خانه > اخبار > بین الملل > اوباما مصمم است « برجام » موبه‌مو اجرا شود

اوباما مصمم است « برجام » موبه‌مو اجرا شود

به گزارش اقتصادنیوز، آلن ایر در گفت‌وگویی با شماره تازه هفته‌نامه «تجارت فردا» ضمن تشریح شرایط اجرای برجام توسط دولت آمریکا، گفت: به محض اینکه آژانس تایید کند ایران گام‌های لازم را برداشته است، ما آماده اجرای تعهدات‌مان در مورد لغو تحریم‌ها هستیم.

بخش‌های مهم صحبت‌های سخنگوی فارسی زبان وزارت خارحه ایالات متحده به این شرح است:

هم ما حسن نیت داشتیم، هم ایرانی‌ها
* در مذاکرات هسته‌ای هم ما با جدیت، حسن نیت و احترام با طرف ایرانی تعامل کردیم‌ و طرف ایرانی هم به همین شکل با ما برخورد کرد. در طول این مذاکرات بعضی وقت‌ها برخی مقامات کشوری یا لشگری هر طرف، در رسانه‌ها اظهارات تندی علیه طرف دیگر مطرح کردند، که ممکن بود تند یا وهن‌آمیز باشد. اما کار تیم‌های مذاکره‌کننده در اثر این اظهارات، از مسیر خود خارج نشد و تمرکز ما بر اصل و نه فرع ثابت ماند.

* به اعتقاد ما تحریم‌های هسته‌ای، با وجود اینکه تا حدودی باعث متضرر شدن مردم ایران شد، ابزاری اجتناب‌ناپذیر بود، و ما خوشحالیم که در اثر اجرای‌ برجام، تحریم‌ها برداشته و لغو خواهد شد.

تعهدات خود در برجام را فورا اجرا می‌کنیم
* دولت آقای اوباما مشغول آماده‌سازی برای‌ آن روز (روز «اجرا»ی برجام) است، با تدوین آیین‌نامه‌ها، مقررات و راهنمایی‌های اداری جدید تا زمانی که آژانس، تاییدیه‌اش را صادر کند ما فوراً کل تعهد خودمان را در مورد برداشتن تحریم‌ها که در متن برجام به‌طور کامل هم قید شده است، انجام می‌دهیم.

* برخی دولتمردان جمهوری اسلامی ایران اظهارنظر کرده‌اند که ان‌شاءالله قبل از پایان دی‌ماه برجام اجرایی شود – خدا از دهن‌شان بشنود. ما هم کارهای مقدماتی‌مان را داریم انجام می‌دهیم و به محض اینکه آژانس تایید کند ایران گام‌های لازم را برداشته است، ما آماده اجرای تعهدات‌مان در مورد لغو تحریم‌ها هستیم.

اوباما مصمم است توافق موبه‌مو اجرا شود
* از طرف دولت آمریکا، آقای اوباما مصمم است که این توافق از طرف ما خوب اجرا شود. بعضی‌ها در آمریکا واقعاً «دلواپس» هستند و ما سعی می‌کنیم با مشورت و توضیحات لازم نگرانی‌هایشان در مورد برجام را رفع کنیم. اما بعضی افراد با کارشکنی فقط هدف‌های جناحی را دنبال می‌کنند. خوشبختانه تعدادشان نسبتاً کم است و چنانچه در روند تایید برجام در کنگره مشاهده شده، خرد جمعی پیروز شد.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...