پیشی خواهد گرفت. پیش‌بینی رشد محصولات صنعتی برای سال ۲۰۱۵ رقم ۵/ ۳ درصد و برای سال جاری ۹/ ۳ درصد بوده است. این در حالی است که در تابستان سال پیش رشد صنعت برای سال ۲۰۱۶ رقم ۶/ ۳ درصد تخمین زده شده بود. بر اساس این گزارش طی ۵ سال آینده بخش محصولات صنعتی در دنیا به‌طور متوسط ۲۶/ ۳ درصد رشد خواهد داشت. برای تولیدات صنعتی در بخش‌های غیر از تکنولوژی‌های پیشرفته در سال ۲۰۱۵ رشد ۸/ ۳ درصدی و در سال ۲۰۱۶ رشد ۷/ ۳ درصدی پیش‌بینی شده است. بخش تکنولوژی‌های پیشرفته که در مجموع ۵ درصد از کل تولید را شامل می‌شود در سال گذشته ۲/ ۸ درصد داشته است و در سال ۲۰۱۶ رشد ۱۰ درصدی خواهد داشت. بر اساس این گزارش که ۲۳ صنعت از مجموع ۲۷ صنعت را مورد بررسی قرار می‌دهد، ۱۴ صنعت در سال ۲۰۱۶ رشد مثبت در درآمد و تولید خواهد داشت، ۵ صنعت دچار افول و رشد منفی خواهد شد و ۴ صنعت دیگر رشدی تقریبا صفر درصد را تجربه خواهد کرد. در سال ۲۰۱۷ رشد مثبت در ۲۱ صنعت پیش‌بینی می‌شود و صنایع معدنی و نفت و گاز تا ۱۴ درصد رشد خواهند داشت. هرچند انتظار می‌رود هیچ صنعتی رشد منفی نداشته باشد، صنایع فولاد و آهن احتمالا روند ثابتی خواهند داشت.

همچنین ببینید

رشد 6.5 درصدی صنعت در دولت یازدهم

رشد صنعت در ابتدای دولت یازدهم منفی ۱۰.۵، رشد معدن منفی ۲ و رشد کسب ...