خانه > اخبار ویژه > ایران، رقیبی جدید در انتقال سکو به دریا

ایران، رقیبی جدید در انتقال سکو به دریا

انتقال سکوهای نفتی و گازی به آب یکی از پیچیده‌ترین مراحل از زمان ساخت سکو تا پایان بهره‌برداری است. پیچیدگی این مرحله به حدی است که در دنیا فقط چند کشور توسعه‌یافته می‌توانند این مرحله را اجرا کنند. این‌ها درحالی است که در کشورمان مهندسان و طراحان توانستند یکی از این پروژه‌ها را با موفقیت اجرا کنند.

یکی از واحدهایی که در صنایع و امور مرتبط با دریا کاربرد دارد مایل دریایی است که هر یک مایل دریایی معادل هزار و ۸۵۲ متر بوده و در پروژه انتقال سکوی ایرانی مسافتی برابر ۶۲ مایل دریایی طی شده است.

انتقال سکو به دریا، افتخار ملی
یکی از موضوعاتی که در انتقال سکوهای گازی و نفتی اهمیت زیادی دارد این است که در دنیا فقط چند کشور فناوری این‌کار را دارند و ایران هم در امسال توانست این‌کار را انجام دهد. رییس اداره امور دریایی بندر خرمشهر درباره انتقال یک سکوی گازی به منطقه پارس‌جنوبی گفت: عملیات هدایت و انتقال سکوی گازی از سوی راهنمایان بندر خرمشهر به مسافت ۶۲ مایل دریایی و به مقصد منطقه پارس‌جنوبی با موفقیت به انجام رسید. مهدی فرمهینی فراهانی اظهار کرد: عملیات ساخت این سکو از سوی متخصصان داخلی در شرکت تاسیسات دریایی (بخش خصوصی مستقر در بندر خرمشهر) انجام شده است. رییس اداره امور دریایی بندر خرمشهر گفت: ساخت، حمل‌ونقل و نصب این سکوها به تخصص و فناوری دقیق و پیشرفته نیاز دارد که امروزه تنها چند کشور پیشرفته در جهان قادر به اجرای آن هستند. فرمهینی فراهانی، طراحی نقشه راه، عقد قرارداد با نماینده کشتیرانی حامل سکو، شروع عملیات جداسازی بارج و سکو از کنار اسکله فیلیه با استفاده از ۳ یدک‌کش و حرکت در آبراه اروند را ازجمله مراحل انتقال این سکوی گازی عنوان کرد. وی در پایان اظهار کرد: انتقال این سکو با توجه به محدودیت عرض و عمق در کانال کشتیرانی و عظیم بودن این مجموعه، به‌عنوان یکی از دشوارترین و حساس‌ترین عملیات جابه‌جایی و انتقال سکو به شمار می‌رود که به کوشش نیروها و متخصصان بومی اجرا شده و این موضوع جزو افتخارات ایران اسلامی به‌ویژه نیروی انسانی موجود در منطقه زرخیز خوزستان است.

شکستن رکورد با راه‌اندازی سکوهای گازی
مدیرعامل مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران نیز چندی پیش گفت: برای ساخت سکوی ۲ هزار و ۷۰۰ تنی که ۵/۴ سال طول کشید، ۲ میلیون و ۷۰۰هزار نفر ساعت تلاش شده است. مدیرعامل ایزوایکو افزود: این سکو را ۱۲۰ نفر از متخصصان کشور با تجهیزات مهندسی و محاسبات دقیق ریاضی طراحی، بارگیری، نصب و راه‌اندازی کرده‌اند. ۹۹ و نیم درصد این سکو در خشکی و کارگاه ساخته شده و ۵/۰درصد باقی‌مانده با بارگیری این سکو روی بارج انجام و در دریا نصب شده و به بهره‌برداری رسیده است. عملیات «لود اوت» یا انتقال سکو از خشکی به دریا با تناژ بالا تاکنون در انحصار کشورهای امریکا و انگلیس بود و رکورد راه‌اندازی سکو نیز به‌وسیله شرکت «مبین سازه گستر» از شرکت‌های تابع ایزوایکو در مدت‌زمان ۱۶۰ روز شکسته شد که پیش از این راه‌اندازی سکو با ۶ماه و نیم در اختیار شرکت Stat oil غربی بوده است.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...