خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > از یک میلیون متر مربع فضای نمایشگاهی تا امتیاز ویژه برای مجریان

از یک میلیون متر مربع فضای نمایشگاهی تا امتیاز ویژه برای مجریان

چهره شماره یک صنعت نمایشگاهی ایران را همه به خوبی می‌شناسند.مردی که موهایش را در آسیاب نمایشگاه‌های داخلی و خارجی سفید کرده و از سال‌ها قبل در جریان برپایی رویدادهای نمایشگاهی بسیاری بوده است.

سال‌ها خدمت در عرصه نمایشگاهی شرایطی را برای او فراهم کرد تا تجربه فعالیت در همه زمینه‌ها از نمایشگاه‌های محلی و کوچک گرفته تا عنوان‌های مشهور، پرزرق و برق و بین‌المللی نمایشگاهی را در کارنامه کاری خود داشته باشد و البته در ۷۰ کشور خارجی هم به‌عنوان نماینده نمایشگاهی ایران حضور پیدا کند. وی این روزها حسابی مشغله کاری دارد. چرا که هم مدیریت شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد و هم به‌عنوان کمیسر ژنرال اکسپو میلان مسئول رتق و فتق امور است. به همه اینها مسئولیت سنگین معاونت وزیر صنعت، معدن و تجارت را هم اضافه کنید تا دستتان بیاید که «حسین اسفهبدی» بودن چندان کار آسانی نیست. روز شنبه هفته جاری اسفهبدی و همکارانش در روابط عمومی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ج.ا.ایران؛ مهمان روزنامه گسترش بودند تا ضمن بازدید از بخش‌های مختلف دفتر روزنامه و دیدار با روزنامه‌نگاران و سایر همکاران، تفاهمنامه‌ای را به منظور گسترش همکاری‌های نمایشگاهی با روزنامه به‌عنوان نخستین رسانه تخصصی کشور در زمینه‌های اقتصادی (صنعت، معدن و تجارت) به امضا برساند. آنچه در ادامه می‌خوانید متن مصاحبه مفصل ما با یکی از مهم‌ترین چهره‌های صنعت نمایشگاهی در ایران است که برای ساعتی گفت‌وگو با مخاطبان را بر مشغله کاری‌اش ارجح دانست و با ما همراه شد:
شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در ۲ سال اخیر و به طور کلی در زمان تصدی گری دولت یازدهم چه فعالیت‌هایی در زمینه رویدادهای داخلی و البته رویدادهای بین‌المللی داشته است؟
در سال‌های گذشته من ۸ سال به صورت مداوم مدیریت نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشتم. در ۲ سال اخیر که با پذیرفتن دوباره مسئولیت وارد این عرصه شدم همواره تلاش من این بود که از تجربیات ۸ساله پیشین به بهترین شکل استفاده کنم تا بالاترین میزان بازدهی را داشته باشیم. در کنار اینها سیاست‌های کلی دولت تدبیر و امید در برقراری ارتباط موثر در سطح بین‌الملل باعث شد ما به آمارهای خوبی در زمینه صنعت نمایشگاهی دست پیدا کنیم. در سال ۹۳ ما بیش از یک میلیون مربع فضای زیرپوشش نمایشگاهی را تنها در زمینه نمایشگاه‌های داخلی فراهم کردیم. این آمار نسبت به سال ۹۲ حدود ۲۰۰هزار مترمربع رشد داشته و در تمام سال‌های فعالیت سایت تهران بی‌سابقه است. در بخش خارجی نیز رشد ۲۰۰درصدی اختصاص فضای نمایشگاهی را شاهد بودیم که به مراتب اهمیت بیشتری دارد. این آمار غیراز اینکه درآمد ارزی ما را افزایش داده باعث ورود نوآوری و فناوری‌های تازه به کشورمان شده است. ضمن اینکه تولیدکنندگان ما در حوزه‌های تازه کسب تجربه می‌کنند.
شکرخدا در این مدت میزان تقاضاهای خارجی برای برگزاری رویدادهای تخصصی و اختصاصی به حدی بوده که هر بار برای پاسخ دادن به بخشی از این تقاضاها شرمنده فعالان داخلی شدیم. یعنی برای دعوت از خارجی‌ها فضای نمایشگاهی کم می‌آوریم.
در گذشته هرگز این اتفاقات رخ نمی‌داد. هیچ‌وقت میزان تقاضاها اینقدر زیاد نبود که هم ترافیک رویدادهای نمایشگاهی داشته باشیم و هم برای دعوت از مشارکت‌کنندگان با کمبود فضا مواجه شویم. این موضوع همواره باعث شرمندگی من و همکارانم است. استقبال و درخواست‌های داخلی و خارجی از حد امکانات ما فراتر رفته و همیشه مجبوریم برخی از این درخواست‌ها را محدود کنیم یا به کلی نادیده بگیریم. در برخی موارد شرکت‌های معتبر برای حضور در نمایشگاه‌ها ثبت‌نام می‌کنند و با وجود اینکه ما سعی می‌کنیم با کم کردن متراژ بقیه غرفه‌ها جا را برای آنها باز کنیم اما در نهایت باز هم برخی از شرکت‌ها موفق به دریافت غرفه نمی‌شوند. به نظر می‌رسد در سایت تهران امکان ساخت چند سالن نمایشگاهی جدید وجود دارد ضمن اینکه برخی سالن‌های نمایشگاهی به دلیل فرسودگی هم‌اکنون بدون استفاده مانده‌اند. برنامه شما در این زمینه چیست؟ آیا در ۲ سال آینده ما شاهد ساخت‌وساز سالن‌های جدید در سایت تهران خواهیم بود؟
به‌طور قطع یکی از برنامه‌های اساسی ما همین موضوع است. این مطالبه را مقام عالی وزارت آقای مهندس نعمت‌زاده نیز از ما داشته‌اند و دارند. اکنون بسیاری از سالن‌های ما فرسوده هستند و فعلا در حال تامین بودجه مورد نیاز برای بازسازی آنها هستیم. امسال عزم خود را جزم کرده‌ایم که هم ساخت‌وساز سالن‌های جدید را داشته باشیم و هم سالن‌های قبلی را نوسازی و بازسازی کنیم. انجام این کارها البته یک روند قانونی دارد که باید طی شود. انتخاب مشاور، پیمانکار و تامین بودجه تا حدودی زمان خواهد برد اما به هر حال ما ۳۰ سالن موجود را در طرح جامع نمایشگاهی بازسازی می‌کنیم و ۳ سالن جدید نیز افتتاح خواهیم کرد. غیراز این موارد ساخت یک هتل و رستوران مدرن را هم در محوطه نمایشگاه مدنظر داریم که در طرح جامع مطرح شده است. با توجه به اینکه مشاور در این زمینه انتخاب شده، به زودی کارها را آغاز خواهیم کرد. این خبر را هم برای نخستین‌بار از طریق رسانه شما اعلام می‌کنم که قصد داریم برنامه‌های آینده خود را در زمینه ساخت‌وساز، نوسازی و ارتقای سطح کیفی نمایشگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار کنیم بنابراین از همه علاقه‌مندان در این زمینه دعوت می‌کنیم تا در این راه ما را همراهی کنند. تمام تلاش ما این است که بدون سختگیری در کنار بخش خصوصی کار کنیم و براساس چارچوب‌های قانونی در تمامی زمینه‌ها همکاری داشته باشیم.
محل قرارگیری نمایشگاه تهران واقعا زیباست و مهمانانی که به این سایت سر می‌زنند همواره به این موضوع اشاره می‌کنند که قرارگیری در کنار کوه‌های شمال تهران و دارا بودن بخش گسترده‌ای از فضای سبز باعث می‌شود آنها احساس خوبی پیدا کنند اما متاسفانه سالن‌های فرسوده و قدیمی ما تاثیر نامطلوبی بر این زیبایی‌ها گذاشته و نیاز داریم تا هم از نظر ساختار و هم از نظر امکانات آنها را تقویت کنیم. انشاالله بعد از پایان پروژه سنگین اکسپو کارمان را در این زمینه با شدت و مداومت پیگیری می‌کنیم. براساس قولی که به آقای نعمت‌زاده داده‌ایم باید به‌طور حتم تا پایان سال چند اتفاق موثر را در این زمینه رقم بزنیم و قصد هم نداریم که بدقول بشویم.یکی از دغدغه‌های مجریان نمایشگاهی این است که در شرایط پساتحریم بر حضور گسترده کشورهای خارجی به‌ویژه اروپایی‌ها به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم تاکید شود. این موضوع با توجه به ظرفیت‌هایی که هم‌اکنون در شرکت سهامی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، تا چه حد امکان تحقق داشته و به‌صورت کلی برنامه‌های شما در این زمینه چیست؟
مدتی قبل از امضای تفاهمنامه هسته‌ای و زمانی که گمانه‌زنی‌ها درباره رفع تحریم‌ها مطرح بود ما خودمان را برای برقراری یک ارتباط دقیق و همه‌جانبه آماده کرده بودیم. ضمن اینکه خارجی‌ها از ما مشتاق‌تر بودند. همین الان مدتی است که نمایندگان اروپایی سفرهای تجاری‌شان را به ایران شروع کرده و در حال رفت‌وآمد هستند. مثال بارز در این زمینه حضور گسترده نمایندگان ایتالیایی در نمایشگاه اختصاصی این کشور بود که سال قبل در نمایشگاه ما کلید خورد و وسعت قابل توجهی هم داشت. این نمایشگاه امسال هم با وسعت و جدیت بیشتری برپا خواهد شد. هیچ‌وقت سابقه نداشت نمایندگان یک کشور اروپایی برای برگزاری نمایشگاه اختصاصی به ایران سفر کنند. به هر حال این اتفاق افتاد و برای هر ۲ کشور نیز ثمره بسیار خوبی داشت.این درخواست‌ها هر روز بیشتر می‌شوند و کشورهای جدیدی برای سفر به ایران ابراز تمایل می‌کنند. تا این لحظه ما تفاهمنامه‌هایی را با هلند، کره‌جنوبی، ترکیه و چین برای برپایی نمایشگاه‌های آنها در ایران به امضا رسانده‌ایم که برخی از آنها سال قبل اجرا شدند و امسال هم ادامه دارند. البته در این میان حضور ترکیه و موضوعی که آنها برای حضور در ایران انتخاب کرده بودند، یعنی نمایشگاه پوشاک چندان مورد توجه ما قرار نگرفت و دیگر درخواست‌های آنها را قبول نکردیم. همچنین رایزنی‌هایی با کشور انگلیس برای برگزاری نمایشگاه اختصاصی داشتیم که باید روی آن فکر کنیم. به هر حال مهم‌ترین برنامه ما این است که به هر درخواستی، به هر شکل ممکن پاسخ بدهیم. حتی اگر ظرفیت لازم را از نظر فضای برگزاری در اختیار نداشته باشیم، باز هم یک زمان ویژه را خارج از چارچوب‌های قبلی‌مان برای آنها در نظر می‌گیریم و جلساتی را برای توسعه روابط برگزار می‌کنیم. با توجه به حجم بالای نمایشگاه‌های تهران، در روزهای عادی ممکن است موفق نشویم رویدادهای مختلف را ساماندهی کرده و در تقویم جای بدهیم؛ بنابراین شاید به ناچار برای ۳۰ روز ماه رمضان نیز برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشیم تا بحث گسترش همکاری‌ها همواره در جریان باشد. در سال‌های گذشته کار اصلی ما در ماه رمضان تمرکز بر بازسازی و تعمیر زیرساخت‌های نمایشگاه بود اما در آینده می‌توانیم برخی نمایشگاه‌ها را در این ماه برگزار کنیم.

همچنین ببینید

ایران و عراق همکاری های اقتصادی، فنی و ورزشی را گسترش می دهند

در دیدارهای امروز / یکشنبه / معاون وزیر صنایع، معادن و تجارت کشورمان با مقامات ...