خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > انتشار فهرست شرکت‌های خواهان همکاری با ایران

انتشار فهرست شرکت‌های خواهان همکاری با ایران

خبرگزاری رویترز فهرستی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بین‌المللی را که خواستار سرمایه‌گذاری یا همکاری با طرف‌های ایرانی هستند، منتشر کرد. این خبرگزاری انگلیسی نوشت: از زمان لغو تحریم‌ها تاکنون، قراردادهایی به ارزش ۳۷ میلیارد دلار میان طرف‌های ایرانی با شرکت‌های خارجی امضا شده است. این قراردادها در بخش‌های عمران، هوانوردی، خودروسازی و دیگر حوزه‌ها به سرانجام رسیده و با توجه به جمعیت ۸۰ میلیونی و بازده اقتصادی ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران، بسیاری از شرکت‌ها به همکاری با ایرانیان چشم دوخته‌اند.فهرست این شرکت‌ها با دو عنوانِ «توافق‌های نهایی» و «تفاهم‌نامه یا در حال رایزنی» به شرح زیر است:

توافق‌های نهایی

ایرباس: ایران سفارش خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس از جمله هواپیماهای A380 را به ارزش ۲۷ میلیارد دلار امضا کرده است. شرکت ایرباس اعلام کرده است که تحویل ایرباس‌ها پس از دریافت مجوز از آمریکا انجام خواهد شد؛ زیرا بیش از ۱۰ درصد از قطعات ایرباس توسط ایالات‌متحده تولید می‌شود.

Condotte D’acqua: شرکت ایتالیایی Condotte D’acqua که در حوزه زیرساخت‌ها فعالیت می‌کند،نیز از امضای قراردادی به ارزش ۳/ ۴ میلیارد دلار با شرکت‌های ایرانی خبر داد.

دانیلی (Danieli): شرکت ایتالیایی دانیلی قراردادهایی برای پروژه‌های مشترک با ایرانیان امضا کرده است که ارزش کل آنها به ۷/ ۵ میلیارد یورو می‌رسد. شرکت «پرشین متالیکس» (Persian Metallics) با سرمایه‌گذاری مشترک طرف ایتالیایی و چند سرمایه‌گذار ایرانی راه‌اندازی می‌شود و ۲ میلیارد یورو ارزش دارد. دانیلی در حال رایزنی است تا برای صادرات ماشین‌های صنعتی و تاسیس کارخانه‌های فولاد و آلومینیوم با طرف‌های ایرانی قراردادهایی امضا کند که احتمالا ارزش آنها به ۷/ ۳ میلیارد یورو خواهد رسید.

هلنیک پترولیوم: هلنیک پترولیوم بزرگ‌ترین پالایشگر نفت در یونان است و روز جمعه با شرکت ملی نفت ایران توافق کرد تا روابط خود را با ایران از سر بگیرد. هلنیک پترولیوم نخستین شرکت نفت اروپایی است که روابط نفتی‌اش را با تهران از سر می‌گیرد. این شرکت تا پیش از تحریم‌ها یکی از خریداران بزرگ نفت از ایران بود.

نورینکو اینترنشنال: شرکت چینی نورینکو اینترنشنال نیز اعلام کرد قراردادی به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار برای یک پروژه راه آهن با ایران امضا کرده است.

پژو سیتروئن: این شرکت فرانسوی و ایران خودرو، شرکتی با سهام ۵۰-۵۰ امضا کرده‌اند. شرکت جدید در ایران کار تولید انجام خواهد داد و قرار است تا ۵ سال آینده، ۴۰۰ میلیون یورو در بخش‌های تولید، پژوهش و توسعه سرمایه‌گذاری کند.

سینو استیل: شرکت مهندسی و فناوری سینواستیل نیز اعلام کرده که یکی از واحدهایش با شرکت «بافق کسرا» در ایران قراردادی به ارزش ۴۷۱ میلیون دلار امضا کرده است.

تفاهم‌نامه یا در حال رایزنی

آلستوم : شرکت فرانسوی آلستوم نیز اعلام کرده که با طرف ایرانی تفاهم‌نامه‌ای در زمینه گسترش «شاهراه‌ها و ترابری» امضا کرده است.

آئودی : شرکت آلمانی آئودی نیز که سهامش در اختیار فولکس واگن است، از سفر نمایندگان به ایران برای رایزنی با واردکنندگان ایرانی خبر داده است.

اتونم (Autonem): شرکت سوئیسی اتونم که در زمینه قطعات خودرو فعالیت می‌کند در حال رایزنی با شرکت فرانسوی رنو است تا زمینه را برای فعالیت در ایران فراهم کند. این خبر را یک روزنامه سوئیسی روز پنج‌شنبه از مدیرعامل اتونم نقل کرد.

همچنین ببینید

سبک چینی حمایت از تولید

کشور چین طی چهار دهه با رشد مستمر و بالا، به بزرگ‌ترین اقتصاد، تولیدکننده، تجارت‌کننده ...