خانه > اخبار ویژه > اشتیاق فرانسه برای حضور در صنایع ریلی و دریایی

اشتیاق فرانسه برای حضور در صنایع ریلی و دریایی

همزمان با باز شدن بازارهای ایران به سوی جهان به نظر می‌رسد ایران در بازه زمانی ۲۰ ماه آینده میزبان صنعتگران بسیاری از گوشه و کنار جهان باشد.

در همین راستا و به منظور توسعه همکاری‌های اقتصادی و صنعتی با جهان، حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران در صدر هیاتی بلندپایه ابتدا به رم و سپس به پاریس رفت. دیدار رییس‌جمهوری ایران با همتای فرانسوی خود می‌تواند دریچه تازه‌ای از توسعه اقتصادی را به روی صنعتگران دو کشور بگشاید. یکی از انتظارات کارشناسان بین‌المللی از سفر دو روزه رییس‌جمهوری ایران به فرانسه بهبود روابط اقتصادی دو کشور است. در همین زمینه امضای قرارداد خرید ۱۱۴ هواپیمای جدید از ایرباس به عنوان بزرگترین شرکت هواپیماسازی فرانسه یکی از رهاوردهای این سفر به شمار می‌آید. با بهبود روابط اقتصادی میان این دو کشور، از یک سو صنعتگران ایرانی می‌توانند با کمک سرمایه‌گذاران فرانسوی، طرح توسعه صنایع را در پیش بگیرند. از سوی دیگر نیز با توجه به اینکه فرانسه در میان ۱۰ کشور بزرگ واردکننده نفت قرار دارد، پایان تحریم‌ها و شروع واردات نفت از ایران به معنی آغازی دوباره برای توسعه روابط اقتصادی به شمار می‌آید.

بازخورد روابط در رسانه‌های محلی
براساس اخبار منتشر شده؛ در میان تمام شرکت‌های فرانسوی شرکت‌های آلستوم، فعال در زمینه صنایع برق و حمل و نقل ریلی، گروه صنعتی بویگاس و شرکت هواپیمایی پاریس (ایرپورت پاریس) بیش از سایر شرکت‌ها نسبت به تعامل با ایران در دوران پسا تحریم ابراز تمایل کرده‌اند. علاوه بر این موارد می‌توان به این نکته اشاره کرد که صنعتگران فرانسوی بازاری بکر برای فروش محصولات خود می‌یابند. به عنوان نمونه حضور در ایران برای تولیدکنندگان خودرو فرانسوی، فرصتی بی‌نظیر به شمار می‌آید و همین موضوع آنان را به توسعه کسب و کار با این کشور بیش از پیش مشتاق می‌کند. چندی پیش رسانه‌های محلی فرانسه در این زمینه اعلام کردند که به دنبال سفر روحانی به پاریس، قرار است تا ایران‌خودرو معامله‌ای به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو با خودروساز فرانسوی پژو امضا کند. اخبار منتشر شده نیز از سهم برابر دو طرف قرارداد در این معامله خبر می‌دهد. تیموتی استافورد، تحلیلگر اقتصادی موسسه (RUSI) در این زمینه معتقد بود: دولت روحانی تاکنون با هدف دستیابی به بهبود اقتصادی، طرح لغو تحریم‌ها را دنبال کرده و به نظر می‌رسد قصد دارد تا پیش از انتخابات مجلس آینده به روابط اقتصادی خود با کشورهای خارجی توسعه و ثبات ببخشد. لوران فابیوس، نخست‌وزیر فرانسه نیز با تاکید بر اینکه شرایط تغییر کرده است به تمایل فرانسه برای گسترش روابط دوجانبه با ایران اشاره کرد. وی با اشاره به روابط صنعتی بین دو کشور گفت: فرانسه آمادگی همکاری دوجانبه با ایران را در زمینه فناوری مدرن دارد و این سلسله همکاری‌ها از نظر ما بازی «برد-برد» به شمار می‌آید. در همین زمینه نیز به شرکت‌های فرانسوی توصیه کرده‌ایم برای آماده‌سازی قرارداد اقتصادی خود با ایران سرعت عمل بیشتری نشان دهند و هرچه سریع‌تر فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی خود را در ایران آغاز کنند.

صنایع ریلی و دریایی زیر ذره‌بین
در این میان صنایع ریلی و دریایی، دو صنعتی هستند که علاقه سرمایه‌گذاران فرانسوی را نسبت به حضور و سرمایه‌گذاری در صنایع ایران تشدید می‌کند. در همین راستا چندی پیش یک هیات اقتصادی فرانسوی ضمن حضور در ایران و در دیدار با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران از آمادگی خود برای همکاری در حوزه‌های مختلف صنعتی سخن گفتند. کارشناسان ایرانی با این دیدگاه که صنایع ریلی و دریایی ایران برای توسعه بیشتر در بازه زمانی ۵ سال آینده به سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد دلاری نیاز دارد، حضور سرمایه‌گذاران فرانسوی را فرصتی طلایی برای توسعه این صنایع دانسته و از این موضوع به شدت استقبال می‌کنند. نام فرانسه به عنوان یکی از اعضای کلیدی اتحادیه اروپا و دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو مطرح شده است. در میان تمام صنایع کاربردی به جرات می‌توان صنعت خودروسازی را بزرگترین صنعت فرانسه نامید، هرچند در کنار این صنعت، صنایع دیگر این کشور اروپایی شامل تولید هواپیما، مواد شیمیایی، الکترونیک، ساخت ماشین‌آلات و متالورژی می‌شود.

همچنین ببینید

قرارداد توتال نقش بسیار مهمی در روابط ایران و فرانسه دارد/مبادلات دو کشور 4 برابر شده است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حجم مبادلات ایران و ...