خانه > اخبار ویژه > احتمال افشای اطلاعات بانکی

احتمال افشای اطلاعات بانکی

سهم ابزارهای پرداخت الکترونیک در مبادلات کشور روزبه‌روز بیشتر می‌شود و مشتریان در هر زمان و هر مکان به حساب‌های خود دسترسی دارند و عملیات بانکی دلخواه خود را انجام می‌دهند. در این میان شیوه‌های پرداخت الکترونیک نیز دستخوش تغییر و تحول می‌شود.

یکی از شیوه‌های پرداخت همراه استفاده از کدهای دستوری (درگاه ussd) است که با تبلیغات فراوان رسانه‌ای در کشور ما در حال گسترش است. بانک مرکزی به تازگی محدودیت‌هایی برای بخشی از تراکنش‌های بین‌بانکی از طریق این درگاه وضع کرده است. داوود محمدبیگی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک‌مرکزی، درباره این موضوع و سایر موضوع‌های نظام‌های پرداخت توضیح بیشتری ارائه می‌کند که در ادامه می‌خوانید:
درباره خدمات بانکداری که در حال حاضر از طریق تلفن همراه در نظام‌های پرداخت کشور ارائه می‌شود توضیح کوتاهی دهید.  خدمات خرید، پرداخت قبض، خرید شارژ و مانده‌گیری، اعلام گردش حساب (واریز یا برداشت) و سایر پیام‌های اطلاع‌رسانی از طریق پیامک ازجمله خدماتی هستند که در شبکه بانکی از طریق تلفن همراه ارائه می‌شوند. البته برای برخی از این خدمات بین‌بانکی محدودیت‌هایی وضع شده ولی خدمات پیش‌گفته به صورت درون‌بانکی همچنان به مشتریان ارائه می‌شود. توضیح دیگر اینکه از طریق دستگاه تلفن همراه و اتصال به اینترنت نیز خدمات پرداخت الکترونیک درون‌بانکی و بین‌بانکی انجام می‌شود که در رده اینترنت‌بانک قرار می‌گیرد. به‌طور کلی می‌توان خدمات بر بستر تلفن همراه را به ۲ دسته خدمات پرداخت و خدمات بانکی تقسیم کرد. محدودیت‌هایی که به تازگی در این حوزه اعمال شده مربوط به خدمات پرداخت است.

همچنین ببینید

بخش هایی دیگر از سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات تصویب شد

شورای عالی فضای مجازی در ادامه بررسی سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، بندهای دیگری ...