خانه > اخبار ویژه > افغانستان بازارچه های مرزی ایران را به رسمیت نمی شناسد

افغانستان بازارچه های مرزی ایران را به رسمیت نمی شناسد

خبرگزاری شبستان: مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های کشور افغانستان استفاده شود، گفت: کشور افغانستان حاضر به رسمیت شناختن بازارچه‌های مرزی ایران نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، محمدرضا مودودی امروز (۳۰ آبان) در مراسمی به مناسبت روز ملی صادرات اظهار کرد: شعار سال جاری را در بحث توسعه و تجارت باید فراتر از بازار بیان کرد.

وی بیان داشت: صادرات موتور محرک تولید داخلی است و در سال‌های اول انقلاب به صادرات در داخل فقط نگاه می شد و به نگاه کلان که لازمه‌ی توسعه اقتصادی است، صورت نگرفته است و نگاه بازار جهانی  برای کشور اهمیت دارد.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور با اشاره به اینکه صادرکننده‌ی ایرانی فقط یک مبادله کننده کالا نیست، گفت: یک صادر کننده فرهنگ یک کشور را نیز مبادله می کند و کشور هنوز با اصول و رفتار صادارتی آشنا نیست و نقش ایران را در توسعه بازار با مشکل مواجه کرده است.

مودودی بر اول بودن ایران در زمینه‌ی تولید زعفران تاکید کرد و اظهار داشت: ایران سهم کمی از صادرات زعفران در جهان را دارد و شرایط فعلی کشور شرایط همواری برای تولید و تجارت نیست و رشد دنیا منوط به رقابت بوده است.

وی در ادامه افزود: ۷۰ درصد از صادرات کشور را ۳۸۰ شرکت انجام می دهند و ۲۵ درصد از صادرات محصولات غیر نفتی را ۵۰ شرکت نمونه کشور بر عهده دارند و در هر مکانی که تولید وجود دارد رقبای داخلی نسبت به رقبای خارجی ضرر بیشتری می رسانند.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور با بیان اینکه نداشتن یک استراتژی در زمینه صادرات یک حقیقت تلخی است، تصریح کرد: ایران برای ۲۴ کشور نقشه‌ی راه به صورت تفسیری به وجود آورده است و توفیق صادرات منوط به سه عامل کدام کشور و کدام گروه و جه مقدار کارایی است.

مودودی به واردات غیر رسمی اشاره کرد و گفت: طی شواهدات و آمار رسمی در ایران ۲۵ میلیارد دلار واردات غیر رسمی وجود دارد و در زمینه‌ی پوشاک ۵ میلیون دلار واردات رسمی بوده است و حدود ۵/۲ میلیون دلار واردات غیر رسمی پوشاک صورت گرفته است.

همچنین ببینید

ایران صلح، ثبات و امنیت پایدار در افغانستان را به نفع منطقه می داند/ تأکید بر ضرورت هوشمندی در برابر توطئه ها و تفرقه افکنی دشمنان

رییس جمهوری اسلامی ایران در گفت و گوی تلفنی رییس جمهور افغانستان با وی گفت: ...