خانه > اخبار ویژه > افت ریال و بورس عربستان نتیجه بازی با آتش

افت ریال و بورس عربستان نتیجه بازی با آتش

همزمان با بالا گرفتن تنش در روابط دیپلماتیک تهران-ریاض که به‌خاطر به شهادت رساندن روحانی شیعه در عربستان سعودی شکل گرفت، ارزش ریال سعودی در فروش‌های آتی یکساله به پایین‌ترین نرخ خود طی ۱۶ سال اخیر نزدیک شد. به این ترتیب شاخص قیمت دلار در برابر ریال عربستان سعودی برای فروش آتی یکساله به ۶۸۰ واحد افزایش یافت که از سال ۱۹۹۹تا کنون بی‌سابقه بوده است.

از سوی دیگر بازارهای سهام کشورهای حوزه خلیج‌فارس به دلیل تنش بین ایران و عربستان در روز دوشنبه دچار کاهش شدند به‌طوری که از هفت بازار بورس این منطقه ۶ بازار تنزل داشته و فقط بورس عمان رشد اندکی را ثبت کرد. روز دوشنبه شاخص بورس عربستان نسبت به روز پیش از آن ۳۶/ ۲ درصد سقوط کرد و به ۱۳/ ۶۷۸۸ واحد رسید. شاخص بورس قطر نیز ۶۴/ ۲ درصد سقوط کرد و به ۷۰/ ۱۰۰۴۱ واحد رسید. بر همین اساس شاخص بورس دبی ۶/ ۱ درصد و شاخص بورس ابوظبی ۳/ ۱ درصد کاهش یافت. شاخص بورس کویت ۸۳/ ۰ درصد و شاخص بورس بحرین ۲۳/ ۰ درصد افت کرد. این در شرایطی است که به دلیل کاهش قیمت نفت همه بورس‌های عربی با پیشتازی عربستان سعودی سال ۲۰۱۵ را در محدوده منفی به پایان بردند. از سوی دیگر بازار سهام چین نیز با کاهش ۷ درصدی روبه‌رو شد، زیرا آمار ضعیف تولیدات کارخانه‌ای منجر به سقوط بورس‌های آسیایی و اروپایی شد. چین یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت کشورهای حوزه خلیج فارس و شریک اصلی تجاری کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس(بحرین،کویت، عمان، قطر، عربستان سعوی و امارات متحده عربی) است.

در روز سه‌شنبه هم افت بورس‌های عربی ادامه یافت و شاخص بورس عربستان که در ابتدای معاملات نسبت به روز قبل رشد کرده بود سرانجام روز معاملاتی را با کاهش ۷/ ۰ درصدی به پایان رساند. پس از آنکه عربستان اعلام کرد تمام روابط تجاری خود را با ایران قطع می‌کند، ارزش سهام گروه تولیدکننده مواد غذایی صافولا نسبت به روز قبل ۷/ ۹ درصد سقوط کرد. صافولا از معدود شرکت‌های عربستانی است که در ایران نمایندگی دارد و ۱۱ درصد از درآمد خود را در فصل سوم ۲۰۱۵ از بازار ایران به دست آورده است. در روز سه‌شنبه همچنین شاخص بورس ابوظبی با کاهش ۲/ ۰ درصدی روبه‌رو شد و شاخص بورس قطر افت ۸/ ۰ درصدی را تجربه کرد.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

سهام با چشم‌انداز مثبت بخرید

در فصل مجامع به طور معمول دغدغه سهامداران این است که چه سهمی را انتخاب کرده ...